Već godinama traje "rat" kineskih regulatora usmjeren prema maloljetnicima koji igraju videoigre. Od 2019. godine na snazi su bile preporuke, potom pretočene i u zakon o "policijskom satu".
Time je maloljetnicima vrijeme provedeno u igranju ograničeno na ukupno tri sata sedmično, i to u razdobljima od 20 do 21 sat, petkom, subotom i nedjeljom. Službeni se Peking prošle godine hvalio rezultatima svojih mjera, tvrdeći da su smanjili negativan utjecaj igara na mlade i da je primijećeno manja pojava ovisnosti.
"Digitalni opijum"
Međutim, neovisno istraživanje, objavljeno ovoga ljeta, pokazalo je da mladi Kinezi baš i ne poštuju preporuke i zakone, odnosno da nalaze načine kako ih zaobići, pa broj sati provedenih u igranju nije značajno pao nakon uvođenja propisa. Sada, pak, kineski regulatori najavljuju novi set pravila, pa se čini da je i njima jasno da postojeće mjere nisu sasvim urodile željenim plodovima.
Videoigre, koje vlastodršci tamo ponekad nazivaju i "digitalnim opijumom", sada će potpasti pod nova pravila, najavio je regulator (NPPA). Njima će se, uz limitiranje vremena provedenoga u igranju, ograničiti i količina novca koju pojedini igrač smije potrošiti na in-app kupovine i ostale dodatke vezane uz digitalne igre. Pravila kažu da će oni igrači, koji se na online igre prijavljuju svakog dana, imati zabranu trošenja novca na dodatke unutar igara. Isto tako, zabrana će važiti i za one koji kupe neku igru, kao i za one koji su na razne dodatke novac trošili nekoliko puta uzastopce.
Oštrija cenzura
Tim bi se propisima trebala dodatno smanjiti mogućnost videoigara za izazivanje ovisnosti. Također, igre neće smjeti igračima nuditi poticaje za pretjerano igranje ili trošenje novca. Zabranjuju se i razna lutrijska izvlačenja dobitnika financijskih i drugih nagrada, u kojima sudjeluju maloljetnici.
Svi izdavači morat će u svoje igre ugraditi mehanizme kontrole, odnosno postavljati ograničenja za trošenje novca ili nadoplatu računa. Igračima, koji prekrše pravila, morat će slati upozorenja o prekomjernom i "iracionalnom trošenju" sredstava, pokušavajući im tako regulirati ponašanje.