eskperiment

Kina planira misiju odbrane Zemlje od asteroida

Na osmoj konferenciji planetarne obrane međunarodne astronomske asocijacije IAA, održanoj prošle godine u Beču, Kina je bila najavila da će početi s planiranjem misije testa odbrane Zemlje od opasnosti bliskih joj asteroida.

Ovih dana o tim se planovima doznaje nešto više. Misija će navodno do kraja desetljeća, umjesto 2025 godine, a i njezin je cilj u međuvremenu promijenjen.

Kinetičkim udarom za spas planeta

Umjesto izvorno planiranog 30-metarskog asteroida 2019 VL5, kineski će projektil pokušati pogoditi asteroid otprilike iste veličine, 2015 XF261.

Riječ je o svemirskom objektu čija se putanja nalazi blizu Zemljine, tzv. bliskom asteroidu. Najvjerovatnije je da će lansiranje biti obavljeno 2027. godine, no i o tome i o konačnoj meti finalna će odluka biti donesena naknadno.

Kako bilo, misija će uključivati dvostruku svemirsku sondu. Nakon lansiranja raketom-nosačem Dugi marš 3B, ona će se podijeliti na dva dijela, koji će se prema ciljnom asteroidu uputiti različitim putanjama.

Prvi dio sonde će u blizinu asteroida stići ranije, pa ga iz blizine snimati, što će trajati između tri i šest mjeseci.

Proučavat će njegovu veličinu, oblik, sastav i putanju. Nakon toga na isto će mjesto stići i drugi dio, kinetička udarna sonda, koja će se brzinom od oko 6,4 kilometra u sekundi zaletjeti u asteroid.

Cilj je promijeniti mu relativno malo putanju, za oko 5 centimetara u sekundi. Ipak, smatra se da bi i takvo blago skretanje asteroida s putanje moglo biti korisno za obranu Zemlje u slučaju da to bude potrebno. Nakon samog udara, izviđačka će sonda ostati u blizini asteroida narednih šest do dvanaest mjeseci, s ciljem dodatnih promatranja i mjerenja utjecaja kinetičkog udara.