Kineski ambasador pri Ujedinjenim narodima nazvao je izvještaje iz ukrajinskog grada Buče "duboko uznemirujućim", nagovještavajući moguću podršku nezavisnoj istrazi koju vodi svjetsko vladajuće tijelo.
"Prema međunarodnom humanitarnom pravu, civili bi trebali biti pošteđeni bilo kakvog oblika nasilja u oružanim sukobima. Napadi na civile su neprihvatljivi i ne bi se trebali događati", rekao je kineski ambasador Zhang Jun Vijeću sigurnosti UN-a.
Tokom vikenda ukrajinske vlasti izvijestile su o otkriću stotina mrtvih civila u Buči, 15 milja sjeverozapadno od Kijeva, koje su nekoć držale ruske trupe. Izvješća o masovnim grobnicama i pogubljenjima po prijekom postupku dovela su do tvrdnji o ratnim zločinima, optužbe koje je Moskva opovrgnula, piše Newsweek.
"Izvješća i slike civilnih smrti u Buči duboko su uznemirujuće", rekao je Zhang Vijeću sigurnosti, ne pripisavši krivnju Ukrajini ili Rusiji. "Trebalo bi provjeriti i utvrditi relevantne okolnosti i specifične uzroke incidenta. Sve optužbe trebale bi se temeljiti na činjenicama. Prije nego što se donesu zaključci, sve strane trebaju biti suzdržane i izbjegavati neutemeljene optužbe."
Peking se dosad odupirao pritisku Zapada da osudi rusku invaziju na Ukrajinu i nastavio opisivati Moskvu kao strateškog partnera.
Na vrhu sjednice u New Yorku, šef UN-a António Guterres pozvao je na istragu ubistava u Buči, opisujući te scene kao "užasavajuće". "Također sam duboko šokiran ličnim svjedočanstvima o silovanjima i seksualnom nasilju koja se sada pojavljuju", rekao je.
Liz Throssell, glasnogovornica Ureda UN-a za ljudska prava, rekla je da istražitelji prikupljaju dokaze iz Buče, ali da se tek treba utvrditi procjena ratnih zločina.
Na skupu vijeća pojavio se Volodimir Zelenskij, koji je prikazao slike mrtvih civila, uključujući djecu, i optužio ruske vojnike da ubijaju cijele porodice u gradovima koje su okupirali. Ukrajinski predsjednik pozvao je Vijeće sigurnosti da smijeni Rusiju kao stalnu članicu ili se "u potpunosti raspusti".
Američka ambasadorica Linda Thomas-Greenfield objavila je da traži glasanje Opće skupštine UN-a ove sedmice kako bi suspendirala Rusiju iz Vijeća za ljudska prava, tijela u kojem također sjedi Kina. Generalna skupština je 2. i 24. marta velikom većinom glasovala za osudu ruske invazije na Ukrajinu i njenog udjela u stvaranju humanitarne krize u zemlji.
Vasilij Nebenzia, stalni predstavnik Rusije, imao je nekoliko podupiratelja u vijeću, a čini se da su scene iz Buče dovele do otvrdnjavanja stavova nekoliko drugih izaslanstava, uključujući i indijsko. Nebenzia je ipak ponovio Kremljovu verziju događaja, okrivljujući za ubistva ukrajinske radikale.
Agencija UN-a za izbjeglice procjenjuje da je više od 10 miliona Ukrajinaca iseljeno u šest sedmica rata. Oko 4 miliona je pobjeglo iz zemlje, dok su ostali interno raseljeni.
Konstantna tema
Osim žaljenja zbog smrtnih slučajeva civila u Buči, kineske izjave u UN-u pratile su dvije poznate teme – ukoravanje Zapada zbog destabilizacije sigurnosnog okruženja u Evropi nakon hladnog rata i protivljenje njegovim širokim sankcijama protiv Rusije.
Ambasador Zhang nazvao je rat u Ukrajini "geopolitičkom tragedijom" koja zaslužuje malo razmišljanja. "Treba poštivati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja. Male i srednje zemlje ne bi trebale biti gurane u prvi plan sukoba velikih sila."
"Sve zemlje imaju pravo samostalno odlučivati o svojoj vanjskoj politici i ne treba ih prisiljavati da zauzimaju stranu", rekao je Zhang prije nego što je pozvao SAD, NATO i Evropsku uniju da pregovaraju s Rusijom - očito bez Ukrajine - kako bi riješili "razlike nakupljene tokom godina" i izgraditi "održivi regionalni sigurnosni okvir" koji će jamčiti mir.
Ne imenujući konkretne zapadne vlade, Zhang je usporedio nametanje "neselektivnih sankcija" s "naoružavanjem svjetske ekonomije". Upozorio je na nestašice energije i hrane, kao i na daljnje prekide u lancu opskrbe.
"Ogroman broj zemalja u razvoju nisu strane u sukobu i ne bi smjele biti uključene u ovu konfrontaciju, a kamoli biti prisiljene snositi posljedice geopolitičkih sukoba i natjecanja velikih sila", rekao je, sugerirajući nepovoljne učinke prelijevanja koji bi mogli utjecati na Kinu također.
U srijedu, jutro nakon što je Zhang nastupio u UN-u, centralne novine Komunističke partije Kine, People's Daily, objavile su kolumnu u kojoj osuđuju američku "ekonomsku hegemoniju i financijski terorizam" kroz sankcije.
Bio je to šesti nastavak u nizu "Zhong Shenga", pseudonima kineskog vodstva kada piše o međunarodnim poslovima. Od 29. marta, svaki stupac od 3 stranice uokviruje rat u Ukrajini kao rezultat američke hegemonije.