Kina je otkrila 'beskonačan' izvor energije koji bi je mogao opskrbljivati dovoljno goriva za napajanje zemlje 60.000 godina, tvrde geolozi u Pekingu.
Rudarski kompleks Bayan Obo u unutarnjoj Mongoliji, autonomnoj regiji sjeverne Kine, mogao bi sadržavati dovoljno torija za opskrbu energetskih potreba kineskih kućanstava 'gotovo zauvijek', pokazalo je navodno nacionalno istraživanje, prenosi Dailymail.
Ovaj blago radioaktivni element može se koristiti za stvaranje vrste nuklearne elektrane nazvane reaktor rastaljene soli koja bi mogla dati ogromne količine energije.
SAD to traži u Ukrajini?
Naučnici procjenjuju da bi rudarski kompleks mogao proizvesti 1 milion tona torija ako se potpuno iskoristi, prema The South China Postu, koji je dobio deklasificirani izvještaj o istraživanju.
Studija je tvrdila da su resursi torija u rudarskom otpadu u zemlji 'ostali potpuno netaknuti' i da bi, ako se pravilno ekstrahiraju, mogli biti dovoljno veliki da okončaju svjetsku ovisnost o fosilnim gorivima.
Istraživači dalje navode da petogodišnji rudarski otpad s nalazišta željezne rude u unutrašnjoj Mongoliji sadrži dovoljno torija da zadovolji američke energetske potrebe za više od 1000 godina.
Izvještaj dolazi u trenutku kada se Kina, Rusija i SAD utrkuju proširiti svoje nuklearne tehnologije i učiniti nuklearnu energiju ključnim izvorom energije. U međuvremenu, američki predsjednik Donald Trump očekuje će potpisati sporazum s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim koji bi Americi omogućio iskopavanje ukrajinskih rezervi rijetkih zemalja.
Studija je identificirala 233 zone bogate torijem širom zemlje i, ako je tačna, sugerira da rezerve torija u Kini znatno premašuju prethodne procjene.
Procjenjuje se da ga ima 500 puta više od urana-232 koji se koristi u konvencionalnim nuklearnim reaktorima, a torij je hvaljen kao potencijalno rješenje za potražnju za nuklearnom energijom.
Nuklearni reaktori stvaraju energiju tjerajući radioaktivne elemente na proces koji se naziva fisija.
Tokom tog procesa element se razgrađuje na manje, stabilnije elemente i oslobađa toplinu koja se može koristiti za pogon parnih turbina.
Torij sam po sebi nije fisibilan, što znači da se ne može koristiti za fisiju, ali može pružiti osnovu za reakciju fisije.
To je zato što je torij 'plodan', što znači da se može transformirati u uran-233 (U-233) kada je bombardiran neutronima.
U reaktoru rastaljene soli, torij se miješa s kemikalijom koja se zove litijev fluorid i zagrijava na oko 1400°C.
Ta se smjesa zatim bombardira neutronima sve dok se dio torija ne počne transformirati u uran-232 koji se zatim raspada u reakciji fisije.
Kako se raspada, ovaj uran tada proizvodi više neutrona koji pretvaraju dodatni torij u gorivo.
U teoriji, ovaj dizajn reaktora mogao bi pretvoriti izuzetno obilan element u gotovo neograničen izvor energije.
Reaktori na rastopljenu sol također proizvode značajno manje nuklearnog otpada i uklanjaju rizik od nuklearnog taljenja održavajući razine fisibilnog materijala relativno niskima.
Prethodno se vjerovalo da Kina, koja je počela graditi prvu svjetsku nuklearnu elektranu na torijevu rastaljenu sol, ima dovoljno rezervi torija da podmiri svoje energetske potrebe za 20.000 godina.
"Više od jednog stoljeća nacije sudjeluju u ratovima oko fosilnih goriva. Ispostavilo se da beskrajni izvor energije leži tačno ispod naših nogu", rekao je istraživač iz Pekinga, koji je želio ostati anoniman, za South China Post.
Revolucija energetske industrije
Stručnjak je, objašnjavajući značaj otkrića, ustvrdio da 'svaka nacija ima torij' i ustvrdio da bi njegova upotreba mogla revolucionirati energetsku industriju.
"Zamislite teretne brodove koje pokreću reaktori veličine kontejnera koji godinama prelaze oceane bez punjenja gorivom", rekao je geolog.
Kina je prošle godine odobrila izgradnju prve svjetske fabrike torijevih rastaljenih soli (TMSR) u pustinji Gobi.
Očekuje se da će reaktor proizvesti 10 megavata električne energije, navodi se u izvještaju Shanghai Nuclear Engineering Research and Design Institute.
Peking tvrdi da će postrojenje biti operativno do 2029. i pomoći Kini da postigne 'energetsku neovisnost'.
Istraživači širom svijeta već godinama zadirkuju korištenje torija - prirodnog, blago radioaktivnog metala - kao primarnog izvora energije.
Torij je lakše pronaći u prirodi od urana, a također može generirati 200 puta više energije od urana, prema Svjetskom nuklearnom udruženju.
No, Svjetska nuklearna udruga upozorava da izdvajanje elementa na isplativ način ostaje izazov.
Istraživači kažu da bi korištenje torija u reaktorima rastaljene soli dugoročno proizvelo manje toksičnog otpada i da bi se mogao lakše preraditi.
Istraživanje torija, koje zahtijeva značajna ulaganja u istraživanje i razvoj, prvenstveno se odvija u Kini.