Kineska civilna špijunska agencija razotkrila je jednog kineskog državljanina zbog navodnog davanja osjetljivih vojnih informacija CIA-i, što je posljednja u nizu javnih optužbi za špijunažu između Washingtona i Pekinga, prenosi CNN.
U saopćenju, kinesko ministarstvo državne sigurnosti navodi da je osumnjičeni, identificiran po prezimenu Zeng, radio za neidentifikovanu kinesku vojnu industrijsku grupu u ulozi koja mu je omogućila pristup važnim povjerljivim informacijama.
Ministarstvo je saopćilo da je Zenga (52) njegov poslodavac poslao da napreduje u Italiji. Dok je bio tamo, navodno mu je prišao službenik američke ambasade i postepeno su razvili "bliski odnos" kroz aktivnosti kao što su večere, izlasci i gledanje opera, navodi se u saopćenju.
Ministarstvo je tvrdilo da je, kako se njihov angažman produbljivao, američki zvaničnik otkrio da je službenik CIA-e. Zengu je navodno ponuđena "ogromna količina" novca i imigracija u SAD za njegovu porodicu, u zamjenu za osjetljive informacije o kineskoj vojsci, navodi se u saopćenju.
Rečeno je da je Zeng potpisao sporazum o špijunaži sa SAD i dobio procjenu, kao i obuku.
Po završetku studija, Zeng se vratio u Kinu i navodno se više puta sastao sa osobljem CIA-e kako bi pružio "veliku količinu ključnih obavještajnih podataka", navodi se u saopćenju.
Ministarstvo je saopćilo da je poduzelo "prinudne mjere" protiv Zenga nakon što je u istrazi pribavilo dokaze o njegovim špijunskim aktivnostima. Predmet je predat tužiocima na razmatranje i podizanje optužnice, dodaje se.
Kineska objava o navodnom špijunu CIA-e uslijedila je sedmicu nakon što su dva mornara američke mornarice u Kaliforniji uhapšena zbog navodnog pružanja osjetljivih američkih vojnih informacija kineskim obavještajnim službenicima.
Kinesko ministarstvo državne sigurnosti je civilna agencija koja nadgleda obavještajne i kontraobavještajne poslove unutar Kine i u inostranstvu. Njegova nadležnost podstakla je analogije sa kombinovanom CIA-om i FBI-jem, ali je daleko tajnovitija u pogledu svog rada – čak i bez javne web stranice koja opisuje njene aktivnosti.
Ali u posljednje vrijeme, dobila je veći profil. 1. augusta pokrenut je javni nalog na Wechatu, kineskoj super aplikaciji, pozivajući "sve članove društva" da se pridruže borbi protiv špijunaže i nudeći nagrade i zaštitu za one koji daju informacije.
Izjava u petak o Zengovom slučaju također je objavljena na Wechat računu Ministarstva.
Kineska vojska također ima svoju obavještajnu agenciju.
Sjedinjene Države i Kina dugo su špijunirali jedni druge, ali nedavno pogoršanje veza između dvije najveće svjetske ekonomije dodatno je pojačalo ovo rivalstvo.
Vladari Komunističke partije Kine dugo su promicali narativ da "strane sile" pokušavaju potkopati uspon zemlje, dok je Xi Jinping, najasertivniji i najautoritativniji vođa Kine, državnu sigurnost stavio kao glavni prioritet.
Kina je prošlog mjeseca predstavila revidiranu verziju svog već širokog zakona o kontrašpijunaži, koji je dodatno proširio definiciju špijunaže.
Operacije CIA-e u Kini pretrpjele su zapanjujući neuspjeh počevši od 2010. godine, prema New York Timesu, kada je kineska vlada ubila ili zatvorila više od deset izvora tokom dvije godine.
CNN je 2021. izvijestio da agencija mijenja način na koji obučava i upravlja svojom mrežom špijuna kao dio široke tranzicije kako bi se bliže fokusirala na protivnike poput Kine i Rusije.