trgovinski rat

Kina uzvraća udarac Trumpu i čini se kako će on biti vrlo bolan

Kineski predsjednik Xi Jinping obratio se u petak desetinama najvažnijih direktora globalnih multinacionalnih korporacija, pokušavajući privući strane investicije dok se trgovinski sukob sa Sjedinjenim Državama nastavlja eskalirati.

Sastanak je održan samo nekoliko dana prije nego što američki predsjednik Donald Trump planira objaviti novi paket carina usmjerenih na ključne trgovinske partnere SAD-a.

Kina kao sigurna investicijska destinacija

Xi je iskoristio priliku da predstavi Kinu kao idealno i sigurno tlo za strane investicije, obraćajući se vodećim ljudima korporacija kao što su FedEx, Qualcomm, Daimler AG, Sanofi, HSBC, BMW i Toyota.

"Kina je oduvijek bila, jeste i ostat će sigurna i obećavajuća destinacija za strane investicije," rekao je Xi, prema zvaničnom izvještaju kineske novinske agencije Xinhua. On je ponovio obećanje o poboljšanju pristupa tržištu, pravednijem tretmanu stranih kompanija i jačanju komunikacije s investitorima, piše FT.

Strane kompanije trenutno čine trećinu kineskog uvoza i izvoza, doprinose jednoj sedmini poreskih prihoda, te osiguravaju više od 30 miliona radnih mjesta u zemlji.

Poruka stranim kompanijama i kritika Trumpove politike

Xi je pozvao multinacionalne korporacije da ne podržavaju politike koje ugrožavaju globalnu stabilnost i da se odupru pokušajima vraćanja u protekcionističku trgovinsku politiku. Njegove riječi bile su indirektna kritika Trumpovih novih carinskih mjera, koje bi mogle dodatno otežati odnose između dvije ekonomske sile.

Na sastanku su govorili izvršni direktor FedExa Raj Subramaniam, predsjednik Daimlera Ola Källenius, šef Sanofija Paul Hudson, te direktor HSBC-a Noel Quinn, dok su među prisutnima bili i osnivač Bridgewater Associatesa Ray Dalio, predsjednik BMW-a Oliver Zipse i šef Toyote Akio Toyoda.

Apple najavio veća ulaganja u Kinu

U međuvremenu, izvršni direktor Applea Tim Cook sastao se s kineskim ministrom trgovine Wang Wentao, gdje je najavio povećanje ulaganja u kineski lanac snabdijevanja, istraživanje i razvoj, te socijalnu zaštitu.

Ministar Wang je iskoristio sastanak da kritikuje unilateralne američke carine, optužujući SAD da stvaraju nestabilnost globalne ekonomije.

Trgovinske tenzije prijete kineskom ekonomskom rastu

Kina se trenutno suočava s velikim izazovima zbog ponovnog trgovinskog sukoba sa SAD-om, dok Trump istovremeno šalje pomiješane signale – s jedne strane uvodi nove carine, a s druge sugeriše mogućnost novog trgovinskog sporazuma s Pekingom.

Prošle sedmice Trump je izjavio da bi najviši američki trgovinski zvaničnici mogli održati sastanak s kineskim kolegama, u pokušaju da pronađu zajedničko rješenje.