Svijet

Kineska propagandna mašinerija uoči zlokobnog govora: ‘Kriva je Amerika, a evo ko će platiti najveću cijenu‘

Evropska unija (EU) bit će najveći gubitnik sukoba između Rusije i Ukrajine bez obzira na ishod, piše China Daily.

China Daily, novina u državnom vlasništvu, tačnije, u nadležnosti kineskog Odjela za propagandu, u utorak je, dan prije govora ruskog predsjednika Vladimira Putina, u kojem je on najavio djelomičnu mobilizaciju 300.000 vojnika protiv Ukrajine, objavila neobičnu analizu pod naslovom "Evropska unija najviše gubi od sukoba koji je potaknuo SAD".

Glavne tačke te analize, ukratko, glase da će posljedice rusko-ukrajinskog sukoba najviše osjetiti evropske zemlje, posebno, Njemačka i Francuska, i to u područjima ekonomije, socijalne politike i geopolitike, a da je cijeli rat u Ukrajini zapravo "zakuhao" SAD i da će građani zemlja EU, koji već prosvjeduju protiv podrške Ukrajini, za to platiti najveću cijenu.

"Nije ni čudo što su u nekim zemljama EU održani prosvjedi protiv vojne potpore Ukrajini, a prosvjednici su zahtijevali da se njihove vlade fokusiraju na svakodnevne potrebe svojih građana, a ne Ukrajine.

Zaista, najranjivije grupe u evropskim zemljama najteže su pogođene najgorom inflacijom u posljednjih nekoliko decenija", pišu Kinezi u svojoj analizi.

Kineska propagandna mašinerija, naime, koristi prosvjede u Češkoj i Belgiji gdje su desetine hiljada građana prosvjedovali zbog energetske krize i inflacije, a na kojima su poneki prosvjednici izražavali i stavove da bi trebalo zauzeti neutralan stav prema Rusiji i pokrenuti pregovore s Putinom za plin, kako bi sugerirali da "čak i evropski građani ustaju protiv podrške Ukrajini".

U analizi China Daily, dakle, navodi se da će zemlje EU, ako se sankcije nastave (za što je kriv SAD), najteže podnijeti inflaciju i nestašicu energenata, a da se već sada udvostručio broj evropskih firmi koje gube novac zbog rata i da je porastao udio oni koje riskiraju neplaćanje dugova. Osim toga, pišu da su u pozadini ukrajinske krize zapravo propali pokušaji EU da postane politička sila, ali da ona je nije sposobna distancirati se od Washingtona.

"Pokretanjem proxy rata protiv Rusije, SAD je uspio utvrditi svoje vodstvo nad Sjevernoatlantskim paktom. Evropska unija se boji stati na vlastite noge pa slijedi primjer SAD. Stati iza Ukrajine bio je izbor Evropske unije. Ali za to se mora platiti cijena. Sjedinjene države su se elegantno izvukle iz sukoba, kako se može primijetiti, ali zato ekonomija EU i životni standard evropskih građana prima udarce, a njihova budućnost da postanu neovisni politički stup u globalnoj geopolitičkoj areni čini se sve nedostižnijim – zaključuju u tekstu.