Kineski naučnici prvi su razvili robota s umjetnim mozgom uzgojenim u laboratoriju koji je sposoban učiti i izvršavati zadatke. Navedena inovacija dolazi s kineskog Univerziteta Tianjin i kineskog Južnog univerziteta za nauku i tehnologiju te koristi tehnologiju mozga na čipu koja spaja moždani organoid, izveden iz ljudskih matičnih stanica, s čipom neuralnog sučelja. Taj napredak omogućuje robotu da se kreće kroz prepreke i manipulira objektima.
Ta tehnologija predstavlja najsuvremeniji sektor sučelja mozak-računar (engl. brain-computer interface ili BCI), koji spaja električne signale mozga s vanjskim računarom. Kina je tom tehnološkom području dala prioritet, piše portal South China Morning Post. Univerzitet u Tianjinu tvrdi da je to "prvi svjetski inteligentni kompleksni informacijski interakcijski sistem mozga na čipu otvorenog koda", koji bi mogao utrti put računarstvu sličnom radu mozga.
Doprinos hibridnoj inteligenciji čovjeka i robota
Ming Dong, potpredsjednik Univerziteta u Tianjinu, opisao je inovaciju za Science and Technology Daily kao tehnologiju koja koristi in vitro kultivirani 'mozak', kao što su moždani organoidi, spojen s elektrodnim čipom za formiranje mozga na čipu, koji kodira i dekodira povratnu informaciju stimulacije.
BCI tehnologija privukla je znatnu pažnju, osobito s Neuralinkom Elona Muska, čiji je cilj omogućiti kontrolu uređaja samo mislima. Istraživanje Univerziteta Tianjin moglo bi doprinijeti hibridnoj inteligenciji čovjeka i robota, prema njihovim tvrdnjama.
Temelj na ranijem istraživanju
U ranijoj studiji koja je objavljena u časopisu Brain, tim Univerziteta Tianjin raspravljao je o potencijalu moždanih organoida kada se presade u živi mozak za uspostavljanje funkcionalnih veza. Transplantacija organoida ljudskog mozga u živi mozak je nova metoda za unaprjeđenje razvoja i funkcije organoida. Organoidni usadci imaju funkcionalni vaskularni sistem koji potječe od domaćina i pokazuju napredno sazrijevanje, napisali su autori te studije.
Li Xiaohong sa Univerziteta Tianjin spomenuo je da, iako su moždani organoidi obećavajući za osnovnu inteligenciju, izazovi poput niske razvojne zrelosti i nedovoljne opskrbe hranjivim tvarima i dalje postoje.
Kako bi riješili te probleme, kineski naučnici razvili su tehniku koja koristi ultrazvuk niskog intenziteta kako bi pomogao organoidima da se integriraju i rastu unutar mozga. U navedenom istraživanju navodi se da je tretman ultrazvukom pojačao diferencijaciju organoidnih stanica u neurone i poboljšao njihovo umrežavanje s mozgom domaćina.
Taj pristup također bi mogao pružiti nove tretmane za neurorazvojne poremećaje i popraviti oštećenje cerebralnog korteksa. Transplantacije moždanih organoida smatraju se obećavajućom strategijom za obnavljanje funkcije mozga zamjenom izgubljenih neurona i rekonstrukcijom neuronskih krugova, ističu autori navedenog istraživanja.
U pokusima s mišjim modelom mikrocefalije korištenje ultrazvuka niskog intenziteta na moždanim organoidnim implantatima poboljšalo je neuropatološke nedostatke. Neinvazivni ultrazvučni tretman mogao bi pomoći u formiranju i sazrijevanju neuronskih mreža te poboljšati i temelje za integraciju s računarom.