Svijet

Kineski plan za dominaciju radi polako, ali sigurno. Prva je to osjetila Velika Britanija

Rusija i Kina optužene su za "iskorištavanje" tehnologije u ratu protiv slobodnog svijeta dok dvije nacije pokušavaju natjerati Britaniju da postane "onaj koji poštuje pravila, a ne onaj koji stvara pravila".

Izvješće Odbora za vanjske poslove upozorava danas da strane sile "iskorištavaju tehnološki razvoj za promicanje svojih geopolitičkih agendi", riskirajući da Britanija bude zaostala.

Međustranački Commons odbor tvrdi da su "kritične tehnologije koje podupiru naše svakodnevne živote sve važnije kao arena sistemskog natjecanja između nacionalnih država".

Liam Byrne MP, laburistički član odbora, rekao je: “Ono što moramo učiniti je osigurati da Britanija nije slaba karika u odbrani zapadnog saveza.

“Kina gradi digitalni Put svile diljem svijeta. I postoji vrlo stvarna zabrinutost oko toga kako će Kina eksfiltrirati podatke i tehnologiju kako bi osigurala moć koju njeno vodstvo traži do 2030. godine.”

Izvještaj odbora također poziva Ured za vanjske poslove, Commonwealth i razvoj da "iz temelja preispita" načine na koje radi s britanskim saveznicima kako bi zaustavili neprijateljske strane sile u krađi britanske stručnosti i intelektualnog vlasništva za vlastite ciljeve, piše Telegraph.

"Neuspjeh u prilagodbi imat će razorne posljedice za našu sigurnost, prosperitet i globalni utjecaj", navodi se.

Osim ako Britanija ne zakorači do cilja i ne ojača Ministarstvo vanjskih poslova kako bi pomogla u zaštiti britanske industrije i strateških interesa, prema odboru, postoji ozbiljan rizik da Britanija postane još jedna država zaražena u vitalnom području međunarodnih standarda i normi.

Upozorenje odbora za vanjske poslove slijedi nakon zajedničke izjave bez presedana ranije ove sedmice čelnika MI5 i FBI-a. Upozorili su da Kina pokušava "postaviti standarde i norme koji bi joj omogućili da dominira međunarodnim poretkom".

Ken McCallum, glavni direktor Sigurnosne službe, rekao je u srijedu: “Metodologija tajne špijunaže nije uvijek potrebna. Uzmimo priču o Smith's Harlowu, kompaniji za precizno inženjerstvo sa sjedištem u Velikoj Britaniji."

Kineska kompanija Futures Aerospace obratila se Smithsu 2017. o potencijalnom spajanju. Međutim, nakon dovršetka početnog ugovora o prenosu tehnologije i obuci vrijednom 3 miliona funti, Kinezi su se povukli, ostavljajući ljusku Smitha da se uruši u administraciju početkom 2020.

Istraživanje Carnegie Endowmenta, američkog think tanka, otkrilo je u decembru da se američke kompanije osjećaju "ugroženo zbog načina na koji se Kina mobilizira oko postavljanja standarda".

Kineska vladajuća Komunistička partija jasno je iznijela svoje namjere, objavivši strategiju pod nazivom Kineski standardi 2035. Poziva Kinu da utječe na buduće globalne industrijske standarde za tehnologije kao što su kvantno računarstvo, umjetna inteligencija i Internet stvari – termin koji se koristi za senzore u svemu od brodskih kontejnera do vjetroelektrana.

U međuvremenu, industrijska prednost Kine ubrzala je njeno udaljavanje od Zapada. Huawei, primjerice, ima više od 6000 patenata za tehnologiju koja se koristi u 5G mobilnim telefonima. Kompanija sa sjedištem u Shenzhenu počela je koristiti zapadne sudove za provedbu svojih prava intelektualnog vlasništva, nagodbom protiv mobilne mreže Verizon na suđenju visokog profila za kršenje patenata.

Huawei se desetljećima suočavao s optužbama da je njegova osnovna djelatnost računarske mrežne opreme izgrađena na ukradenom intelektualnom vlasništvu. Glavni savjetnik Cisco Systemsa Mark Chandler optužio je izvršnog direktora Huaweia Charlesa Dinga 2012. za pokušaj prikrivanja korporativnog priznanja da je nezakonito kopirao izvorni kod Cisca u jednoj od svojih linija proizvoda.

U međuvremenu, komentatori okrenuti prema Kini počeli su upozoravati da se Zapad suočava s zaostajanjem dok preduzeća kojima upravlja država traže veću kontrolu nad globalnim standardima.

“Kompanije moraju biti spremne suočiti se s gubitkom tržišnog udjela i sve više ovisiti o kineskim digitalnim rješenjima”, napisao je Shawn Kim, viši analitičar Morgan Stanleya, 2021. za South China Morning Post.