saveznici

Kineski premijer Li Chiang u Moskvi, sastao se s Putinom: Zadovoljni odnosima Kine i Rusije, pojačat će ekonomsku saradnju

Kineskim premijer Li Chiang u Moskvi se sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putiinom, a ranije i s premijerom Mihailom Mišustinom

Ruski predsjednik Vladimir Putin sastao se u Moskvi s kineskim premijerom Li Chiangom, koji je rekao da su rusko-kineski odnosi na "izuzetno visokom nivou".

Dvojica čelnika obvezala su se na jačanje privredne i trgovinske saradnje.

"Naši trgovinski odnosi se uspješno razvijaju. Pažnja koju vlade obiju zemalja posvećuju trgovinskim i privrednim vezama daje rezultate", rekao je Putin na sastanku u Kremlju, dodavši da dvije zemlje imaju "opsežne planove" za privredne i druge projekte.

Li, koji se ranije sastao s ruskim premijerom Mihailom Mišustinom, rekao je da su "kinesko-ruski odnosi na iznimno visokom nivou".

U svom govoru, prema kineskim državnim medijima, premijer je pozdravio napore Putina i kineskog predsjednika Xi Jinpinga za "snažan zamah" u "produbljivanju bilateralnih odnosa i saradnje", izvijestio je CNN.

Dvojica vladinih čelnika obećala su da će se suprotstaviti bilo kakvim pokušajima ograničavanja "tehnološkog napretka te privrednog i međunarodnog razvoja", izvijestili su kineski državni mediji.

Lijevo četverodnevno putovanje, koje će također uključivati ​​posjet ruskom savezniku Bjelorusiji, prvi je posjet visokorangirang kineskog zvaničnika Rusiji otkako su ukrajinske snage neočekivano izvršile invaziju na rusku pograničnu regiju Kursk prije dvije sedmice.

Rusija od početka rata u Ukrajini, kada je pogođena opsežnim međunarodnim sankcijama, sve više ovisi o kineskom tržištu, robi i investicijama.

U službenom saopćenju Kremlja za javnost nije se spominjao rat u Ukrajini.

U razgovoru s Lijem, Mišustin je rekao da su Rusija i Kina "u teškoj vanjskoj situaciji" jer zapadne zemlje uvode "nezakonite sankcije pod izmišljenim izgovorima" i pokušavaju "ograničiti privredni i tehnološki potencijal Rusije i Kine".

"Stoga je važno usredotočiti se na zaštitu naših zajedničkih interesa, izgradnju multipolarnog svjetskog poretka i jačanje koordinacije na međunarodnim platformama", rekao je Mišustin, prenose ruski državni mediji.

Peking je pod sve većim pritiskom Zapada da ograniči izvoz određene robe u Rusiju, poput zrakoplovne, proizvodne i tehnološke opreme, za koji zapadni čelnici i Kijev tvrde da podupire ruske ratne napore. Peking se pokušava prikazati kao neutralni posrednik u ratu, ali ima ograničene diplomatske kontakte s Kijevom, dok nastavlja produbljivati ​​odnose s Moskvom u trgovini, diplomaciji i sigurnosti.