Incident, koji su Kinezi pokušali zataškati, ekskluzivno je razotkrio američki Wall Street Journal (WSJ), a dogodio se u brodogradilištu Wuchang blizu Wuhana krajem svibnja ili početkom juna.
Kinezi o svemu i dalje šute, a SAD ne zna je li podmornica nosila nuklearno gorivo u trenutku kada je potonula, iako stručnjaci misle da je to vjerojatno, ali smatraju da je rizik od zagađenja radijacijom nizak jer podmornica nije izašla na more i njezini reaktori vjerovatno nisu radili punom snagom.
Ne zna se ni je li bilo žrtava, s obzirom na to da Kinezi i dalje ne daju nikakve informacije o incidentu.
Nakon potonuća, velike ploveće dizalice stigle su početkom juna kako bi spasile podmornicu iz riječnog korita, prema satelitskim fotografijama mjesta.
Shocking News Confirmed By Official Channels…
— Brent D. Sadler (@brentdsadler) September 26, 2024
“China’s newest nuclear-powered attack submarine sank in the spring, a major setback for one of the country’s priority weapons programs, U.S. officials said.”
“The sinking of a new (Chinese) nuclear sub that was produced at a new… pic.twitter.com/2VVJLPFFsT
Iako je podmornica spašena, vjerovatno će proći mnogo mjeseci prije nego što može isploviti, s obzirom na to da je puna vode, pa se mora očistiti sva elektronika, a neki dijelovi i zamijeniti.
Podmornica klase Zhou, koja je potonula, prva je iz nove klase kineskih podmornica na nuklearni pogon i ima karakterističnu krmu u obliku slova X, koja je dizajnirana da plovilo učini lakšim za manevriranje, piše WSJ.
Peking je krajem 2022. imao 48 podmornica na dizelski pogon i šest podmornica na nuklearni pogon, prema izvješću Pentagona objavljenom prošle godine o vojnoj moći Kine.