Svijet

Ko bi mogao naslijediti Putina? Sukob bi bilo teško izbjeći

Putin

U nedjelju je ukrajinska tajna služba krenula na diktatora Kremlja Vladimira Putina (70) i ​​pokušala ga ubiti kamikaza dronom.

Napad nije uspio jer je Ukrajina znala mjesto Putinovog strogo tajne posjete Moskvi, ali ne i tačno vrijeme, prenosi BILD.

Dron imao problema

Osim toga, dron je imao tehničkih problema. Zbog toga je promašio ciljano područje za 20 kilometara i srušio se u malom selu Voroskogo, a ne u industrijskom parku Rudnevo.

Međutim, šta bi se desilo ako napad na šefa ruske države uspije ili ako on iznenada umre iz drugih razloga?

Stručnjaci smatraju mirnu tranziciju do novog šefa države ili čak demokratske izbore nakon Putinova kraja gotovo nemogućima.

Umjesto toga, Putinovi sadašnji miljenici upali bi u potencijalni sukob za kontrolu nad Rusijom.

Ministar odbrane Sergej Šojgu (67), šef Gazproma Aleksej Miller (61) i Putinov bivši "kuhar" Jevgenij Prigožin (61) već su u tu svrhu osnovali privatne vojske koje bi polagale pravo na vlast u slučaju iznenadnog vakuuma vlasti u zemlji.

Moćna domaća tajna služba FSB, Nacionalna garda i vojska također bi nakon Putinovog iznenadnog odlaska bili pod drugačijom kontrolom sadašnjih oligarha i utjecajnih predstavnika režima.

Ne mogu biti na istoj strani

Smatra se nemogućim da nakon Putinova odlaska svi oni budu na istoj strani.

Umjesto toga, nakon Putinove smrti vjerovatno bi počela nemilosrdna borba za njegovog nasljednika.

︎ U "najboljem" slučaju iza kulisa - s nekoliko bombaških napada i iznenadnih padova s ​​prozora - a nakon nekoliko mjeseci, uslijedili bi novi lažni izbori koji bi pobjednika službeno učinili predsjednikom.

︎Međutim, brojni posmatrači očekuju uvjete nalik građanskom ratu koji bi ili prestali nakon nekoliko sedmica, mjeseci ili godina s jakim čovjekom u Kremlju – ili bi doveli do potpunog kolapsa Rusije.

Sadašnji Putinovi poslušnici, poput čečenskog čelnika Ramzana Kadirova, mogli bi iskoristiti trenutak i proglasiti vlastitu državu. Isto vrijedi i za brojne druge dijelove zemlje.

Jedno je jasno: Putinovom smrću “sigurno ne bi sve bilo u redu”, kako se rijetko koji optimist nada.

Radikalne snage

Za to se sam pobrinuo ruski diktator zabranjujući, zatvarajući ili ubijajući sve zapadno orijentirane liberale.

Umjesto toga, druge radikalne snage bi preuzele vlast - ili nad cijelom Rusijom ili nad "svojim" dijelovima zemlje, najveće zemlje na svijetu.

Malo je vjerovatno da bi te snage mogle nastaviti trenutni ruski rat u Ukrajini i hibridne napade na Zapad s obzirom na očekivana ogromna neprijateljstva kod kuće.

Malo vjerovatno, ali ne i nemoguće, bila bi upotreba nuklearnog oružja. Bilo na domaćem terenu kako bi eliminirali dotičnog protivnika. Ili u inozemstvu kako bi ponovno ujedinili zaraćene ruske snage pred razvikanim "vanjskim neprijateljem".