Američki predsjednik Donald Trump znatno je zaoštrio trgovinski rat na globalnom nivou, što je izazvalo snažan pad vrijednosti dionica vodećih tehnoloških kompanija. Među najvećim gubitnicama su dionice niza tehnoloških divova. Cijena Applea potonula je 9,2 posto, Amazona 9, Nvidie gotovo 8 posto. Analiza tržišta pokazuje različit utjecaj novih carinskih opterećenja na tehno sektor – dok neke industrije bilježe prednosti, druge su suočene sa značajnim izazovima.
Dobitnici – ASML pod upitnikom
Industrija poluvodiča jedna je od rijetkih koja je izuzeta iz novog plana carinskih opterećenja, prema službenim podacima Trumpove administracije, piše Euronews Next. Tajvanska tvornica poluvodiča (TSMC), ključni dobavljač u sektoru umjetne inteligencije, neće biti podložna carini od 32 posto, koja je uvedena na većinu robe iz Tajvana.
TSMC opskrbljuje američke tehnološke divove poput Nvidije poluvodičima koji su ključni za razvoj umjetne inteligencije, uključujući tehnologiju koja pokreće OpenAI i Google chatbotove.
Postoji mogućnost da će i nizozemski ASML, vodeći proizvođač opreme za proizvodnju poluvodičkih čipova, biti izuzet iz 20 postotne carine na robu iz Evropske unije, no to još nije razjašnjeno. Inače, TSMC je ranije ovog mjeseca najavio dodatno ulaganje od 100 milijardi dolara (90 milijardi eura) u Sjedinjene Države, što uključuje izgradnju tri nove tvornice, napredni pogon za pakiranje i istraživačko-razvojni centar u Arizoni.
Ovim potezom ukupna ulaganja firme u SAD dosegnut će 165 milijardi dolara (148,57 milijardi eura), što je Bijela kuća opisala kao “najveće strano izravno ulaganje u povijesti SAD”. ASML je u decembru za poslovni magazin Fortune izjavio da američke carine vjerovatno neće imati značajan utjecaj na finansijske rezultate u 2025. godini.
Gubitnici – poskupljuju jeftini paketi
Istovremeno s potpisivanjem novih carina, predsjednik Trump donio je izvršnu uredbu kojom se ukida trgovinska povlastica za pakete iz Kine i Hong Konga, što će utjecati na e-trgovinske platforme poput Sheina, Temua i Amazona. Dosadašnji izuzetak de minimis omogućavao je kineskim trgovačkim platformama slanje paketa izravno američkim potrošačima bez plaćanja carina, pod uvjetom da njihova vrijednost ne prelazi 800 dolara (720 eura).
Prema novoj uredbi, sva takva roba bit će podložna carini od 30 posto ili 25 dolara (22,51 eura) , a od 1. juna carina će se povećati na 50 dolara (45,02 eura), po artiklu, piše Euronews. U predsjednikovoj uredbi navodi se da Kina koristi “prikrivene metode slanja” i “skrivanje ilegalnih supstanci”, uključujući opioide, u paketima.