pronašli cinobarit

Ko je bila ‘Crvena princeza’: Naučnici pronašli misteriozni kostur s obojenim zubima koji nije nalik nijednom do sada

Ko je bila Crvena princeza? Ona možda zapravo i nije bila dio kraljevske porodice, pronađena je u grobnici s ostacima još tri osobe

Mlada žena koja je živjela i umrla prije više od 2.000 godina ostavila je za sobom ostatke u Kini koji nisu nalik nijednima do sada.

Na njenim zubima arheolozi su pronašli tragove cinobarita, sjajno crvenog oblika živinog sulfida. Zbog sadržaja žive, ovaj je mineral otrovan. Nikada prije nisu pronađeni ljudski ostaci sa zubima umrljanim tom tvari, piše Science Alert.

Ono što je još zanimljivije jest to da, iako se cinobar i drugi crveni pigmenti često nalaze u grobnim kontekstima i korišteni su u šamanističke svrhe, tim predvođen Sen Youom sa Univerziteta Jilin u Kini vjeruje da je, u ovom slučaju, cinobar korišten tokom života mlade žene.

Ko je bila Crvena princeza Puta svile

Prozvali su je Crvenom princezom Puta svile.

"Vjeruje se da je cinobar pomiješan s vezivima, a zatim korišten za bojenje zuba ove mlade žene tokom života prije smrti", pišu istraživači u svom radu .

"Ovo je jedini poznati slučaj namjernog bojenja zuba u crveno korištenjem cinobarita, biotoksične tvari. Iako je ovo izoliran slučaj, o njegovom značaju moglo bi se raspravljati, ne samo u kontekstu određenog vremena i lokacije, nego za ljudsku kulturu općenito."

Lobanja Crvene princeze Puta svile

Ostaci neimenovane žene otkriveni su na arheološkom nalazištu zvanom groblje Shengjindian u Xinjiangu, duž drevnog Puta svile kojim su naši preci putovali kako bi trgovali robom i migrirali na velike udaljenosti po Aziji i Europi više od hiljadu godina.

Groblje je iskopano 2007. i 2008. godine, a pronađena je ukupno 31 grobnica i mnogo bogatih grobnih priloga, poput svile, keramike, zlatnih i brončanih artefakata te staklenih i oniksovih perli.

Ko je bila Crvena princeza? Ona možda zapravo i nije bila dio kraljevske porodice, pronađena je u grobnici s ostacima još tri osobe, uključujući i dijete. Imala je samo 20 do 25 godina kada je umrla, prije između 2.200 i 2.050 godina.

Ono što je zaintrigiralo arheologe su tragovi crvene boje pronađeni na njenim zubima. Postoji nekoliko različitih tvari koje se mogu koristiti kao crveni pigment, uključujući cinobar, hematit i oker, pa su morali provesti testove kako bi saznali o čemu se radi.

Praksa je možda imala duhovni razlog

Koristili su Ramanovu spektroskopiju kako bi identificirali tvar kao cinobarit, a rendgensku fluorescentnu spektroskopiju kako bi potvrdili identifikaciju i isključili kontaminaciju okoliša.

Analiza infracrvene spektroskopije Fourierove transformacije (FTIR) – široko korištena metoda u istraživanju – zatim je identificirala prisutnost proteinske tvari koja se vjerovatno koristila za vezanje boje na zube.

Ostaci četiri osobe pokopane u grobnici. Crvena princeza je druga slijeva

Ne zna se tačno od čega je napravljeno ovo vezivo, ali takva su veziva u drevnoj Kini bila relativno uobičajena, a obično su se sastojala od životinjskog materijala, poput kolagena, bjelanca ili mlijeka.

Također nije jasno zašto je mlada žena obojila zube crvenom bojom, koja se u Kini dugo vremena smatra važnom i povoljnom bojom. Praksa je možda imala duhovni razlog.

Cinobarit su koristili šamani, a ima psihoaktivna svojstva

Kako ističu istraživači, cinobarit je imao prilično istaknutu ulogu u šamanističkoj praksi, kao i tradicionalnoj medicini, te ima psihoaktivna svojstva koja su ga mogla učiniti korisnim kao halucinogen.

S druge strane, razlozi su mogli biti kozmetički jer su pocrnjeni zubi kasnije postali popularni diljem jugoistočne Azije i Oceanije. Ženini crveni zubi možda su označavali status, kao što dodatno sugerira njen pokop na groblju.

Pogled izbliza na mrlje na zubima

To naglašava činjenica da cinober nije bio lokalna roba. U regiji u kojoj je žena pokopana nema njegovih prirodnih naslaga, pa se moralo trgovati. Najbliži izvori cinobarita bili bi centralna Kina, Bliski istok i Evropa.

"Uzimajući u obzir geografsku rasprostranjenost cinobarita i identitet njegovih korisnika, društveni identitet vlasnika grobnice možda je bio dovoljno neobičan da pristupi ovom dragocjenom izvoru", pišu istraživači.

"Potrebno je više istraživanja i otkrića kako bi se testirale ove hipoteze", navodi se u tekstu objavljenom originalno u časopisu Archaeological and Anthropological Sciences.