Bivši saveznik Recepa Tayyipa Erdogana, islamski klerik Fethullah Gulen koji živi u Sjedinjenim Amerićčkim Državama, godinama je izmicao kandžama turskog predsjednika koji ga je optužio da je organizirao neuspjeli državni udar 2016. godine.
Nakon gotovo 25 godina života daleko od Turske, Gulen je tokom noći preminuo u bolnici, objavila je turska javna televizija pozivajući se na grupe bliske 83-godišnjem Gulenu.
Šef utjecajne grupe Hizmet postao je predsjednikov zakleti neprijatelj.
Razgranata mreža
Erdoganova vlada ga je optužila da je na čelu "terorističke" organizacije, kao i da je organizirao pokušaj svrgavanja predsjednika 2016. godine.
Međutim, Gulen je inzistirao na tome da je Hizmet - na turskom "usluga" - jednostavno mreža dobrotvornih organizacija i poduzeća.
Ranije, Gulen je bio Erdoganov saveznik.
On je profitirao od Gulenove mreže kako bi učvrstio vlast nakon što je 2003. postao premijer, suočen s ukorijenjenim sekularnim establišmentom.
Međutim, napetosti su se počele pojavljivati 2010. da bi eksplodirale u potpuno neprijateljstvo tri godine kasnije kada je korupcijski skandal razbio Erdoganov najuži krug.
Erdogan je okrivio Gulena za planiranje istrage o korupciji preko svoje mreže pristalicau pravosuđu i policiji, pretvarajući ga u "javnog neprijatelja broj jedan".
Od tada, Erdogan optužuje utjecajnog Gulena - čiji je pokret prisutan na svim kontinentima sa svojom razgranatom mrežom javnih škola - da vodi paralelnu državu osmišljenu da ga svrgne.
Predsjednikova mržnja pojačala se nakon neuspješnog državnog udara u julu 2016., za koji vjeruje da ga je projektirao njegov bivši saveznik.
Neposredno nakon toga, vlasti su počele s obračunom s Gulenovima pristalicama ili "Gulenistima".
Gotovo 700.000 ljudi je procesuirano, a oko 3.000 je osuđeno na doživotni zatvor zbog učešća u puču, kažu vlasti.
Tokom čistke bez presedana, više od 125.000 radnika u javnom sektoru je otpušteno ili suspendirano, uključujući oko članova 24.000 vojnog osoblja i hiljade sudija.
Vlasti su zatvorile privatne škole, medije i izdavačke kuće.
Turske obavještajne službe također su organizirale višestruke prekomorske racije u zemljama centralne Azije, Afrike i Balkana kako bi uhvatile osumnjičene Gulenove pristaše.
Rođen u Erzumuru
Gulen je rođen u istočnoj turskoj pokrajini Erzurum. Javni podaci govore da je to bilo 1941., ali Gulen je rekao da je rođen 1938.
Uprkos tome što je bio "samo još jedan imam u 1970-ima", Gulen je brzo postao "duhovni vođa velikr zajednice s milionima pristaša", napisao je istraživač Bayram Balci.
Pristalice su bile "prisutne u svim sektorima ekonomije, u obrazovanju, medijima, a također i u administraciji", rekao je Balci, istraživač na pariškom Institutu za političke studije (Sciences-Po), u studiji iz 2021. godine.
"S ukusom tajnovitosti i utjecaja, pa čak i manipulacije i zastrašivanja… Gulenov pokret vrlo je sličan raznim katoličkim pokretima poput isusovaca, Opusa Dei i drugih, iz kojih je očito crpio inspiraciju", rekao je on.
Turski zvaničnici Gulenov pokret nazivaju "terorističkom organizacijom FETO".
Ponekad se opisuje kao "sekta", s članovima za koje se zna da pomažu jedni drugima u poslu i od kojih se očekuje da daju svoje vrijeme ili novac, bilo da su studenti, domaćice ili bogati poslovni ljudi.
Gulen se preselio u američku državu Pennsylvaniju 1999. godine, navodno iz zdravstvenih razloga.
Uprkos brojnim pokušajima Turske da ga izruči, Gulen je vodio povučen život u egzilu na rubu Poconosa, slikovitog planinskog, šumovitog područja Pennsylvanije.