Hamas je ubistvo svog političkog vođe Ismaila Haniyeha opisao kao ozbiljnu eskalaciju koja neće proći bez odgovora. Njegovo ubistvo u Iranu bit će shvaćeno kao ozbiljan udarac naporima da se osigura primirje u Gazi, dok pregovori uz posredovanje SAD, Katara i Egipta napreduju nakon mjeseci pregovora. Ismail Haniyeh je dugo služio kao šef Hamasovog politbiroa i bio je viđen kao umjerena figura unutar pokreta, osoba čija je uloga postala vitalna u kontinuiranim diplomatskim naporima da se osigura prekid vatre, piše Guardian.
Izabran je za šefa političkog krila 2017., prije nego što je dvije godine kasnije napustio Gazu i otišao u egzil u Katar. Iz egzila je postao lice međunarodne diplomatije palestinske grupe, lutajući između Turske, Irana i Katara, pridruživši se skupini čelnika Hamasa koji su se sklonili u Dohi i nisu se mogli vratiti u Gazu. Unatoč tome, Haniyeh se smatrao ključnom linijom komunikacije s tvrdokornim osobama poput Yahya Sinwara u Gazi.
Pragmatičan i umjeren
Arapske diplomate i dužnosnici smatrali su ga relativno pragmatičnim u poređenju s drugim militantnijim glasovima unutar Gaze, a neki su ga stručnjaci opisali kao voditelja političke bitke za Hamas s regionalnim vladama na Bliskom istoku.
Haniyehovi saveznici, pa čak i bivši suparnici, u srijedu su osudili atentat, zbog straha da bi njegova smrt tokom posjete Teheranu mogla izazvati širu reakciju.
Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas nazvao je ubistvo "kukavičkim činom i ozbiljnom eskalacijom". Tursko ministarstvo vanjskih poslova nazvalo je atentat "gnusnim".
Haniyeh je rođena 1963. u izbjegličkom kampu Shati u Gazi. Dok je bio na Univerzitetu u Gazi, pridružio se političkoj grupi koja je bila preteča Hamasa, postavši aktivan u lokalnoj politici i na protestima.
Pridružio se Hamasu kada je osnovan u prvoj palestinskoj intifadi 1987. godine, a Izrael ga je nekoliko puta hapsio i zatvarao. Bio je prognan 1992. s drugim čelnicima Hamasa, ali se godinu dana kasnije vratio u Gazu.
Haniyeh je postao štićenik osnivača Hamasa šeika Ahmada Yasina i do 2003. bio mu je pouzdani pomoćnik, fotografiran u Yassinovom domu u Gazi kako drži telefon na uhu gotovo potpuno paraliziranog osnivača Hamasa kako bi mogao učestvovati u razgovoru. Yassin je ubijen od strane Izraela 2004.
Haniyeh je bio rani zagovornik političke agende grupe, a 2006. postao je palestinski premijer nakon što je Hamas osvojio najviše mjesta na palestinskim parlamentarnim izborima. Abbas ga je smijenio 2007. nakon što se Izrael povukao iz Gaze i Hamas preuzeo kontrolu.
Tokom decenija u kojima je Haniyeh bio glavni vođa Hamasa u Gazi, Izrael je optužio njegov tim vodstva da pomaže u preusmjeravanju humanitarne pomoći vojnom krilu grupe, što je Hamas negirao.
Godine 2007. Haniyeh je bio ključan u oslobađanju dopisnika BBC-ja Alana Johnstona, koji je otet u Gazi i držan 16 sedmica od strane lokalne islamističke grupe.
Vladao je Gazom do 2017., kada je izabran za šefa političkog ureda Hamasa. Haniyeh je imao glavnu ulogu u izgradnji Hamasovih borbenih sposobnosti, djelomično njegovanjem odnosa s Iranom. Haniyeh je 2022. rekao za Al Jazeeru da je Hamas primio 70 miliona dolara vojne pomoći od Irana.
Kada je napustio Gazu 2017., Haniyeha je naslijedio Sinwar, tvrdolinijaš koji je proveo više od dvije decenije u izraelskim zatvorima i kojemu je Haniyeh poželio dobrodošlicu u Gazu 2011. nakon razmjene zarobljenika.
Stručnjaci kažu da je Sinwar posljednja riječ o velikim odlukama grupe. Kada je tokom nedavnih razgovora Sinwar odlučio prekinuti komunikaciju, pregovori su zapeli.
“Ovo je prilično učinkovito naglasilo ko je glavni”, rekao je jedan evropski diplomatski izvor za Guardian.
Ubijeni i članovi porodice
Od 2017. Haniyeh se opisuje kao politički i diplomatski front Hamasa. Bio je angažiran u izgradnji diplomatskih odnosa s drugim silama širom Bliskog istoka.
Izrael cijelo vodstvo Hamasa smatra teroristima i optužio je Haniyeha i druge čelnike izvan Gaze da nastavljaju "povlačiti konce terorističke organizacije Hamas".
U 2018., američki State Department proglasio je Haniyeha teroristom, rekavši da je bio "zagovornik oružane borbe, uključujući protiv civila" i da su aktivnosti Hamasa odgovorne za "procijenjenih 17 američkih života ubijenih u napadu grešaka”.
Tri Haniyehova sina - Hazem, Amir i Mohammad - ubijena su u Gazi 10. aprila kada je izraelski zračni napad pogodio automobil u kojem su bili. Haniyeh je također izgubio četvero svojih unuka, tri djevojčice i dječaka, u napadu, rekao je Hamas.
Tada je čelnik Hamasa rekao da napad neće promijeniti zahtjeve grupe za trajnim prekidom vatre i povratkom raseljenih Palestinaca u tekućim pregovorima uz posredovanje Dohe i Washingtona.
"Cijeli naši ljudi i sve porodice Gaze platili su visoku cijenu u krvi, a ja sam jedan od njih", rekao je Haniyeh.