ŠTIĆENIK LE PEN

Ko je Jordan Bardella, ekstremni desničar koji cilja na mjesto premijera Francuske?

Jordan Bardella ima osmijeh i selfie za sve.

U redovnim TikTok objavama za svoja 1,3 miliona pratilaca, lider krajnje desnice koji se bori za mjesto francuskog premijera pojavljuje se kao prijateljski političar zajedno s oduševljenim pristalicama.

Dvadesetosmogodišnji frontmen ekstremno desničarskog Nacionalnog skupa (RN), zajedno sa političarkom Marine Le Pen, bori se za pobjedu na prijevremenim parlamentarnim izborima u Francuskoj 30. juna i 7. jula, koje je predsjednik Emmanuel Macron raspisao nakon poraza na evropskim izborima ovog mjeseca, piše Al Jazeera.

Ankete pokazuju da će RN osvojiti najveći dio glasova. Ali u svojoj munjevitoj kampanji, on traži više – apsolutnu većinu da bi vladao bez partnera.

Obećao je da će "vratiti vjeru u Francusku i njenu veličinu".

Manifest RN-a, predstavljen u ponedjeljak, izlaže njegov plan.

Glavni stubovi su obuzdavanje nedokumentovane migracije, povećanje kupovne moći smanjenjem poreza na energiju i vršenje veće nadležnosti nad školama.

On je također nastojao uvjeriti birače da će njegova stranka, za koju se smatra da je bliska Rusiji, nastaviti da pruža podršku Ukrajini, istovremeno se protiveći pružanju oružja dugog dometa.

Prijevremeni izbori, Macronova najrizičnija kocka, mogli bi uvesti period neugodne "kohabitacije" između tvrdo desničarskog premijera zaduženog za unutrašnju agendu i liberalnog predsjednika koji nadgleda vanjske poslove.

Ako nijedna stranka ne osvoji većinu, glasanje bi moglo zakočiti parlament u zastoju.

Bardella, koji je svoju kandidaturu iznio kao “jedinu alternativu” za sedam godina nezadovoljstva Macronovim vodstvom, maksimalno koristi ovu priliku da vlada.

“U tri riječi: spremni smo,” rekao je pristalicama ove sedmice.

Meteorski uspon na vlast

Budući da je odrastao u banlieuu Seine-Saint-Denis, pariskom predgrađu, Bardella tvrdi da je iz prve ruke iskusio bezakonje koje je nekontrolirana imigracija donijela Francuskoj.

Banlieues, radničke četvrti oko Pariza koje je demonizirala desnica, često su dom mnogih francuskih građana porijeklom iz Afrike.

„Vidio sam kako ova izgubljena područja Francuske Republike postaju osvajanja islamizma“, rekao je on tokom skupa 2022. „Osjećao sam, kao i vi i kao milioni francuskih građana, bol da postanete stranac u svojoj zemlji.”

Rođen od roditelja italijanskog porijekla, Bardella je pohađao poluprivatnu katoličku školu, "jedinu ustanovu u Saint-Denisu u kojoj učitelj nije bio u opasnosti da mu se stolica baci na glavu", kako je to opisao u intervjuu za francuski dnevni list Le Monde.

Njegov otac Olivier, čija je majka bila Alžirka, vodio je posao distribucije pića i napustio je domaćinstvo kada je Bardella bio dijete.

Prema biografiji koju je napisao novinar Pierre-Stephane Fort, Bardella se pridružio RN 2012. godine, sa 16 godina, nakon što je proveo tri sedmice moleći majku da mu da roditeljsku dozvolu da se pridruži Le Penovoj stranci.

Nakratko je upisao dodiplomski studij geografije prije nego što ga je napustio kako bi se fokusirao na svoju političku karijeru.

Godine 2014. postao je predstavnik stranke Seine-Saint-Denis. Prvi put je došao u centar pažnje kada je suspendirao svog partijskog druga i bivšeg prijatelja, lokalnog vijećnika Maxence Butteya, nakon Butteyeve javne objave da je prešao na islam.

Postao je Le Penin štićenik i sa 21 godinom imenovan je za portparola stranke.

Godine 2019. Le Pen ga je stavila na čelo partijske liste na evropskim izborima, na kojima je RN pobijedio, dajući euroskepticima poslaničko mjesto u Briselu.

Bardellin meteorski uspon nastavio se 2022., kada ga je Le Penova okrunila za predsjednika RN dok je ona preusmjerila svoju energiju na pokušaj pobjede na sljedećim predsjedničkim izborima 2027. godine.

"Kada budemo nadležni, imigrantskim brodovima kojima upravlja mafija trgovaca ljudima neće biti dozvoljeno da pristaju u francuskim lukama", rekao je on nakon svog izbora. “Poziv naše zemlje nije da bude svjetski hotel.”

Blagi način, teški pogledi

Određeni kandidat koji dobro poznaje društvene medije je od tada predvodio rebrendiranje stranke, odvajajući se od rasističkih gafova i antisemitskih tonova prethodnika stranke, Nacionalnog fronta, i predstavljajući ugodniji imidž umjerenom biračkom tijelu.

Bardella je svojim obrijanim izgledom i blagim držanjem pokušao da uvjeri francuske glasače.

"Mi smo kredibilni, odgovorni i poštujemo francuske institucije", rekao je on dok je izlagao svoj manifest.

Povezujući se s mladima putem društvenih mreža, on dobiva podršku, posebno među nizovima birača koji su tradicionalno nesimpatični prema 55-godišnjoj Le Pen i njenom ocu Jeanu Louisu Marieu, koji je osnovao pokret 1970-ih. Le Pen starija je osuđena za govor mržnje jer je nacističke plinske komore nazvala "detaljom historije" i dala je niz uvredljivih rasističkih komentara.

“Bardella je dio partijske strategije normalizacije,” rekao je Sebastien Maillard, saradnik u Chatham Houseu, za Al Jazeeru. “Njegovo ime nije Le Pen, nikada nije ulazio u bilo kakvu polemiku i bio je veoma oprezan u pogledu onoga što je govorio.”

Ali dok su prepakirani, krajnje desničarski pogledi ostaju netaknuti.

“Vrijeme je da se tema imigracije oslobodi društvenih klišea”, rekao je Bardella. “Problem krajnje ljevice je ukidanje granica, što našu zemlju ostavlja nenaoružanom. To će dovesti do zasićenja naših socijalnih usluga i recesije našeg francuskog identiteta.”

RN planira protjerati strance koji počine zločin, ukinuti pravo na državljanstvo osobama od 11 do 18 godina koji su živjeli na francuskom tlu najmanje pet godina, smanjiti socijalni budžet ograničavanjem socijalne potrošnje na francuske državljane i isključiti dvojno državljanstvo sa “osjetljivih” poslova u odbrani i bezbjednosti.

Obvezuje se da će uvesti zakon "protiv islamističkih ideologija", ali nije dalje razradio plan.

'Poziv za Francuze'

Bardella je također izrazio svoju namjeru da ukine državljanstvo po rođenju, uprkos upozorenjima stručnjaka da taj potez neće proći ocjenu ustavnosti osim putem referenduma.

Obećao je reviziju obrazovnog sistema kako bi se vratio “državni autoritet” u školama. To uključuje pooštrene kazne za nedolično ponašanje, kao i mjere za izbacivanje ometajućih učenika ili nasilnika iz učionica i njihovo premještanje u novostvorene specijalne centre. Želi da zabrani mobilne telefone u školama i ponovo uvede upotrebu uniformi i uljudnog oblika da se obratiš nastavniku sa vi.

Što se tiče ekonomije, obećao je da će se pozabaviti krizom troškova života i smanjiti poreze na energiju kako bi pomogao ljudima da sastave kraj s krajem. Nije precizirao gdje će pronaći sredstva za održavanje tog poteza.

Stranka je odstupila od nekih svojih starijih, kontroverznijih stavova, uključujući Frexit – izlazak Francuske iz Evropske unije – i izlazak iz NATO-atlantskog saveza, dok se uvlači u strah biračkog tijela od migranata i nezadovoljstvo Macronom.

Ova "strategija kravate", rekao je Maillard, aludirajući na pokušaj da izgleda prezentabilno u parlamentu, RN je zaradila nove birače.

Prema Maillardu, Macronov potez da raspiše vanredne izbore imao je za cilj prisiliti RN da predstavi jasan plan, umjesto da se oslanja na nezadovoljstvo vladom.

„Macron želi da RN dokaže da li su zaista spremni [da vladaju]“, rekao je analitičar.

„A to je i poziv Francuzima da odgovore na pitanje: da li stvarno želite ovo?“