Vlada Federacije BiH je na današnjoj hitnoj sjednici održanoj u Sarajevu donijela Rješenje o formiranju ad hoc tima za pregovore s proizvođačima vakcina, nakon što su Zavod za javno zdravstvo FBiH, Federalno ministarstvo zdravstva, Odbor za zdravstvo Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, Kanton Sarajevo, te Tuzlanski i Hercegovačko-neretvanski kanton dostavili, u skladu sa zaključkom Vlade od 5. marta ove godine, imena svojih predstavnika u taj tim.
Ad hoc tim za pregovore s proizvođačima vakcina će razmotriti sve ponude i putem Zavoda za javno zdravstvo FBiH za sjednicu Vlade FBiH, zakazanu za četvrtak, 11. marta dostaviti Prijedlog ugovora o nabavci vakcina sa odabranom kompanijom.
Predsjednik ad hoc tima je prim. dr. Davor Pehar (direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH), a čine ga pomoćnica ministra za farmaciju Sanja Čustović i savjetnica ministra za farmaciju Vesna Alagić (Federalno ministarstvo zdravstva), prof. dr. Mirsad Kacila (Odbor za zdravstvo Predstavničkog doma Parlamenta FBiH), šefica Kabineta premijera Kantona Sarajevo Sanja Škutelić - Malagić i pomoćnica ministra za zdravstvenu zaštitu Alma Kadić (Kanton Sarajevo), specijalista epidemiologije prim. mr. med. sci. Blaško dr. Topalović u Zavodu za javno zdravstvo TK (Tuzlanski kanton) i specijalist infektologije, subspecijalist intenzivne medicine SKB Mostar - Klinika za infektivne bolesti doc. dr. sc. Svjetlana Grgić (Hercegovačko-neretvanski kanton).
Transparency International BiH je, nakon poziva, obavijestio Vladu da nije u mogućnosti imenovati predstavnika u ovaj tim, ali da će pratiti njegov rad.
Vlada je danas prihvatila i informaciju o poduzetim aktivnostima Zavoda za javno zdravstvo FBiH u svrhu nabavke vakcina protiv koronavirusa.
Ovaj zavod je zadužen da nastavi koordinirati dalje aktivnosti s kompanijama koje iskazuju spremnost za uvoz vakcina za potrebe Federacije BiH, kao i da preuzme proaktivnu ulogu u ovom procesu, te da i sam kontaktira kompanije za koje cijeni da imaju mogućnosti osiguranja uvoza vakcina za potrebe Federacije BiH, o čemu odmah treba informirati ad hoc tim.
Zaključeno je da kompanija koja nema ugovor s proizvođačem vakcina ne može biti dobavljač za Federaciju BiH.
Prema procjeni Federalnog ministarstva zdravstva, ugovorom je potrebno osigurati nabavku do 400.000 vakcina, u protuvrijednosti do 12 miliona KM.
Vlada je premijera Federacije BiH danas ovlastila da, na prijedlog Zavoda za javno zdravstvo FBiH, potpiše pisma namjere za nabavku vakcina, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose sa javnošću.