raport istražuje

Ko su Panteri i šta kažu policijske agencije: Odmetnici ili pravednici?

Policija nema prijava o pedofilima od Pantera, ali imaju prijavu proti njih. Tužilaštvo KS je formiralo predmet, sve će se istražiti

Posljednjih dana veliku pažnju javnosti u BiH, ali i u regionu izazvala je informacija da u našoj zemlji postoji organizacija koja se bavi svojevrsnim 'lovom na pedofile'.

Riječ je o organizaciji ili udruženju pod nazivom 'Panter' čija je prvobitna misija bila zaštita životinja, a sada su djelatnost proširili i na 'lov na pedofile'.

Inače, na društvenim mrežama ova organizacija je dobila ogromnu podršku, kako od građana u BiH, tako i u regionu, gdje pozdravljaju njihove aktivnosti i podstiču ih da nastave s 'lovom na pedofile'.

Šta su i ko su Panteri?

Razumljivo je da su ljudi naročito osjetljivi na pokušaje i na bilo kakvo zlostavljanje i zloupotrebu djece, a posebne emocije kod svakog čovjeka budi bilo kakva naznaka seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, pa i ne čudi što je svaki vid borbe protiv zla zvanog pedofilija podržan u javnosti.

Svakako i da je uloga građanskog aktivizma u smislu praćenja i prijavljivanja nadležnim institucijama svake neželjene pojave u njihovom okruženju izuzetno značajna i dobrodošla, ali u slučajevima poput onih koje su sami o sebi i svojim aktivnostima otkrili iz organizacije 'Panter', uprkos tvrdnjama da imaju najbolje namjere, to bi moglo biti problematično s više aspekata.

Naime, Raportovo istraživanje o ovoj temi pokazuje da ova organizacija nije prijavila nijedan slučaj potencijalne pedofilije nadležnim institucijama, a uprkos njihovim tvrdnjama da imaju 'podršku institucija', to nisu potvrdile ni policijske, ni pravosudne institucije u BiH koje je Raport kontaktirao i koje su o svemu dale svoj sud.

No, kako je potvrđeno Raportu, nadležne policijske agencije i pravosudne institucije ispitat će sve navode o potencijalnim pedofilima čije je podatke organizacija 'Panter' objavila na svojoj Facebook stranici, a o čemu su javno govorili članovi ove organizacije Ahmed Džinović, Senadin Jusić, Haris Berhamović Pingo i Jasmin Hajdar prošle sedmice u emisiji Centralni dnevnik sa Senadom Hadžifejzovićem na Face televiziji.

Iz navoda članova ove organizacije moglo se čuti da oni djeluju ili po dojavi roditelja koji im ukažu na potencijalnog pedofila ili na način da kreiraju lažni profil na društvenim mrežama na kojem obznane da je riječ o djevojčici od 14 ili 15 godina što je svojevrsni mamac za pedofile. Kada se na taj profil javi osoba koja kako tvrde iz 'Pantera' šalje eksplicitne sadržaje toj navodnoj djevojčici tada oni s potencijalnim predatorom zakažu sastanak, a umjesto djevojčice, koju predator očekuje, na dogovorenom mjestu se pojavi nekoliko članova 'Pantera'.

Kažnjavanje predatora šišanjem, tjeranjem na priznanje 'ja sam pedofilčina'

Iz video snimaka dostupnih na Facebook stranici pod nazivom 'Organizacija Panter' vidljivo je da članovi organizacije, među kojima su i neki od onih koji su gostovali na Face TV, predatora suoče s time da je slao poruke maloljetnici i da su ga oni u tome spriječili. Od predatora članovi organizacije traže da se izvini 'Panterima' i svoj djeci svijeta, a za 'kaznu' potencijalni pedofili budu ili ošišani, što je također vidljivo na snimcima, ili moraju pjevajući priznati 'ja sam pedofilčina'. A u nekim slučajevima od njih se traži da pozovu i svoje porodice i kažu im da su kontaktirali maloljetnice i da im je namjera bila da se s njima susretnu.

Na tim snimcima vidljiva su lica osoba koje su 'Panteri' namamili u zamku, a na nekim snimcima su objavljena i imena osoba za koje iz organizacije 'Panter' tvrde da su ili pedofili ili potencijalni pedofili.

Za jednog od muškaraca kojeg 'Panteri' na dostupnom snimku tjeraju na izvinjenje zbog slanja poruka i pokušaja susreta s maloljetnicom, tvrdi se da je pripadnik turskog kontigenta snaga EUFOR-a u BiH.

Iz javnih izjava članova ove organizacije i njihovih objava na Facebooku nije jasno i vidljivo zbog čega, onog trenutka, ukoliko je uistinu dokumentovan pokušaj seksualnog zlostavljanja maloljetnica, za koje članovi organizacije 'Panter' tvrde da imaju čvrste dokaze, nije obaviještena policija. A sudeći prema izjavama onih članova koji su gostovali na Face TV, oni nakon svojih 'vaspitnih mjera i edukacije', predatore puštaju na slobodu.

Čak su izjavili i da u nekim slučajevima građani prisustvuju 'isljeđivanju' predatora i da se navodno građani daju u potjeru za predatorima kada im članovi organizacije otkriju o čemu je riječ.

Također, članovi organizacije 'Panter' su za Face TV izjavili da njihova organizacija broji između 'pet i šest hiljada' članova, da oni imaju svoj interni spisak pedofila da će ga dati nadležnima 'ali kada dođe do promjena zakona'.

Tvrde i da svaki dan 'ulove' po jednog pedofila, a čak su naveli i da su s njima u kontaktu 'sve žrtve Muamera Kasumovića', presuđenog pedofila za kojeg je nedavno Raport otkrio da je u tajnosti i presuđen i da je otkupio presudu od godinu dana za bludničenje nad maloljetnikom.

Ponavljamo, iako je uloga građana u otkrivanju i procesuiranju ili potencijalnih, ili dokazanih pedofila izuzetno važna, u ovom slučaju je zabrinjavajuće što jedno udruženje na sebe preuzelo ovlasti i policije i pravosuđa.

I ma koliko dio javnosti podržavao ovakvu praksu, pogotovo jer je riječ o potencijalnim pedofilima, ne može se ova pojava ne posmatrati u širem i sigurnosnom i društvenom aspektu.

Prije svega s onog da ova organizacija nema nikakvu saradnju s policijskim agencijama u BiH, a što je potvrđeno i Raportu u nekoliko policijskih agencija koje su nam dostavile odgovore o ovoj temi.

Tužilaštvo KS: Nemamo saradnju s njima

Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo za Raport je potvrđeno da su nakon saznanja iz medija o postojanju ove organizacije i o njihovim aktivnostima formirali i predmet i s ovim pitanjima će se pozabaviti u narednom periodu.

"Tužilaštvo KS iz medija je saznalo za djelovanje navedenog Udruženja i nema saradnju sa istim niti je to zakonski moguće, budući da samo ovlaštene policijske agencije u BiH mogu postupati po nalogu tužilaštava u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku FBiH.

Istovremeno, ovo tužilaštvo je po službenoj dužnosti formiralo predmet kako bi se izvršile provjere navoda vezano za rad Udruženja i njihovog eventualnog postupanja na području Kantona Sarajevo", naveli su za Raport iz Tužilaštva KS.

FUP: Istražujemo 'Pantere' i njihove tvrdnje

Iz Federalne uprave policije za Raport je rečeno da podstiču saradnju građana s policijom i da svaki pojedinac i grupa mogu podijeliti svoja saznanja o bilo kojem krivičnom djelu i s ovom agencijom i u slučajevima zloupotrebe djece, ali da sve procedure moraju biti u skladu sa zakonom i nadležnostima.

U FUP-u će istražiti tačnost informacija koje su se pojavile u medijima o saznanjima koje organizacija 'Panter' ima o osobama koje oni sumnjiče za krivična djela, ali FUP-u organizacija 'Panter' te osobe nije prijavila.

S druge strane iz FUP-a je za Raport potvrđeno da su dobili anonimnu prijavu protiv organizacije 'Panter' u Srednjobosanskom kantonu o njihovom navodno nezakonitom djelovanju na području tog kantona i FUP će postupiti također i po toj prijavi.

MUP USK se ograđuje od informacija 'Pantera'

S obzirom na to da su tokom gostovanja na Face TV članovi ove organizacije kazali da su sa svojim aktivnostima 'počeli iz Krajine' i da su udruženje prvo formirali u Ključu, da sad djeluju na teritoriji cijele BiH, pitali smo u MUP-u Unsko-sanskog kantona da li sarađuju s ovim udruženjem i kakva su njihova iskustva s 'Panterom'.

"U vezi Vašeg upita, a koji se odnosi na postojanje i djelovanje Udruženja 'Panter' koje sebe naziva 'lovcima na pedofile' i koje svoje aktivnosti objavljuje na istoimenoj Facebook stranici, te mogućnosti navodne njihove saradnje sa agencijama za sprovođenje istraga i zaštite na nivou BiH, kao i mogućnost da njihovi članovi vrše neku vrstu istraga Uprava policije MUP-a USK-a se ograđuje od takve informacije koja je u potpunosti netačna.

Također, radi objektivnosti i upoznavanja javnosti navodimo da: Kada se naređuje provođenje istrage?
Tužitelj naređuje provođenje istrage ako postoje osnovi sumnje da je izvršeno kazneno djelo, o čemu tužitelj donosi naredbu o provođenju istrage, u kojoj između ostaloga navodi koje okolnosti treba istražiti i koje istražne radnje treba poduzeti", navodi se u odgovoru MUP-a USK-a na upit Raporta.

MUP KS: Nismo dobili nijednu prijavu od 'Pantera'

Ni MUP-u KS organizacija 'Panter' nije prijavila nijedan slučaj pedofilije, potvrđeno je za Raport, a iz Uprave policije MUP-a KS navode i zašto ne ostvaruju nikakav oblik saradnje s tim udruženjem.

"Uvidom u službene evidencije Uprave policije MUP-a KS, ne postoji niti jedna prijava podnesena nadležnoj policijskoj upravi ili Sektoru kriminalističke policije, gdje se kao podnosilac prijave navodi predmetno udruženje. U skladu sa Zakonom o krivičnom postupku FBiH, član 21. tačka g) ovlaštena službena osoba je ona osoba koja ima odgovarajuća ovlaštenja unutar policijskih organa Bosne i Hercegovine, uključujući Državnu agenciju za istrage i zaštitu i Državnu graničnu službu, policijskih organa nadležnih ministarstava unutrašnjih poslova u Federaciji, sudske i finansijske policije, kao i carinskih organa, poreskih organa i organa vojne policije Bosne i Hercegovine ili u Federaciji Bosne i Hercegovine. Pod ovlaštenim službenim osobama smatraju se i stručni saradnici, odnosno istražitelji tužiteljstva koji rade po ovlaštenjima tužitelja", naveli su iz MUP-a KS.

I stručnjaci u BiH iz oblasti sigurnosti u izjavama za Raport, ocijenili su da je saradnja građana s nadležnim institucijama, naročito s policijom i pravosuđem u vezi s otkrivanjem svakog krivičnog djela, a naročito pedofilijom izuzetno poželjna.

Međutim, ukazuju i na to da postojanje i djelovanje grupa poput organizacije 'Panter', naročito s aspekta njihovih javno dostupnih metoda prema potencijalnim predatorima koje evidentno ne rezultiraju zakonskim procesuiranjem tih osoba, vodi ka opasnosti da se uprkos najboljim namjerama da se spriječi jedno krivično djelo, proizvedu nova krivična djela.

Korajlić: Opasno je ako građani uzmu pravdu u svoje ruke

Također, naši sagovornici ističu da je pojava ovakvih grupa alarm institucijama da građani 'uzimaju pravdu u svoje ruke' i da je krajnje vrijeme da se pozabave s ovim problemom i efikasnijim radom da vrate povjerenje u sistem.

Prof. dr. Nedžad Korajlić, nekadašnji dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, a sada šef studija sigurnosti na CEPS-u u Kiseljaku, za Raport kaže da institucije moraju djelovati u ovom slučaju.

"Često ako država ne reagira kako treba i u pravo vrijeme, građani znaju nekada uzeti pravdu u svoje ruke. To u pravilu bude opasno, jer građani tada postupaju po nekom svom mišljenju i nahođenju, ne pridržavajući se zakonskih propisa. To može biti opasno i otići u drugu krajnost. Faktički, može doći do toga da iz jednog krivičnog djela s kojim se hoće nešto spriječiti i imati dobra namjera, da vi činite drugo teško krivično djelo. Nisam čuo da je ova grupa nekoga zlostavljala, ali u svakom slučaju onakav njihov istup koji sam vidio u medijima može biti opasan, ne samo po osobe prema kojima budu djelovali, nego i prema zajednici. Jer, po uzoru na tu grupu mogu se formirati i druge grupe i u tom dijelu može doći do strašnih zloupotreba. Građani trebaju da reaguju na određena nasilnička ponašanja, ali nasilje na nasilje kada reaguju građani, a ne institucije, može biti opasno", upozorava prof. dr. Korajlić.

A, da je počelo formiranje i drugih grupa, na svom Facebook profilu su upozorili i sami članovi organizacije 'Panter'. Oni su objavili da je formirana izvjesna grupa 'Fortis', za koji 'Panter' tvrdi da je njihova neuspjela kopija, te navode da iza 'Fortisa' stoje 'pojedinci s kriminalnom prošlošću, trenutno poznati po prodaji droge i drugim nezakonitim aktivnostima'.

Hadžović: Ako se sad propusti prilika, može biti gore

I ova informacija pokazatelj je da je evidentno da se stvara trend formiranja grupa koje sebe nazivaju zaštitnicima građanima i države, a koji nisu dio sistema u BiH.

I Denis Hadžović, predsjednik Centra za sigurnosne studije, kaže da je pojava ovakvih grupa, a i podrška građana koju takve grupe uživaju, pokazatelj nedostatka povjerenja u institucije i izraz nezadovoljstva radom policije i pravosuđa.

"Ove pojave su znak institucijama da trebaju mnogo više raditi na izgradnji povjerenja i biti efikasniji. Ima slučajeva i u nekim evropskim zemljama gdje se građani samoorganizuju u smislu nadgledanja i prijave sumnjivih pojava u svom susjedstvu, ali se u toj vrsti aktivizma strogo vodi računa da se ne smije prelaziti granica. Za građane je prihvatljivo 'da ih neko čuva', ali sila nije nešto što se smije primjenjivati.

I uvijek treba biti na oprezu, jer takve stvari mogu izmaći kontroli. Građani mogu ići do faze dokumentovanja i prijavljivanja policiji, a nikako se ne smiju upuštati u stvari poput šišanja, zlostavljanja i dijeljenja sadržaja o tome na društvenim mrežama. To nije dopustivo, policija i nadležni moraju reagovati. Ako se sada propusti prilika može doći i do gorih stvari nego što je ovo", zaključio je za Raport Denis Hadžović predsjednik CSS-a.