Liga prvaka Evropske nogometne federacije (UEFA) od sezone 2024/2025. donijet će novi format, potpuno drugačiji od sadašnjeg koji ima osam grupa po četiri ekipe i nokaut fazu, počev od osmine finala.
UEFA je podrobno objasnila šta će se promijeniti, šta će ostati isto, kao i šta to znači za navijače i kako utječe na ostala evropska klupska takmičenja.
Nikada ne miruju
Postoji razlog zašto je evropski nogomet jedan od najuspješnijih i najpopularnijih svjetskih sportova.
Nikada ne miruje. Otkako je 1955. godine održano inauguracijsko takmičenje, poznato kao Kup evropskih prvaka, UEFA je kontinuirano razvijala i prilagođavala Ligu prvaka kako bi išla u korak sa širim promjenama u igri.
Kako bi osigurala da će novi format pružiti najbolje za klubove, igrače i navijače, UEFA je svoj dizajn temeljila na opsežnim konsultacijama s ključnim faktorima u evropskoj nogometnoj zajednici.
Konačni format, lista i kalendar za evropska klupska takmičenja odobreni su 10. maja 2022., na temelju odluke UEFA od 19. aprila 2021. o uvođenju novog sistema.
Kako će se promijeniti format Lige prvaka?
Ključna promjena, koje je najavio Izvršni odbor UEFA, je odstupanje od sistema grupne faze trenutnog formata.
Trenutna grupna faza Lige prvaka uključuje 32 učesnika podijeljena u osam grupa po četiri.
Od sezone 2024/2025, 36 klubova nastupit će u prvoj fazi Lige prvaka (bivša grupna faza), dajući priliku da se još četiri tima bore protiv najboljih klubova u Evropi.
Tih 36 klubova igrat će u jedinstvenom ligaškom takmičenju u kojem je zajedno rangirano svih 36 ekipa.
Prema novom formatu, ekipwe će igrati osam utakmica u toj fazi. Više se neće igrati dva puta s tri protivnika – kod kuće i u gostima – već će se umjesto toga boriti s osam različitih klubova, igrajući polovinu utakmica kod kuće, a polovinu u gostima.
Kako bi se odredilo osam različitih protivnika, timovi će prvo biti raspoređeni u četiri jakosne grupe.
Svaki će tim tada biti izvučen da igra s dva protivnika iz svakog od tih šešira, igrajući jedan meč protiv tima iz svake grupe kod kuće i jedan u gostima.
To daje priliku klubovima da se testiraju protiv šireg spektra protivnika i povećava izglede za navijače da će vidjeti kako se najbolje ekipe bore protiv njih češće i ranije u sezoni.
To će također rezultirati konkurentnijim utakmicama za sve klubove.
Kako će se raspodijeliti četiri dodatna mjesta?
Kvalifikacije za Ligu prvaka i dalje će biti otvorene. Ovisit će o plasmanu klubova u domaćem prvenstvu prethodne sezone u kombinaciji s pozicijom svake državne asocijacije na tabeli UEFA koeficijenata.
Osnova pristupne liste ostat će ista kao i za tekuću sezonu, a dodatna četiri mjesta dostupna u 2024/2025. bit će dodijeljena na sljedeći način:
Prvo mjesto: Ovo mjesto će pripasti klubu trećeplasiranom u prvenstvu saveza na petoj poziciji pristupne liste, koja je određena UEFA-inim klupskim koeficijentom državnih saveza.
Drugo mjesto: Ovo mjesto će se dodijeliti drćavnom prvaku, povećanjem broja klubova (sa četiri na pet) koji će se kvalificirati preko "puta prvaka" kvalifikacijske faze koji će se sastojati od četiri kruga.
Treće i četvrto mjesto: Ova mjesta će ići savezima s najboljim zajedničkim učinkom svojih klubova u prethodnoj sezoni.
Te dvije asocijacije će zaraditi jedno automatsko mjesto za klub koji je sljedeći najbolji u domaćoj ligi iza onih klubova koji su se već direktno kvalificirali za Ligu prvaka.
Kako će klubovi doći do nokaut faze?
Rezultati svake utakmice odlučuju o ukupnom poretku u novoj ligi, pri čemu se i dalje daju tri boda za pobjedu i jedan za remi.
Osam najboljih ekipa u ligi automatski će se kvalificirati za osminu finala, dok će se ekipe koje završe od 9. do 24. mjesta boriti u dvomeču za nokaut fazu.
Timovi koji su završili između 9. i 16. mjesta bit će nositelji u žrijebu play-offa za nokaut fazu, što znači da će igrati protiv ekipa koje su plasirane od 17. do 24. mjesta.
Osam klubova koji prođu u doigravanju za nokaut fazu igrati će protiv ekipa koji će biti nositelji u osmini finala.
Timovi koji završe na 25. mjestu i niže bit će eliminirani iz Evrope, bez pristupa Evropskoj ligi.
Od osmine finala pa nadalje, takmičenje će nastaviti slijediti postojeći format nokaut faze koje vode do finala na neutralnom terenu koji odabere UEFA.
Sve utakmice prije finala i dalje će se igrati sredinom sedmice, dajući važnost kalendarima domaćih liga širom Evrope, dok će se finale i dalje igrati u subotu.
Hoće li se mijenjati format Evropske lige i Konferencijske lige?
Da. Slične promjene formata također će se primijeniti na Evropsku ligu (osam utakmica i osam različitih protivnika u ligaškoj fazi) i Konferencijske lige (šest utakmica), s tim da oba takmičenja također uključuju 36 klubova u ligaškoj fazi.
Kako će izgledati kalendar za novi format?
Utakmice Lige prvaka i Evropske lige igrat će se između septembra i januara, dok će se utakmice Konferencijske lige igrati između septembra i decembra.
Svako od tri UEFA klupska takmičenja imat će ekskluzivnu sedmicu u kojoj neće biti igrane utakmice u ostala dva.
Utakmice Lige prvaka igrat će se utorkom i srijedom, a Evropske i Konferencijske lige četvrtkom.
U ekskluzivnoj sedmici Lige prvaka utakmice će biti igrane utorkom, srijedom i četvrtkom.
Ekskluzivna sedmica Evropske lige donosi mečeve srijedom i četvrtkom, dok će se u sedmici Konferencijske lige utakmice igrati u četvrtak.