prijete li sankcije

Koje su posljedice promjene vlasništva u NIS-u? Vučić najavio mračni scenarij, pitanje svih pitanja čeka odgovor

Na naslovnim stranama svih provladinih novina u Srbiji, sankcije koje su i zvanično uvedene NIS-u uz poruku da ipak, nema razloga za brigu.

Umirujući ton odražava se i na televizije sa nacionalnom frekvencijom. Na javnom servisu ministrica energetike uvjerava, država će obezbijediti stabilnost tržišta, piše Nova.rs.

Čekao pismo

''Sve je pod kontrolom, imamo skoro tri puta više rezervi nego što su potrebe kada je ova zimska sezona u pitanju, apsolutno nema mjesta nikakvoj ni panici, ni brizi, i za sve zlurade komentare, nikakvih kanistera neće biti'', tvrdi Dubravka Đedović Handanović, ministrica rudarstva i energetike Srbije.

Međutim, mračne scenarije prvi je pomenuo upravo predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kada je sredinom decembra najavio da očekuje pismo iz Sjedinjenih Američkih Država.

''Ako oni kažu to važi od 1. januara i sad, oni kažu, imate rok od 15 dana. I nama 16. januara zavrnu naftu preko Jadranskog naftovoda iz Omišlja, odakle dolazi iz Hrvatske.

A šta radimo 17. 18. 19.? Uzimamo, trošimo vojne rezerve i sve druge rezerve. Znate li kakav bi to haos ovdje izazvalo, išli bismo sa balonima i kupovali'', rekao je Vučić.

Sav taj nastup i najavljivanje to potpuno nejasno i misteriozno mjesec unaprijed bez nekog objašnjenja, gdje se ostavlja prostor za nagađanja, jeste stvarno služilo da ako je to moguće pokrije dešavanja sa protestima, blokadama, smatra Miloš Obradović, ekonomski novinar lista Danas.

Mjesec kasnije sankcije uvedene, ne protiv Srbije, nego u cilju izbacivanja ruskog vlasnika iz NIS-a, uz rok od 45 dana da se riješi pitanje vlasništva.

Do tada, poručili su u jadranskom naftovoodu, sarađivat će sa Vladom Srbije na ublažavanju posljedica i sigurnog snabdijevanja naftom.

Ista taktika

''Mislim da je i ranije korištena ta taktika, da se zastraši sa jedne strane, a onda se sa druge pojavi kao spasilac predsjednik ili vladar, i onda se ta prijetnja predstavlja mnogo većom nego što jeste, da bi onda i taj čin spasenja bio što veći“, smatra Obradović.

A za spasenje postoje mehanizmi, objašnjava struka u krajnjoj opciji, ako do dogovora sa Rusima ne dođe, da se NiS privremeno nacionalizacije.

''Pitanje svih pitanja je šta Amerikanci tačno traže od nas, i na šta su tačno Rusi spremni da pristanu, kada bismo znali ta dva znali bismo šta je rješenje“, ističe Goran Radosavljević iz Nacionalnog naftnog komiteta Srbije.

SAD su jasne u zahtjevu i to potvrđuje pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja, koji nezgodne poruke o NIS-u uvija i saopćava uz mašnicu o zvaničnom početku strateškog dijaloga Srbije i SAD.

''Najsigurnije je da udio ruskog vlasništva u NIS-u bude nula. Treba da kažemo da smo došli do nove faze u našem odnosu i upravo zbog toga smo htjeli sada da ovo objavimo.

Jedini uslov je da nema odliva novca u Rusiju i mi ne želimo da Rusija upravlja ovom ključnom firmom u Srbiji.

Dakle, jedini način da rizik bude nula jeste da udio ruskog vlasništva bude nula. To je pozicija s kojom ulazimo u ovaj razgovor.

Već smo činili ovakve stvari kada je riječ o drugim ruskim firmama u drugim zemljama“, rekao je James O’Brien, pomoćnik sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja.