Ruska invazija na Ukrajinu izvrnula je svjetsku ekonomiju naglavačke, a samim tim i bankarstvo cijelog svijeta. Ni BiH ni je zaobišao ovaj značajan utjecaj te su se mnogi građani okrenuli ka štednji. Poseban problem predstavlja to što su i brojne valute doživjele padove. Provjerili smo u kojim valutama najviše građani naše zemlje štede, ali i koje su valute najsigurnije za štednju.
Komercijalne banke
Prema posljednjim raspoloživim podacima Centralne banke BiH na kraju augusta 2022. godine ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH iznosili su 14,11 milijardi KM.
"Depoziti stanovništva imaju daleko najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka, od 49,4%, pa stoga predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcionisanja banaka. Ako posmatramo depozite stanovništva po ročnoj strukturi, oročeni i štedni depoziti na kraju avgusta 2022. godine iznose 4,73 milijarde KM ukupnih depozita stanovništva. Od toga kratkoročni depoziti čine 338 miliona KM, a dugoročni 4,39 milijardi KM", naveli su iz Centralne banke BiH za Raport, te dodali:
"Transakcioni računi i depoziti po viđenju čine 9,38 milijardi KM ukupnih depozita stanovništva. Od toga transakcioni računi učestvuju sa 5,59 milijardi KM, a depoziti po viđenju sa 3,79 milijarde KM", istaknuli su za naš portal.
Svjetski stručnjaci navode kako su istraživanja pokazala da su ljudi tokom pandemije koronavirusa počeli više štedjeti, ali čine to i sada tokom trajanja agresije na Ukrajinu.
"U pogledu valutne strukture, ukupni depoziti stanovništva u domaćoj valuti iznose 7,19 milijardi KM što čini 50,9% učešća. Dok depoziti u eurima i u KM sa valutnom klauzulom vezanom za euro valutu iznose 6,26 milijardi KM ili 44,4%. Depoziti u ostalim stranim valutama 665 miliona KM. Detaljnijim podacima o depozitima u ostalim stranim valutama CBBiH ne raspolaže.
U valutnoj strukturi oročenih i štednih depozita stanovništva učešće euro valute se kreće oko 70%. Potom, ostalih stranih valuta oko 5%, domaće valute oko 25% za razliku od strukture transakcionih računa i depozita po viđenju stanovništva gdje je učešće depozita u domaćoj valuti kreće oko 75%. Također, euro valute oko 20% i ostale strane valute 5%", naveli su iz Centralne banke BiH za Raport.
Mišljenje stručnjaka
Admir Čavalić, bh. ekonomski stručnjak za Raport je kazao u kojim valuta je najbolje da građani štede.
"Posmatrajući aktuelnu situaciju u odnosu dolara i eura, može se kazati da je dobro imati dolarsku štednju. To se u ovom trenutku najviše isplati. Ko god ima neku ušteđevinu u dolarima, sigurno da mu odgovara postojeći kurs valuta dolara i eura", kazao nam je Čavalić.
Podaci Centralne banke BiH govore kako građani naše zemlje najviše štedi u eurima i konvertibilnim markama.
"Konvertibilna marka predstavlja stabilnu valutu koja se veže za euro, tako da ne treba biti bojazan za tu ušteđevinu. Naročito, kako znamo da je bila reakcija na aktuelnu krizu pa se digla stopa zaštite štednje na 70.000 KM, što je dobra stvar. Vezani smo za euro, kroz institucije valutnog odbora. S druge strane konvertibilna marka je naša domaća valuta i to je sasvim očekivano. U jeku aktuelne situacije, dobro je prošao onaj koji je štedio u dolarima. Međutim, to može biti samo kratkoročno. Sve se može preko noći mijenjati", zaključio je Čavalić za Raport.