Australija je najbrže pomjerajući kontinent na planeti, smješten na tektonskoj ploči koja se pomjera oko 7 centimetara godišnje – što je otprilike brzinom kojom vam rastu kosa i nokti.
Za poređenje, kopnene mase na Zemlji se u prosjeku pomjeraju brzinom od oko 1,5 centimetara godišnje, prema podacima NOAA-e. U tom smislu, Australija prednjači dok nastavlja svoje kretanje prema sjeveru.
Tehnički govoreći, riječ je o Indo-australskoj ploči – tektonskoj ploči koja obuhvata kopneni dio Australije, ostrvo Tasmaniju, te dijelove Nove Gvineje, Novog Zelanda i Indijskog okeanskog bazena, piše IFLS.
Na duge staze (govorimo o desetinama miliona godina), moguće je da bi Indo-australska ploča mogla udariti u donji dio Euroazijske ploče u području jugoistočne Azije i Kine, stvarajući novi kontinent koji neki već nazivaju "Austrazija".
Ovakvo kretanje nije bez presedana. Do prije 200 miliona godina, Australija je bila dio Gondvane – ogromnog superkontinenta koji je obuhvatao veći dio južne Zemljine hemisfere. U okviru Gondvane, Afrička, Antarktička, Indo-australska i Južnoamerička ploča bile su spojene. Istovremeno, Laurazija – koja je obuhvatala današnju Evropu, Aziju i Sjevernu Ameriku – nalazila se na sjevernoj hemisferi.
Važno je naglasiti da su Zemljini kontinenti stalno u (veoma sporom) pokretu. Iako to ne osjećamo dok hodamo po tlu, površina planete nije statična. Tektonske ploče se stalno pomjeraju – neke se sudaraju, dok se druge razdvajaju. Umjesto da Zemlju zamišljamo kao čvrstu kuglu, korisnije je vidjeti je kao napukli asfalt koji se polako kreće na pokretnoj traci. Neke pukotine se šire, druge suzbijaju, a cijela površina planete je u neprekidnom pokretu – samo presporo da bismo to vidjeli golim okom.

Iako je ovo kretanje sporo po ljudskim mjerilima, dovoljno je brzo da stvara probleme tehnologiji. Geolokacijski sistemi – poput američkog GPS-a, ruskog GLONASS-a, evropskog Galilea i kineskog BeiDoua – koriste satelite kako bi precizno odredili lokacije u odnosu na fiksne referentne tačke. Međutim, dok ti sateliti rade s fiksnim koordinatnim sistemima, same kopnene mase se polako pomjeraju. Vremenom, to dovodi do neslaganja između mjesta koje mape prikazuju i stvarne lokacije na terenu.
Do 2017. godine, Australija je koristila koordinatni sistem iz 1994. godine. Tokom 23 godine, pomjerila se za 1,6 metara, što je zahtijevalo ažuriranje sistema. Tako je Australija zvanično "premještena" 1,8 metara prema sjeveroistoku.