Ovo škrobno povrće puno je hranjivih tvari koje podržavaju zdravlje vašeg probavnog sustava, očiju i srca.
Batat, slatki krompir, nije samo slatka inačica običnoga krompira. Ona ima potpuno drugačiji prehrambeni profil. Iznimno je bogat beta-karotenom, fitonutrijentom karotenoidom koji mu daje karakterističnu žutu ili narančastu boju. Ima i jedinstvene bjelančevine pohranjene u korijenu koje pružaju snažnu antioksidativnu zaštitu, piše Eating Well.
Batat je porijeklom iz Srednje Amerike. Ima karakteristično škrobast, sladak okus, no pojedinačne vrste imaju specifične okuse. Meso batata može biti od bijele preko žute do narančaste boje. Boja kore može biti bijela, žuta, narančasta, crvena ili ljubičasta. Pripada porodici povrća slakova (Convolvulaceae), a latinski joj je naziv Ipomoea batatas.
Zdravstvene prednosti slatkog krompira
Poboljšava rad srca
Prema Endotextu, otprilike polovica vlakana u slatkom krompiru su topiva vlakna koja pomažu u snižavanju razine kolesterola u krvi. Budući da visok kolesterol povećava rizik od srčanih bolesti, unos odgovarajuće količine topivih vlakana odličan je način da zaštitite svoje srce.
Osim vlakana, batat je također bogat antioksidansima. Iznimno je bogat beta karotenom. Beta karoten je vrsta provitamina A — biljnih pigmenata koji se u tijelu pretvaraju u vitamin A, prema Nacionalnom institutu za zdravlje. Nalazi se prvenstveno u narandžastoj, žutoj i zelenoj biljnoj hrani poput mrkve, brokule, paradajza i slatkog krompira! Veća konzumacija antioksidansa poput beta karotena i vitamina C, koji se također nalaze u batatu, povezana je sa smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, prema studiji iz 2018. u The American Journal of Clinical Nutrition.
Dakle, batat pomaže u održavanju zdravlja kardiovaskularnog sustava osiguravajući vlakna i antioksidanse.
Može poboljšati zdravlje crijeva
Vlakna su najkorisniji nutrijenati za zdravlje crijeva, a svaki batat srednje veličine sadrži oko 15 % dnevne vrijednosti potrebnih vlakana. Većina osoba ne unosi dovoljno vlakana, ali konzumiranje hrane poput slatkog krompira moglo bi povećati vaš unos vlakana .
Batat sadrži i rezistentni škrob koji fermentira u debelom crijevu. Ovaj proces fermentacije proizvodi kratkolančane masne kiseline koje pomažu u održavanju imunološkog zdravlja i zdravlja probavnog sustava, prema studiji iz 2022. godine u časopisu Microorganisms. Batat također djeluje i protuupalno.
Ista je studija otkrila da vlakna pomažu u podršci rasta korisnih mikroorganizama u vašem crijevnom mikrobiomu, iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se razumjele specifičnosti ovog odnosa.
Štoviše, prema Nacionalnom institutu za dijabetes te probavne i bubrežne bolesti, da biste izbjegli zatvor i probavne probleme najbolje je da unosite dovoljno vlakana u organizam.
Može poboljšati zdravlje očiju
Kao što je gore spomenuto, batat je izvrstan izvor vitamina A, ključnog nutrijenta za zdravlje očiju. Zapravo, svaki batat srednje veličine sadrži 122 % dnevne vrijednosti vitamina A—u obliku beta karotena.
Neke studije, uključujući pregled iz 2020. objavljen u Antioxidants, otkrile su da antioksidansi, uključujući beta karoten, mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja makularne degeneracije povezane sa starenjem i drugih očnih bolesti. Istraživači vjeruju da je to djelomično zato što antioksidansi sprječavaju oštećenje očiju od plave ili UV svjetlosti.
Potencijalni nedostaci
Mogao bi povećati rizik od bubrežnih kamenaca
Slatki krompir je bogat oksalatima, što može povećati rizik od razvoja bubrežnih kamenaca. Bubrežni kamenci mogu sadržavati različite kombinacije kemijskih tvari. Najčešća vrsta kamenaca sadrži kalcij u kombinaciji ili s oksalatom ili fosfatom, prema Nacionalnoj zakladi za bubrege. Rizik od razvoja ove vrste bubrežnih kamenaca možete smanjiti spajanjem batata s hranom koja je bogata kalcijem poput sira ili jogurta. To pomaže da se kalcij i oksalati međusobno vežu u vašem probavnom sustavu, a ne u bubrezima. To će spriječiti razvoj bubrežnih kamenaca.
Ako ga konzumirate u pretjeranim količinama koža vam može postati narandžasta
Kao što smo spomenuli, jedna od najvećih prednosti slatkog krompira je njegov sadržaj vitamina A. Međutim, prekomjerna konzumacija može uzrokovati da vaša koža postane žuto-narančasta, prema NIH-u. To je bezopasno stanje koje se zove karotenodermija, a možete ga preokrenuti ako se neko vrijeme klonite hrane bogate vitaminom A.