plavo svjetlo

Koliko je korisno koristiti pametni telefon u noćnom načinu rada?

Uvečer skrolujete po društvenim mrežama ili brzo provjeravate svoje poruke – i odjednom je teže zaspati nego što ste mislili. U tom slučaju, noćni način rada može biti koristan.

Plavo svjetlo mobilnog telefona drži vas budnim

Noćni režim mijenja temperaturu boje ekrana pametnog telefona. Smanjuje izloženost plavoj svjetlosti. Jer plavo svjetlo signalizira našem mozgu da smo budni i da ne želimo zaspati.

Receptori na mrežnici reagiraju na to i proizvode posebne proteine. Oni zauzvrat utiču na proizvodnju hormona spavanja melatonina.

"Plavo svjetlo potiskuje oslobađanje melatonina i stoga može spriječiti da zaspite", objašnjava stručnjak za medicinu za spavanje iz Kelna Alfred Wiater za "t-online.de" .

Pomaže li filter plavog svjetla na telefonu boljem snu?

Istraživači još uvijek nisu uspjeli dokazati da postoji direktna veza. Na kraju krajeva, plava svjetlost je prisutna i na normalnoj sunčevoj svjetlosti, čak i u mnogo većim dozama. Međutim, možda bi bilo dobro da uvečer odložite svoj pametni telefon ako imate problema da zaspite.

Sadržaj vas također drži budnim

Svjetlo nije nužno odgovorno za odgođeno spavanje, Wiater dalje objašnjava:

"Iz perspektive medicine spavanja, pored negativnih efekata plave svjetlosti, povećan nivo uzbuđenja povezan s korištenjem medija također je faktor koji može uzrokovati poremećaje spavanja".

Ako imate tendenciju da uvečer provodite previše vremena za telefonom, funkcija Grayscale može pomoći: Sa nijansama sive, boje se ne prikazuju na vašem ekranu; umjesto toga, sve postaje crno-bijelo. Ovo automatski čini vaš ekran manje atraktivnim.