Neoporezivu jednokratnu pomoć u Federaciji Bosne i Hercegovine u mjesecu septembru, prema do sada dostupnim podacima, isplatilo je 657 poslodavaca, od kojih je devet budžetskih korisnika i 11 javnih preduzeća, a dobila su je 24.043 uposlenika.
Puni iznos pomoći u tom mjesecu isplatilo je 88 poslodavaca, a pola od propisanog iznosa isplatilo je njih 13.
Prema službenim evidencijama Porezne uprave Federacije BiH, do sada je najveći broj poslodavaca, njih 2.020, ovu pomoć isplatilo u augustu, od čega je 13 budžetskih korisnika, 18 javnih preduzeća te 1.989 ostalih poreznih obveznika.
Neoporezivu pomoć radnicima u julu mjesecu isplatilo je 1.099 poslodavaca, od čega je šest javnih preduzeća, tri budžetska korisnika te 1.090 ostalih poreznih obveznika.
Puni iznos pomoći u augustu isplatilo je 259 poslodavaca, a u julu njih 111, dok je pola od propisanog iznosa u augustu isplatilo 25 poslodavaca, a u julu njih pet.
Iz Porezne uprave napominju kako izvještaji o isplati pomoći od strane poslodavca neprestano pristižu te da su stoga podaci podložni izmjenama sve dok se ne završi potpuni prijem i obrada pristiglih izvještaja.
Također, ne raspolažu podacima koliko poslodavaca je isplatilo jednokratnu pomoć po ranijoj Uredbi Vlade FBiH u maksimalnom iznosu do 2.520 KM koja je vrijedila do 30. juna i koliko radnika je dobilo tu pomoć.
"Prethodnom Uredbom nije bilo propisano da su poslodavci - isplatioci pomoći dužni Poreznoj upravi dostaviti prijavu o isplati pomoći, pa stoga Porezna uprava Federacije BiH ne raspolaže traženim podacima", naglasili su iz Porezne uprave.
Uredbom Vlade FBiH iz jula ove godine poslodavcima je omogućeno da isplate neoporezivu pomoć uposlenicima u maksimalnom iznosu do 2.768 KM. Uredbom je precizirano da se isplata pomoći može izvršiti do maksimalno šest tranši (dijelova), s tim da ukupan iznos ne može preći 2.768 KM.
Također, pomoć se može isplatiti i jednokratnom tranšom. Uredba prestaje važiti 31. decembra ove godine.