mještani ljuti

Koliko košta dan na hrvatskom Jadranu

Pred nama je prema najavi meteorologa najtoplije ljeto otkako se mjere temperature, stoga će mnogi željeti osvježenje potražiti u moru.

Četrdeset dva posto hrvatskih građana ne može priuštiti sedmicu godišnjeg odmora, pokazuju to podaci Eurostata. Za odlazak na more neki štede cijelu godinu. Zato je za mnoge kontinentalce najbolja opcija – jednodnevni izlet u Crikvenicu, piše Tportal.hr.

Kafu u kafiću na gradskoj plaži u Crikvenici platit ćete 1,90 eura, a kako turisti reagiraju na ovu cijenu, otrkila je Milena Drkljača, konobarica iz Srbije.

'Svi nam govore generalno da je dosta jeftinije nego inače kafići', kaže Milena za N1 Dnevnik.

Za Andreasa i njegovu obitelj iz Mađarske cijene su povoljne.

'Cijene su nešto niže', kaže Andreas te dodaje kako su zadovoljni ponudom.

Domaćim turistima malo je teže počastiti porodicu odlaskom na more.

'Prosječnoj porodici je malo teže, ali može se naći ako se krene već u proljeće. Nekih 60-ak 70-ak eura dnevno za cijelu porodicu, uz neko kuhanje naravno', govori Danijel Poslek iz Virovitice.

A, za luksuz cjelodnevnog odmora na dvije ležaljke ispod suncobrana na crikveničkoj plaži platit ćete 20 eura. Ali, tu je i uvijek besplatna opcija.

Broj stanovnika se u Crikvenici u sredini sezone poveća sa 10 na 70 hiljada. Jedna je ovo od najpopularnijih autodestinacija. Slovenka Ivanka posjećuje brata u Varaždinu pa redovito dolazi na jednodnevne izlete u Crikvenicu.

'Krenemo ujutro u 4.15, dođemo u pola osam i navečer u 6 idemo kući. Ustajem se u 2.15 da dođem ovdje', rekla je Ivanka.

S godinama, cijene rastu.

'Malo su veće sad ove godine. Sve je poskupjelo. Mi imamo malo veće penzije pa nije problem', dodala je Ivanka.

Uz more i sunce, lako se ogladni. Za glavno jelo, rezance ili rižoto u prosjeku ćete izdvojiti od 14 do 16 eura. Za ribu 14 eura, a za srdele 10 eura. Riblja plata za dvije osobe izaći će vas 45 eura, a mesna 42 eura. Pizza košta od 10 do 14 ili 15 eura.

Mini ljetovanje ne prolazi i bez deserta.

'Vidi se da je kriza. Više se žale domaći nego stranci. Kad dođu domaći odmah kažu – je skupo, zašto niste stavili 1,5 eura – a za strance nije baš', govori Muhamed, prodavač sladoleda.