objavljen izvještaj

Koliko mjesečnih plaća je potrebno za kupovinu kuću u Evropi? Izračunali su

Foto: Freepik

Oni koji žive u Danskoj u najkraćem periodu uštedjet će za kuću od svih evropskih zemalja, nedavno je izvijestio BestBrokers.com. Proučavali su cijene kuća, prosječni neto mjesečni prihod, inflaciju i hipotekarne kamate u 62 zemlje svijeta.

'Budući da se cijene i prihodi značajno razlikuju od zemlje do zemlje, BestBrokeri su odlučili ispitati tržište nekretnina pomoću podatka koliko bi mjeseci trebalo izdvajati prosječnu plaću da bi se kupila kuća u raznim evropskim zemljama', stoji u njihovom izvještaju, u koji nije uračunata mjesečna potrošnja za hranu, smještaj, režije ili bilo što drugo. Drugim riječima, samo cijela, gola prosječna plaća za kupovinu kuće, pa su u konačnici dobiveni podaci samo na teorijskoj razini.

Prema njima, prosječna nekretnina od 100 kvadratnih metara košta kao 114 neto isplaćenih plaća u Danskoj, što ovu sjevernu zemlju čini najpristupačnijom u Evropi za kupovinu kuće. Za sve ostalo Danska je rangirana kao najskuplja zemlja u EU 2023. godine (cijene roba i usluga bile su joj 43 posto iznad prosjeka EU, prema Eurostatu) te ima sedmu najveću prosječnu godišnju plaću u Evropi.

Irska i Švedska su druga i treća najpovoljnija zemlja u Evropi, sa 123, odnosno 129 prosječnih neto plaća, što je dovoljno za kupovinu kuće od 100 kvadratnih metara i zahtijeva otprilike desetogodišnje izdvajanje plaće, piše Euronews.

Na dnu ljestvice u Evropi su Češka i Slovačka. U njima prosječna kuća od 100 kvadratnih metara košta 297 puta više od prosječne plaće koja bi se mogla zaraditi tokom gotovo 25 godina - ako neko može uštedjeti pola svoje neto plaće te 50 godina provesti tako ne bi li kupio kuću.

Hrvatska se u istraživanju među 34 evropske zemlje smjestila na 26. mjesto sa 238 plaća, što bi značilo da za kupovinu kuće od sto kvadrata treba sačuvati cijelu prosječnu plaću nešto manje od 20 godina.

Najpovoljnija zemlja na svijetu za kupovinu kuće u odnosu na plaće je Južnoafrička Republika, čijem je stanovništvu potrebna 71 prosječna plaća da posjeduju nekretninu od 100 kvadratnih metara.

Sjedinjene Države zauzele su drugo mjesto na ovoj ljestvici. Međutim cijene nekretnina dosta variraju od države do države. Izvještaj je pokazao da je u SAD potrebno 76 prosječnih mjesečnih plaća za kupvinu kuće, otprilike ono što se zaradi u šest godina. Na dnu liste je Nepal sa 684 plaće potrebne za kupvinu kuće, a odmah iza njega nalazi se Turska, u kojoj je taj broj 631, što je ekvivalent prihodu u više od 52 godine.