BHDoktor

Da li je štetna električna cigareta?

Elektronska cigareta bila je u jednom trenutki jako popularna, a mnogi i danas koriste. No koliko su štetne elektronske cigarete?

Da li je štetna elektronske cigarete?

Američka kardiološka asocijacija (JAHA) povukla je naučnu studiju u kojoj se upotreba elektronskih cigareta neposredno povezuje s rizikom od srčanog udara, zbog nedostatka pouzdanosti rezultata istraživanja, objavljeno je u žurnalu te asocijacije.

Urednici stručnog časopisa objavili su bilješke s povlačenjem studije, čiji je autor dr. Stanton Glanz, profesor medicine i direktor Centra za istraživanje i edukaciju o kontroli duhana Kalifornijskog univerziteta u San Franciscu sa saradnicima, ukazujući da se ona potencijalno temelji na pogrešnim rezultatima istraživanja, te da nisu uzete u obzir ključne informacije iz baze podataka Studije analize duhana i zdravlja među američkom populacijom.

"Sve je više dokaza da naučno odobreni proizvodi u legalnoj prodaji koji ne sagorijevaju, kao što su e-cigarete i proizvodi na bazi zagrijavanja duhana, iako ne potpuno bez rizika, predstavljaju mnogo bolju alternativu cigaretama za osobe koje bi inače nastavile pušiti", navodi se u objašnjenju.

Mijenjaju se zakoni

Dodaje se da ove dokaze potvrđuje i sve veći broj nezavisnih studija i zaključaka vodećih ekspertnih organizacija kao što su američka Agencija za hranu i lijekove, Engleska agencija za javno zdravlje i Kraljevski medicinski koledž u Australiji.

Posljednjih godina sve više se mijenjaju "zastarjeli" zakoni koji razdvajaju kategorije proizvoda bez dima u odnosu na cigarete zbog njihove drugačije prirode i potencijala po javno zdravlje u odnosu na pušenje. Ovo je slučaj u Americi, Velikoj Britaniji, Italiji i Portugalu, dok su i druge zemlje, poput Novog Zelanda i Grčke, također najavile korake u ovom smjeru.

Još jedna studija izazvala je veliku pažnju i navela javnost na pogrešan zaključak vezan uz smanjenje potencijalnog rizika proizvoda za zagrijavanje duhana IQOS-a.

U tekstu u Daily Mailu, naprimjer, navedeno je da "IQOS stvara više toksina nego što se prvobitno mislilo", a Philip Morris International, proizvođač IQOS-a, demantirao je ovo ukazavši na nedostatak testiranja referentnih uzoraka, mali broj ponavljanja i manjak selektivnosti nekih analitičkih metoda.

Ovo je podržala i američka agencija za hranu i lijekove koja je odlučila da spornu studiju ne uzme u obzir.