Politika

Komšić: Sarajevo ne vole samo oni koji zapravo ne vole ljude

Odavanjem počasti i polaganjem cvijeća ispred Spomen-obilježja "Vječna vatra", spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata, jutros je u Sarajevu počelo obilježavanje 6. aprila, Dana grada Sarajeva, javlja Anadolu Agency (AA).

U centru grada okupile su se brojne delegacije koje su željele da podsjete na dva jako važna datuma u historiji Sarajeva, 6. aprila 1945. i 1992. godine.

Polaganju cvijeća je prisustvovao i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić.

"Sedamdeset sedam godina od oslobođenja Sarajeva, tri decenije otkako je počeo rat u Sarajevu, završetak tog rata, Sarajevo je tamo gdje je uvijek bilo. Da li ja to govorim zato što sam rođeni Sarajlija, ovo mi je dom pa se čovjek osjeća ponosnim kada govori o Sarajevu. Sarajevo je nevjerovatno mjesto. Postoje i drugi lijepi gradovi, ali Sarajevo je nevjerovatno po tome što se nikad ne predaje", poručio je Komšić.

Istakao je da je Sarajevo mjesto koje je uvijek otvoreno, za svakoga.

"Sarajevo ne vole samo oni koji zapravo ne vole ljude. Ne vole ga fašisti, nacisti, nacionalisti, ali svi drugi ljudi koji imaju iole dobre namjere prema drugim ljudima, vole Sarajevo. Sarajevo vas uvijek očara i fascinira. Ovo je mjesto koje se odbija predati bilo kakvoj mržnji. Sarajevo čak i ispravlja ljude na način da ih usmjerava kako živjeti u bogatstvu kulture, tradicije, kako se međusobno poštovati", izjavio je Komšić.

Podsjetio je da je bilo teških trenutaka tokom historije.

"Moju generaciju je zakačio možda jedan od najtežih. I kada mislite da je sve propalo, da je sve palo, Sarajevo se nekako opire, odupire i podigne. Tako je danas, a tako će biti i ubuduće. Zato ga i mrze oni koji mrze ljude po bilo kojem osnovu", pojasnio je Komšić.

Šesti april najznačajniji je datum u historiji Sarajeva. Sve što se događalo tog datuma 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma, ksenofobije i mržnje prema drugom i drugačijem. To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, ali i dan koji simbolizuje početak opsade Sarajeva u proteklom ratu u BiH 1992.-1995.

Zbog toga se 6. april obilježava kao dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i kao Dan grada Sarajeva.

Tim povodom delegacije svih nivoa vlasti danas će, osim kod "Vječne vatre", položiti cvijeće kod Spomenika ubijenoj djeci Sarajeva u ratu 1992-1995, na Šehidskom mezarju Kovači, kod mezara ubijenih policajaca u Velikom parku i na brojnim drugim lokacijama.

U izjavi za medije se osvrnuo i na izjavu Gabriela Escobara koji je kazao da se o građanskom konceptu za Bosnu i Hercegovinu (BiH) može se razgovarati tek nakon što ona postane članica Evropske unije (EU), a do tada je okvir Daytonski mirovni sporazum.

“I on sam zna da sa ovakvim ustavnim uređenjem i ovakvom diskriminacijom koja je ugrađena u Ustav prema građanima vlastite zemlje, mi ne možemo u EU.  Druga stvar, ako je tačno što kaže Escobar da mi nećemo ući u EU sa nekim drugim ustavnim uređenjem, da ćemo ući sa ovakvim ustavnim uređenjem, ja ga molim da na neki način zamoli i pritisne EU da nas odmah prime u EU sa punopravnim članstvom”, rekao je Komšić, dodao je:

“Ako ćemo ući u EU sa ovakvim ustavnim uređenjem, daj da odmah uđemo. O čemu onda pregovaramo, kakve reforme kakve presude za ljudska prava, dajte da uđemo u EU pa da počnemo raditi prave stvari. Ili je možda poruka “nećete nikad ući u EU”.