Vijeće ministara BiH jučer je donijelo Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o odobravanju projekta nabave i izgradnje objekata za regionalne centre i Centralni ured Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) i rekonstrukcije graničnih prijelaza. Ukupna vrijednost nabavke koja će biti realizirana u 2023. godini je blizu 70 miliona KM.
“Ovom odlukom iz budžeta UIO-a BiH za 2023. godinu osigurana su nedostajuća sredstva u iznosu od 31.500.000 KM za nabavku i opremanje objekta za Centralni ured i Regionalni centar Banja Luka, tako da ukupna vrijednost nabavke koja će biti realizirana u 2023. godini iznosi 69.400.000 KM. Od toga je za nabavku građevinskog objekta planirano 67.500.000 KM, a za nabavku opreme 1.900.000 KM”, saopćen o je.
Odluka je naišla na negodovanje opozicije i u FBIH i u RS. Iz FBiH optužuju stranke Trojke, po ustaljenoj mantri koju ponavljaju mjesecima, da su popustile Dodiku, dok iz RS govore kako je to bio način da dože do deeskalacije političke krize.
Predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Konaković odgovorio je i jednima i drugima, kazavši kako je blizu 70 miliona KM za nabavku objekta već na računima Uprave za indirektno oporezivanje i to neko vrijeme.
"Novac se nalazio na dva različita konta, na dvije pozicije istog budžetskog korisnika. Dio na kapitalnim investicijama, a dio iz budžetskih sredstava. Vijeće ministara nije odobrilo nikakav dodatni novac, već je ranije planiran budžetom, a kupovina zgrade za UIO je već godinama u planu investicija (usvajan više puta u prethodnim sazivima). 900 je uposlenih u UIO u Banja Luci, trenutno su smješteni na nekoliko adresa i naravno, plaća se zakup, mjesečno više od 37.000 KM (parama građana kako iz SDA kažu).
Jedan je dio smješten u prostorima Vlade RS, tu se zakup nije plaćao ranije, a od aprila se traži da se zakup plaća ili prostori napuste. Sa ovim troškom cijena zakupa bi se najmanje uduplala. Drugi dio se plaća privatnim vlasnicima objekata", pojasnio je Konaković.
On pita ako je nabavka zgrade za jednu od najvažnijih institucija BiH finansiranje “secesionizma” kako poručuju iz SDA, šta je onda plaćanje zakupa dugi niz godina u ogromnim iznosima?
"Zašto ste onda stavljali u plan investicija baš ovu nabavku ranije? Ako je kupovina zgrade ustupak Dodiku kako kažu, šta je onda plaćanje zakupa dugi niz godina u ogromnim iznosima? U raspravu sa Sda o tome kako već znaju od koga će zgrada biti kupljena ne bih ulazio. Prehrabro bi bilo raspravljati sa ekspertima iz oblasti nabavke od poznatog dobavljača.
Možda samo paralela sa kupovinom zgrade za BH Telecom od firme OKI, 40 miliona KM za smještaj 300 ljudi, manje od 8.500 m2 (plus garaže i parkinzi). Ta nabavka u vrijeme svjetske krize sa cijenama na tržištu znatno nižim od ovih danas. Ili možda paralela kupovine oronule zgrade Energoinvesta za 54 miliona KM za Vladu FBiH? Ko je ulazio u zgradu zna o čemu govorim", kazao je Konaković.
Rekao je kako je glasao jučer za početak procesa nabavke (ranije planirane i odobrene) zgrade za državnu instituciju, te u gruntu će pisati država Bosna i Hercegovina.
"Proces mora biti transparentan i javan, zgrada što bolja i funkcionalnija, cijena najbolja moguća.
Svaku sumnju u koruptivan proces treba provjeriti. Mediji, NVO, opozicija, pozicija, svi zajedno treba da pratimo ovu, a i sve druge nabavke.
Zvati instituciju BiH, Upravu za indirektno oporezivanje, Dodikovom mogu samo oni koji svojom privatnom smatraju institucije BiH u koje su imenovali kadrove. Nit’ je UIO Dodikova, nit’ je BH Telecom vaš, nit’ je vaša OSA, nije vaše pravosuđe, mi smo došli da vam to saopštimo i da vas vratimo u realnost.
Sve je to države Bosne i Hercegovine", poručio je Konaković.