Elmedin Konaković je nakon sastanka s njemačkom ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock naglasio kako se razgovaralo o mnogim temama, posebno onim koje su bitne na evropskom putu Bosne i Hercegovine.
"Ovo je veoma važna prilika, da pokažemo našu opredijeljenost, između ostalog, za borbu protiv korupcije, poput onog primjera s bivšim premijerom Federacije BiH.
Usvojeni dokumenti
Činjenica da su u zatvoru predsjednik Suda BiH i bivši direktora OSA-e pokazuje koji nivo korupcije živi u BiH svih ovih godina, ali sistem pokazuje spremnost da se obračuna s njom, čak i kad su u pitanju nosioci najviših funkcija", rekao je ministar vanjskih poslova BiH, naglašavajući veliku zahvalnost Baerbock na posjeti i podršci.
"Usvojili smo dva dokumenta, treći još stoji. Četvrti je u proceduri, njega je svojim potpisom pokrenula predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto.
Jasni su nam strahovi EU, da naše nesporazume na Zapadnom balkanu ne prenesemo u njihovu kuću", rekao je Konaković.
Njemačka ministrica je istaknula kako je zahvalna na prijemu, ali i dobrom razgovoru, što je i glavni razlog njenog dolaska u BiH.
"U ovom predivnom gradu odbranjena je evropska ideja.
Kako je srce Evrope sada u Kijevu, tako je devedesetih kucalo u opkoljenom Sarajevu", rekla je Baerbock te naglasila:
"Zemlja je na raskrsnici, postoji trenutak kad se mora iskoristiti prilika. Zajedno moramo koračati na putu ka Evropskoj uniji. Očekujemo izvještaj Komisije o otvaranju pristupnih pregovora.
Taj izvještaj će činiti temelj za odluku o sljedećim koracima".
Napredovanja na EU putu će biti moguće, dodaje ona, samo ako se reformski koraci budu provodili jedan za drugim.
Bitni zakoni
Naglasila je da je usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma važan korak, kao i drugi zakoni koji su usvojeni u BiH.
"Za nas je naročito važan zakon o sukobu interesa. To sam naglasila i u razgovoru s članovima Predsjedništva BiH, ne zbog toga što je taj zakon važan za Njemačku, nego za ljude ovdje.
Za nas je ključno da se u kontekstu korupcije i zloupotrebe moći moramo boriti jasno i odlučno, kako bi korak u EU vodio ka vladavini pravne države. Želimo da se ojača demokratija, da bude u službi građana i građanki.,
Želimo da BiH kao cjelovita država uđe u EU", rekla je Baerbock, uputivši poziv političarima u Banjoj Luci da se jasno odluče na evropske vrijednosti.
"Ostaje samo nekoliko sedmica da lideri usvoje neophodne zakone. Dat ćemo podršku gdje bude potrebno da se naprave reformski koraci", rekla je Baerbock.
Ona se izrazila nadu i da će domaći političari usaglasiti izmjene koje bi pojačale integritet izbornog procesa u BiH, umjesto da to umjesto njih učini visoki predstavnik Christian Schmidt, koristeći bonske ovlasti.