IISRA

Konferencija u Sarajevu: Islamofobični diskurs Bosnu vidi kao model za obračun s muslimanima

Foto: AA

Islamofobični diskurs na globalnom nivou Bosnu vidi kao model i oni koji koriste i prakticiraju islamofobiju ono što se dogodilo u Bosni, uključujući genocid u Srebrenici, vide kao način kako se "nositi s muslimanima", poručeno je na Konferenciji o islamofobiji koja je organizirana u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Organizator dvodnevne konferencije je Međunarodna asocijacija za istraživanje islamofobije (IISRA) iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u saradnji sa sarajevskim Centrom za edukaciju i istraživanje Nahla.

Hatem Bazian, predsjednik Međunarodne asocijacije za istraživanje islamofobije (IISRA), a ujedno i profesor bliskoistočnih studija na Kalifornijskom univerzitetu u Berkeleyju, SAD, bavi se fenomenom islamofobije, odnosno pitanjima rasizma usmjerenog prema muslimanima, protiv muslimana ne samo u SAD-u, nego na globalnom nivou, u Evropi, u muslimanskim zemljama.

Bazian, porijeklom Palestinac, u razgovoru za AA kazao je kako su treću konferenciju na ovu temu odlučili organizirati u Sarajevu, jer smatraju da je Bosna i Hercegovina jedno od mjesta gdje se treba razgovarati o samom fenomenu islamofobije. Jedan od razloga je, kako pojašnjava, to što islamofobični diskurs na globalnom nivou ustvari koristi Bosnu kao model.

„Mnogi od onih koji prakticiraju islamofobiju, koriste islamofobiju, misle o Bosni kao modelu kako se nositi s muslimanima, a to je kroz genocid. U tom smislu, etnonacionalizam i korištenje genocida kao načina obračuna s muslimanima, Bosna je u središtu“, kazao je Bazian.

Svoju tvrdnju potkrjepljuje slučajem terorističkog napada na džamije u Christchurchu, na Novom Zelandu, iz marta 2019.

„Ako se sjećate, napadač u Christchurchu na Novom Zelandu, pri odlasku u džamiju puštao je srpske nacionalističke pjesme, njegovo oružje bilo je ispisano porukama koje odražavaju genocid u Bosni, a u svom manifestu pisao je o dobrim djelima, odnosno dobru koje je učinjeno u Bosni ubijajanjem muslimana“, pojasnio je Bazian.

Tokom dana biće održan i panel na kojem će biti povučena paralela između genocida u Bosni s današnjim genocidom u Gazi.

Foto: AA

„Govorit ćemo o genocidu u Gazi, i uspoređujući ga s onim što se dogodilo ovdje u Europi. Posebno kada je Rusija napala Ukrajinu, mnogi su govorili da se takvo nešto nije dogodilo od Drugog svjetskog rata. Dakle, morali smo ih podsjetiti da se ovdje u Bosni dogodio genocid koji je Europa zaboravila, veliki dio zapadnog svijeta zaboravio. Dakle, zato je ovo mjesto jako važno“, kazao je Bazian.

Profesor Bazian je, s tim u vezi, vrlo važnom ocijenio je i sinoć izgalasanu Rezoluciju o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.

„To je veoma važno, i mislim da bismo to mogli doslovno uporediti sa onim što se dešava u Gazi, sa ovim stalnim procesom brisanja. U smislu da 'muslimane samo treba identificirati kao počinioce, oni se nikada ne mogu afirmisati i identificirati kao žrtve'. Zato je za nas važno da imamo ovo sjećanje, ovu identifikaciju i ovu ideju da Ujedinjene nacije i međunarodna zajednica priznaju ono što se ovdje dogodilo“, zaključio je Bazian.

Sehija Dedović, osnivačica predsjednica Centra za edukaciju i istraživanje „Nahla“, kazala je kako ovaj centar kroz svoj aktivizam, ali i kroz osnaživanje mladih u tom aktivizmu, već duže vrijeme na različite načine i u različitim formama, se bori protiv svih oblika diskriminacije, pa između ostalog i islamofobije.

U tom smislu, dodala je, i današnji događaj čiji su suorganizatori predstavlja nastavak njihove misije. Podsjetila je kako je IISRA vodeća međunarodna agencija koja se bavi ovim pitanjima i kako su pristali da budu domaćini njihove treće konferencije koju su odlučili održati u Sarajevu.

„Islamofobija postaje sve kompleksnija i njene forme ustvari postaju vrlo često i neprepoznatljive odmah, ali kasnije kada dođe na naplatu i kada se dese neki događaj, sukob ili rezultat toga onda itekako vidimo da su njeni korijeni bili u ovoj vrsti rasizma ili islamofobije“, zaključila je Dedović.