Vlada FBiH je krajem prošle godine utvrdila iznos privremenog finansiranja Federacije BiH za period januar-mart, u iznosu od 1.466.314.335 KM, do donošenja Budžeta FBiH za 2024. godinu. Iako je druga polovina januara, još uvijek nema naznaka o donošenju Budžeta Federacije BiH za 2024. godinu od kojeg zavisi, između ostalog, redovna isplata invalidnina, penzija, boračkih naknada. POznato je da opozicija predvođena SDA i DF-om blokira rad tijela u Parlamentu FBiH, a iz pozicije su sve glasniji da time žele onemogućiti rad ovog tijela, pa i usvajanje budžeta.
Ukoliko na sjednici zakazanoj za narednu sedmicu ne bude donesena odluka o privremenom finansiranju, od 1. februara neće biti moguće isplaćivati ni penzije ni invalidnine, odnosno ništa osim otplate javnog duga.
Iz Unije osoba i organizacija osoba sa Invaliditetom FBiH upozorili su da bi zbog neusvajanja budžeta FBiH i odlukom o privremenom finansiranju moglo doći do smanjivanja mjesečnih naknada!
Šta to znači i kako će to utjecati na jednu od najranjivijih kategorija društva - neratne osobe sa invaliditetom, pojašnjava za Raport predsjednik Unije Adnan Dervišević.
Cijene i dalje rastu
Dervišević podsjeća da su maju prošle godine izvršene izmjene i dopune postojećeg zakona kada su im se povećala sredstva za 300 KM.
"Osoba iz te kategorije do tada je primala 403 KM, a nakon toga je povećano na 700 KM", govori pozivajući se na izjavu predsjednika saveza penzionera FBiH za Raport. "On je rekao da će penzije biti umanjene za tri mjeseca, dok se budžet ne usvoji, odnosno da će biti u iznosu od prošle godine prije povećanja, dakle umanjene za 300 KM", navodi Dervišević.
Dodaje da kod budžetskih korisnika invalidnina vlada zabrinutost ovom odlukom zbog inflacije i cijena troškova života.
U FBiH je oko 45.000 osoba sa invaliditetom, koje su razvrstane u dvije grupe, 90 i 100 posto invaliditeta. Najviša invalidnina u FBiH iznosi oko 700 KM, a najniža oko 200 KM. U taj iznos spadaju tuđa njega i pomoći, lična invalidnina i ortopedski dodatak.
Dervišević dodaje da se primanja invalida vežu za minimalnu platu.
"Ona sada iznosi oko 519 KM, ako bi se uspjelo da plata bude minimalno 1000 KM onda bi moglo doći do povećanja i invalidnina. U izradi je i novi zakon koji još uvijek nije upućen u parlamentarnu proceduru i zbog ove minimalne plate - za koju se još uvijek ne zna hoće li biti 1000 KM, ne zna se ni da li ćemo se mi uopće više vezati za minimalnu platu", kaže nam Dervišević.
Dodaje da imaju naznake da bi trebalo doći do retroaktivne isplate nakon usvajanja Federalnog budžeta za 2024. godinu, odnosno da će svim budžetskim korisnicima biti vraćeni iznosi u skladu sa Zakonima i odredbama Federacije Bosne i Hercegovine.
"Međutim to je samo naznaka, nemamo još uvijek potvrđenu tu informaciju. To će biti vrlo težak period za nas. Postoje porodice koje imaju osobu sa invaliditetom i to su im sva primanja, npr. tih 700 KM, i sada kada se vrati na 400 KM to je za neizdržati", navodi i apeluje na Vladu FBiH da osigura neka dodatna sredstva.
Podređeni položaj
"Nalazimo se u podređenom položaju", kaže predsjednik Unije i organizacija osoba sa Invaliditetom FBiH osoba Adnan Dervišević za Raport.
Ono što je evidentno razumijevajući aktuelnu krizu u Zastupničkom domu FBiH jeste da vjerovatno nećemo u skorije vrijeme dobiti prijedlog budžeta. Još nije bio na Vladi Federacije BiH pa samim tim ga nema ni u parlamentarnoj proceduri.
Prijedlog budžeta dalje mora ići na Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku, ali i na Zakonodavno-pravnu komisiju. Važnost Zakonodavno-pravne komisije je u tome da se bez njenog mišljenja ne mogu razmatrati prijedlozi zakona ili nekih propisa na sjednicama Parlamenta FBiH, a u nekoliko navrata sjednica ove komisije nije održana zbog nedolaska opozicije.