Općinski štab civilne zaštite Općine Stari Grad izlaskom na lokalitet Bistrički potok 15. oktobra utvrdio je da je i dalje djelimično zasuto korito Bistričkog potoka materijalom sa deponije i obrušenim stablima. Nisu uočena nova obrušavanja materijala sa deponije u vidu zemljano-kamenog materijala i stabala, niti je uočeno da je vršeno uklanjanje ranije odloženog zemljano-kamenog materijala i stabala, saopćila je Federalna uprava civilne zaštite.
Organizovano je 24-satno osmatranje terena na lokalitetima Curine njive i Bistrički potok u cilju ranog upozoravanja ugroženog stanovništva i njihove eventualne evakuacije.
Od 14. do 15. oktobra otkopane su druge drenažne cijevi na dijelu nasipa/deponije (u blizini gradnje objekta Hills) i to na dubini oko 8 m, s ciljem njihovog produžavanja te postavljanja novih drenažnih cijevi kako bi se podzemne vode preventivno preusmjerile na drugi lokalitet na području Opštine Istočni Stari Grad Sarajevo. U nastavku radova planiran je odvoz nasutog materijala u donjem dijelu nasipa/deponije prema lokalitetu Curine njive kako bi se utvrdio uzrok nastanka vode.
Izlaskom na mjesto događaja u više navrata 15. oktobra uočeno je da su na terenu i dalje prisutne duboke pukotine koje su u međuvremenu napunjene vodom te da dolazi do pojave oticanja vode iznad lokaliteta Curine njive-igralište (dio opštine Istočni Stari Grad Sarajevo).
Također je utvrđeno da iznad dijela parcele igrališta na lokalitetu Curine njive, što predstavlja donju tačku nasipa/deponije od strane gradilišta Hills (sa lijeve strane), dolazi do pojava vode koja konstantno otječe, a ne predstavlja kišnicu ni oborinske vode sa Trebevića.
Na predmetnom lokalitetu ne izvode se radovi odlaganja nove količine zemljanog materijala, navodi se u saopćenju FUCZ-a.