Svijet

Korona odlučuje hoće li Trump dobiti još jedan mandat

Pandemija koronavirusa mogla bi biti odlučujuća u kampanji za izbor predsjednika Sjedinjenih Američkih Država u novembru, javlja CNN.

Podrška predsjedniku Donaldu Trumpu je porasla i prema većini istraživanja javnog mnijenja, kreće se oko 50 posto. U odnosu na vremena prije zaraze, to je značajan skok. Ako se trend, koliko toliko, održi do pred kraj godine, Trump će obnoviti mandat i trebao bi u Bijeloj kući ostati do kraja 2024. godine.

"No, istraživanja pokazuju istovremeno i da značajna prikrivena većina Amerikanaca vjeruje da je on pogrešno procijenio izbijanje bolesti na početku pandemije, te zbog toga nije na vrijeme mobilizirao potencijale za borbu", navodi CNN.

Ovaj globalni medij dodaje i da takva "paradoksalna paralelna presuda (kojom se predsjednik i hvali i kudi) ostavlja Trumpa da stoji na ispucalim političkim temeljima kada se radi o njegovom reizboru".

Ukoliko pandemija nestane do jeseni, javnost bi zasluge mogla pripisati Trumpu i nagraditi ga još jednim mandatom, nadaju se Republikanci.

No, stručnjaci za proučavanje javnog mnijenja nisu sigurni u tu procjenu. Jer, ako pandemija nestane do novembarskih izbora, ostaje opasnost od zamjerki za nesnalaženje i potcjenjivanje bolesti koje je ispoljeno kada se ona pojavila i počela širiti.

Peter Feaver, koji je bio u administraciji Georgea W. Busha radeći u Vijeću za nacionalnu sigurnost, kaže da će se prvi dani ponašanja administracije pažljivo ocjenjivati.

"Ako Demokrate uspiju izgraditi jake argumente kojima će dokazivati da smo u pandemiju dospjeli zbog nesnalaženja vlasti ili da se srednje raširena zaraza pretvorila u masovnu infekciju zbog sporosti vlasti da reagira, onda će se optužbe same od sebe nizati", kaže Feaver za CNN.

On poentira stavom da bi prosječni Amerikanac mogao zaključiti: "da, predsjednik jeste konačno shvatio kako ovo pobijedimo, ali upravo nas je on i uveo" u zarazu.

Za većinu analitičara vrijedna je pažnje činjenica da je popularnost predsjednika stabilna. Iako se objašnjava da je to normalna pojava u kriznim situacijama, obzirom da se ljudi grupiraju i gledaju prema vodstvu, rast popularnosti i nije prevelik.

"Većina eksperata slaže se da Trump ima mogo bolje šanse za osvajanje još jednog mandata ako mu je rejting 46 ili više, koliko se kretao tokom mjeseca marta, nego ako se vrti oko 40, koliko je bilo u većem dijelu njegovog (prvog) predsjedničkog mandata", navodi CNN.

Izjave, te objave na Twitteru koje je Trump emitirao na početku pandemije najjači su instrument protiv njega samog, podsjeća ovaj mediji. Od proglašavanja pandemije koronavirusom bezmalo besmislicom, preko najava da će se Amerika vratiti normalnom životu prije Uskrsa, minimiziranja upozorenja svjetskih i domaćih stručnjaka, do "smirivanja" javnosti najavama o između 100.000 i 240.000 mrtvih, vidi se put kojim je predsjednik SAD išao.

Feaver predviđa da će se ključna borba voditi na pitanju je li Trump SAD u borbu protiv koronavirusa poveo cijelim nizom haotičnih aktivnosti.