TENZIJE U REGIONU

Kosovski ministar odbrane: Spremni smo za bilo kakvo suočavanje s vojnom prijetnjom iz Srbije

Kosovski ministar odbrane Ejup Maqedonci kaže da se Kosovske sigurnosne snage mogu suočiti sa svakom prijetnjom koja bi mogla doći iz Srbije, koja je svoju vojsku u velikom broju rasporedila u blizini granice s Kosovom.

Ministar Maqedonci je u razgovoru za Anadolu govorio o nedavnim tenzijama sa Srbijom, procesu transformacije Kosovskih sigurnosnih snaga (KBS) u vojsku i planovima za članstvo Kosova u NATO, vojnoj pomoći Ukrajini i tursko-kosovskim odnosima u vojnoj oblasti.

Maqedonci je ocijenio da razmještanje brojnih jedinica Vojske Srbije na jugu njene teritorije, u blizini granice s Kosovom, predstavlja rizik za njegovu zemlju.

"Mi smo uvijek spremni. Jedinice KBS-a su spremne protiv svih vrsta prijetnji i opasnosti s kojima naša zemlja može da se suoči", kazao je i naveo da srbijanska vojska i žandarmerija imaju 48 operativnih baza u blizini granice s Kosovom.

On je rekao da Kosovo i druge zemlje u okruženju kao stalnu prijetnju sigurnosti vide naoružavanje srbijanske vojske i nabavku raznih sistema naoružanja od Kine, Rusija i Irana.

On je ocijenio da se te radnje zasnivaju na hegemonističkoj i agresivnoj politici Vlade Srbije prema Kosovu i drugim susjedima.

"Sve je to jasno rečeno. Nedavno su bile izjave predsjednika Vučića da Srbija čeka pravo vrijeme za vojnu akciju protiv Kosova. Dakle, ovo nas drži na oprezu, ne plašimo se ovih dešavanja, ali nam pokazuje da još treba da unaprijedimo svoje kapacitete i izgradimo našu vojsku, ne samo da bi se mogli suočiti s ovom prijetnjom, već i da se suočimo s drugim prijetnjama koje utiču na sigurnost naše zemlje i naše teritorije", istakao je Maqedonci.

Proces transformacije KBS-a u vojsku i članstvo Kosova u NATO

Ministar odbrane Kosova naveo je da se Kosovske sigurnosne snage nalaze u drugoj fazi transformacije u vojsku, s fokusom na povećanje pješadijskog i borbenog kapaciteta za odbranu, dok će se u treću i završnu fazu preći 2025. godine. On dodaje da će u tom kontekstu fokus biti na izgradnji artiljerije, protivvazdušne odbrane (PVO) i kapaciteta borbene podrške do 2028. godine.

Maqedonci je istakao da KBS trenutno ima oko četiri hiljade vojnika.

Kako je naveo, članstvo u NATO-u je straški cilj nacionalne sigurnosti Kosova i u tom pravcu je napravljen veliki napredak u skladu s doktrinom NATO-a i opremom i sistemom naoružanja po standardima najmoćnije vojne alijanse.

"Naše nabavke oružja su sa zemljama NATO-a. Mi ne kupujemo ni od jedne zemlje koja nije članica NATO-a. Fokusirali smo se na kupovinu uglavnom iz zemalja s kojima imamo najbliža partnerstva, kao što su SAD, Turska, Njemačka i druge", kazao je Maqedonci.

Ističući da je od 2021. do 2023. godine izdvojeno preko 200 miliona eura za nabavku naoružanja i različite opreme u okviru transformacije KBS-a u vojsku, ministar Maqedonci je naglasio da je postignut standard članica NATO-a da se izdvaja najmanje dva odsto od bruto domaćeg proizvoda za odbranu.

Maqedonci je, takođe, kazao da je status Kosova u Parlamentarnoj skupštini NATO-a nedavno unaprijeđen s nivoa članice posmatrača na pridruženog člana, što predstavlja najviši nivo zastupljenosti prije nego što neka zemlja postane punopravna članica.

Kosovo će pružiti vojnu pomoć Ukrajini

Ministar Maqedonci je naveo da je Kosovo uvek spremno da podrži ukrajinsku "pravednu borbu za slobodu" te da je, iako skromna, pomoć koju Kosovo šalje za Ukrajinu u ovim teškim fazama borbe za slobodu važna.

"Vlada Kosova je nedavno odlučila da ponudi dva paketa vojne podrške Ukrajini. Prvi paket biće poslat u Ukrajinu ove sedmice i sastojaće se od taktičkih kamiona, taktičkih vozila i vojnih oklopnih vozila. Drugi paket koji se sastoji od minobacačkih granata 120 mm, 81 mm i 60 mm biće uskoro poslat u Ukrajinu", naveo je Maqedonci.