izbori u americi

Kraj Donalda Trumpa ili početak novog svjetskog poretka

Burni izbori u Americi 2024. završavaju s kontrastom koji sažima američki sudbonosni izbor uoči izbora.

Bivši predsjednik Donald Trump zamračuje ono što je već najdistopičniji završni argument u modernoj američkoj historiji i iznosi nove i neutemeljene tvrdnje da demokrati varaju.

Potpredsjednica Kamala Harris, iako upozorava na opasnosti drugog Trumpovog mandata, tvrdi da ima zamah i poziva se na optimizam i težnju dok polaže pravo na "novu generaciju vodstva u Americi".

Birači — od kojih je više od 75 miliona već glasalo — konačno su licem u lice s izborima koji bi mogli duboko promijeniti zemlju i svijet i koji ljude s obje strane tjeraju da se boje za svoj način života ako njihov kandidat izgubi, piše CNN.

Živčane napetosti dolaze do ključanja dok Trump i Harris jure kroz swing države koje će najvjerovatnije odlučiti utrku obilježenu izvanrednim obratima koja usprkos tome završava s njima bez problema u anketama.

Bivši predsjednik će započeti u ponedjeljak u Sjevernoj Karolini - državi koju su republikanci odavno zatvorili - prije nego što ode u Pennsylvaniju, koja bi na kraju mogla odlučiti tko će pobijediti. Svoju treću predsjedničku kandidaturu zaključit će kasnonoćnim skupom u Michiganu. Harris, koja je u nedjelju održala svoj posljednji reli u Michiganu, provest će ponedjeljak u još jednoj vitalnoj državi plavih zidova, Pennsylvaniji, uključujući veliki cilj u Philadelphiji s Lady Gagom i Oprah Winfrey.

Trump iz sata u sat postaje sve ekstremniji u ispadima koji, čini se, nagovještavaju novi pokušaj prkošenja volji birača ako izgubi. Na primjer, lažno je tvrdio u Pennsylvaniji u nedjelju da se demokrati "toliko bore da ukradu ovu prokletu stvar" i da će se dirati u strojeve za glasanje, dok je rekao da nije trebao napustiti Bijelu kuću 2021.

Harris pokušava reanimirati osjećaj radosti i mogućnosti koji je ulijevao njezine rane predizborne skupove. U nedjelju je u crnačkoj crkvi u Detroitu osudila one koji "siju mržnju, šire strah i kaos" misleći na svoju suparnicu. “U ova dva dana bit ćemo testirani”, rekla je. “Rođeni smo za ovakvo vrijeme.”

Ali potpredsjednica je također nastojala prizvati najbolje anđele američke prirode, ističući aspirativne note koje je njezin republikanski neprijatelj davno napustio. Harris je u subotu u Sjevernoj Karolini rekao: “Živio sam obećanje Amerike. I danas, vidim obećanje Amerike u svima koji su ovdje. U svima vama, u svima nama. Mi smo obećanje Amerike.”

Historija se ponavlja

Ako Trump pobijedi u utorak, on će biti tek drugi poraženi predsjednik koji je osvojio neuzastopni mandat. Dovršit će jedan od najnevjerovatnijih političkih povrataka ikada nakon što je pokušao zapaliti demokraciju kako bi ostao na vlasti nakon izbora 2020., bio je osuđen za zločin i izbjegao dva atentata ove godine.

Harris bi mogla razbiti niz od gotovo 250 godina muških vrhovnih zapovjednika i postati prva žena predsjednica. Bio bi to nevjerovatan podvig nakon što je u srpnju ujedinila demoraliziranu Demokratsku stranku kada je ponovni izbor predsjednika Joea Bidena uništila pustoš vremena.

Posljednjeg dana kampanje, golemi izborni ulozi su povećani zbog osjećaja da nitko ne može reći tko će pobijediti.

Ankete na nacionalnoj razini iu vitalnim državama koje se mijenjaju ne pokazuju jasnog vođu, odražavajući zemlju koja je polarizirana jednako oštro kao i kad je utrka počela. Ali ostaje mogućnost da je jedan kandidat uspio steći kasnu prednost na bojnim poljima uključujući Pennsylvaniju, Michigan, Wisconsin, Georgiju, Sjevernu Karolinu, Nevadu i Arizonu, te bi mogao ostvariti pobjedu veću od očekivane.

Demokrati su ohrabreni očito snažnim ranim odazivom među glasačicama, pri čemu su prava na pobačaj potencijalno ključno pitanje na prvim predsjedničkim izborima otkako je većina na Vrhovnom sudu koju je izgradio Trump 2022. poništila Roe protiv Wadea. Harris je također radio na popravljanju pukotina u tradicionalnom Demokratska koalicija, pokušava privući posebno crnce i latino glasače.

Trump računa na birače koji su umorni od visokih cijena hrane i stanova i još uvijek osjećaju traumu od sada smirene inflacije, a demonizirao je migrante bez dokumenata kako bi istaknuo krizu na južnoj granici. Bidenova administracija se mjesecima borila da prepozna ozbiljnost svakog pitanja i ponudi učinkovite lijekove, što znači da je sjeme mogućeg poraza Harrisa možda odavno posijano. A Trumpov tim je uvjeren da će on pojesti tradicionalne manjinske demokratske biračke jedinice i ponovno izvući ljude koji obično ne glasaju.

Ali postoje i predosjećajni znakovi od Trumpa. Njegovo ponašanje već izgleda kao novi pokušaj da pokuša poništiti rezultat ako izgubi nakon što je njegovo ponašanje nakon posljednjih izbora dovelo do invazije pristaša na američki Kapitol koji su pretukli policiju i pokušali osujetiti potvrdu Bidenove pobjede. Harris je rekla da je spremna odgovoriti ako bivša predsjednica prerano proglasi pobjedu, a njegovi manevri sugeriraju da bi, u nedostatku jasne pobjede bilo koje strane, neizvjesnost oko izbora mogla trajati danima.

Kraj trumpizma — ili početak ekstremno nove ere?

Ovo nisu obični izbori, uglavnom zbog tinjajućeg prisustva Trumpa, već sada najrazvratnijeg predsjednika modernog doba, koji obećava nesputanu vlast moćnika ako ponovno osvoji Ovalni ured. Ako ispuni svoja obećanja, dvaput opozvani republikanski kandidat izložit će američke upravljačke, pravosudne i ustavne institucije najvećem testu u generacijama u mandatu koji obećava ukorijeniti u osobnoj osveti.

Trump je iznio najmračniju, najautoritarniju platformu bilo kojeg predsjedničkog kandidata u modernom sjećanju. On predlaže dosad najveću masovnu deportaciju migranata - operaciju koja bi po definiciji uključivala policiju, a možda čak i vojsku u domaću akciju koja bi dovela u pitanje građanske slobode. Otvoreno je razmatrao korištenje američkih oružanih snaga protiv svojih političkih protivnika koje je označio kao "neprijatelje iznutra" i štetočine, oponašajući jezik nekih od najozloglašenijih tirana u historiji.

Bivši predsjednik također predlaže transformaciju gospodarstva u ime zaposlenih Amerikanaca koji su pohrlili njegovoj populističkoj, nacionalističkoj poruci nakon što su vidjeli kako im je život iscrpljen desetljećima globalizacije. Ali njegova ljubav prema carinama riskira izazivanje reakcije koja bi mogla baciti gospodarstvo unazad. Trump također planira čistku washingtonskih birokrata i uništavanje agencija poput Ministarstva pravosuđa koje ga je sputavalo u njegovom prvom mandatu i koje želi upotrijebiti kao oružje kako bi izbrisao svoje kaznene progone i ispunio svoje osobne i političke hirove.

Više od devet godina nakon prvog ulaska u predsjedničku borbu, Trump bi mogao biti politički jak kao što je ikada bio. Srušio je neslaganje unutar GOP-a i učvrstio svoju nepokolebljivu vezu s desecima milijuna Amerikanaca koji vjeruju da on govori u njihovo ime i zbunjuje elite za koje vjeruju da ih preziru.

Ipak, Harris ulazi u dan izbora s šansom da okonča Trumpovu eru i zada drugi uzastopni izborni poraz Republikanskoj stranci koja je udovoljila njegovim lažima i prijetnjama Ustavu u tvrdokornoj potrazi za moći.

Ona biračima nudi priliku da izbjegnu metež i opasnost za vladavinu prava za koju Trumpova vlastita kampanja sugerira da on predstavlja. Potpredsjednica također predlaže reforme za poboljšanje života zaposlenih Amerikanaca - ali njezine su manje revolucionarne od Trumpovih. Obećava korake kako bi stanovanje postalo pristupačnije, kako bi se suzbilo ono što naziva dizanjem cijena od strane divova supermarketa i kako bi se zajamčila bolja zdravstvena skrb po razumnijim cijenama.

Harris je preuzeo rizik nudeći kontinuitet u vrijeme dubokog nezadovoljstva domaćom ekonomskom i političkom stvarnošću i rastuće zabrinutosti u zemlji zbog svijeta u kojem su tirani na maršu. Također se bori da se odvoji od 81-godišnjeg predsjednika koji je duboko nepopularan unatoč tome što predsjedava najsnažnijim ekonomskim oporavkom industrijaliziranog svijeta od pandemije Covid-19.

Kampanja koja je eksplodirala u naletu radosti završava najoštrijim upozorenjima da je Trump fašist koji bi mogao uništiti američki demokratski način života, otuđiti američke saveznike i potčiniti vitalni nacionalni imidž zemlje dok kleči pred autokratima u Rusiji i Kina koju očito želi oponašati.

Put do 270

Harrisov najbolji put do predsjedničkog mjesta vodi kroz države demokratskog plavog zida Michigan, Wisconsin i Pennsylvania. CNN-ova Anketa anketa, u prosjeku zadnjih pet nestranačkih anketa, ne pokazuje jasnog lidera ni u jednoj od trija, iako su ankete CNN-a/SSRS-a prošle sedmice ukazale na tijesnu prednost za Harrisa u prve dvije od te države i neriješen rezultat u državi Keystone. Ako izgubi Pennsylvaniju, Harris će trebati kombinaciju drugih swing država, uključujući Georgiju, Nevadu i Arizonu, gdje prosjeci anketa također pokazuju da nema jasnog lidera. Ako Trump osvoji Pennsylvaniju - kao što je učinio 2016. - mogao bi napraviti veliki korak prema drugom mandatu.

Kampanja potpredsjednice tvrdila je da ona kasno stvara zamah u utrci. "Korisno je, iz iskustva, zaključiti predsjedničku kampanju s glasačima koji kasno odlučuju s dvoznamenkastim brojem glasova za vas, a preostali neodlučni izgledaju prijateljski raspoloženiji prema vama nego vašem protivniku", napisao je David Plouffe, Harrisov savjetnik, na X u petak .

Demokrati su doživjeli novi val optimizma u subotu kada je posljednja anketa kampanje koju su proveli Des Moines Register i Mediacom pokazala da Harris ima 47%, a Trump 44% među vjerovatnim biračima u državi koju je lako osvajao 2020. i 2016. Ta razlika pada unutar margine pogreške uzorkovanja od 3,4 boda ankete i sugerira da nema jasnog lidera u državi. Ali nalazi, koji sugeriraju promjenu prema Harrisu u odnosu na prethodnu anketu u Iowi u septembru, također su pokazali da potpredsjednica ima veliku prednost među ženama. Ako se takav obrazac ponovi u cijeloj zemlji, potpredsjednica bi mogla doći do pobjede ako uspije ograničiti svoj deficit na Trumpa, posebno među bijelim muškarcima.

Trumpova kampanja slala je oštre dopise u kojima je napadala anketu u Iowi i niz anketa New York Timesa/Siena Collegea. A bivši je predsjednik odmah iskoristio nove podatke kako bi konkretizirao svoju tvrdnju da je žrtva namještenih izbora. “Čekali smo devet godina na ovo, a imamo dva dana, i dobili smo sve ovo sranje koje se događa s tiskom i lažnim stvarima i lažnim anketama”, rekao je u Pennsylvaniji.

Ali s izbornim danom za nekoliko sati, nijedna anketa više nije važna. Amerikanci će uskoro napraviti svoj izbor.