Kralj Charles zamijenio je crveno meso avokadom u pokušaju da ubrza svoj oporavak i pobijedi rak koji mu je dijagnosticiran u januaru.
Kralj je oduvijek bio predan wellnessu, birajući jednostavna i organska jela umjesto teške hrane, no sada je svom zdravlju pristupio još ozbiljnije. Tom Parker Bowles, sin kraljice Camille, podijelio je svoja saznanja o kraljevim promjenama u prehrani, otkrivajući da se odrekao crvenog mesa, piše Daily Mail.
"Mislim da Charlesu neće biti velika žrtva izbaciti crveno meso. Oduvijek je bio vrlo svjestan svoje prehrane - vrlo je rijetko jeo ručak. I dugi niz godina namjerno izbjegava meso i ribu dva dana u sedmici", rekla je bivša kraljevska dopisnica BBC-ja Jennie Bond. Dodala je da je smanjio i količinu mliječnih proizvoda koje jede, ali to je zbog ekoloških razloga.
Međutim, kralj sada ima medicinski razlog da potpuno izbaci crveno meso.
"Vjerovatno će mu nedostajati njegova pečena janjetina… ali sigurna sam da je potpuno usredotočen na svoj oporavak i da će učiniti sve što ljekari kažu da pobijedi ili kontrolira rak", zaključila je Bond.
Velike, opsežne analize povezale su prehranu bogatu crvenim mesom s rakom, osobito s onima koje utječu na probavni trakt poput raka debelog crijeva i želuca. Prerađeno crveno meso poput šunke i slanine pokazalo se posebno štetnim zbog konzervansa koji se dodaju tokom procesa sušenja, što može potaknuti otpuštanje spojeva koji uzrokuju rak u crijevima.
Međutim, stručnjaci nisu sigurni kako se to tačno događa i koja je tačna razina povećanog rizika od raka.
Jedan od mogućih razloga zašto bi crveno meso moglo uzrokovati rak je hem. Hem je spoj koji sadrži željezo koji se prirodno nalazi u crvenom mesu, ali kada se probavi može se razgraditi u N-nitrozo hemikalije koje uzrokuju rak, prema Cancer Research UK. Također se heterociklički amini (HCA) i policiklički amini (PCA), koji mogu oštetiti stanice u crijevima, proizvode kada se crveno meso kuha na visokim temperaturama, kao što je pečenje na roštilju.
Međutim, stručnjaci kažu da je meso važan izvor hranjivih tvari u svakodnevnoj prehrani, uključujući vitamin B12 koji je vitalan za rad živaca, proizvodnju DNK u stanicama i proizvodnju krvi. Crveno meso također tijelu daje željezo koje je važno za stvaranje crvenih krvnih zrnaca i cink koji pomaže u zacjeljivanju rana te druge vitamine B koji pomažu tijelu da apsorbira energiju iz hrane.
Kralj također voli zdravi doručka koji se sastoji od domaćeg hljeba i zdjelice svježeg voća i svježeg soka.
"Jede šest različitih vrsta meda, neke posebne muslije i sušeno voće", rekao je bivši kraljevski kuhar Graham Newbould. Voće, kruh od cjelovitog brašna i musli bogati su vlaknima koja mogu pomoći u smanjenju rizika od raka. Vlakna su dio ugljikohidrata iz biljaka koje tijelo ne može u potpunosti probaviti, za razliku od masti i proteina te prolaze kroz veći dio probavnog sistema relativno netaknuta. Također pomažu u reguliranju pražnjenja crijeva i smanjuju vrijeme u kojem su štetne tvari u kontaktu s debelim crijevom, zbog čega se smatra da smanjuju rizik od raka crijeva.
Konzumiranje veće količine vlakana također može pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine tako što dulje potiču osjećaj sitosti, što ne samo da smanjuje rizik od raka crijeva, već i 12 drugih vrsta, prema Cancer Research UK. Za žene mlađe od 50 godina preporuka je 25 grama vlakana dnevno, za žene starije od 50 godina 21 gram. Za muškarce do 50 godina 38 grama, za starije od 50 godina 30 grama. Dobri izvori vlakana su proizvodi od cjelovitih žitarica, voće, povrće, grah, grašak i druge mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke.