Magazin

Kraljica turskog popa razgnjevila Erdogana: “Naša je dužnost svima koji kleveću Adama i Evu odrezati jezik!”

Više od 200 umjetnika izrazilo je podršku, u ponedjeljak 24. januara u zajedničkom saopćenju, turskoj pop-ikoni: "Mi umjetnici borili smo se da zaštitimo sve jezike u ovoj zemlji… Sezen Aksu nikada neće hodati sama i nećemo izgubiti niti jednog od nas".

Pjevačica Sezen Aksu (68) pod kaznenom je prijavom koju je podnijelo nekoliko odvjetnika iz Ankare, pristaša politike predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, prenosi "Jutarnji list".

Optužena je da "vrijeđa islam" i "degradira vjerske vrijednosti". Tužba protiv Aksu odnosi se na jedan stih pjesme koji kaže: "Pozdravi neznalice Adama i Evu".

Životna iskušenja

Tekst pjesme "Sahane Bir Sey Yaşamak" (Divno je živjeti) iz 2017. godine bavi se životnim iskušenjima, a stih upućuje na protjerivanje biblijskog para s neba na Zemlju.

Prema islamskim učenjima, Adama se smatra prvim Poslanikom na Zemlji.

Od novogodišnje noći, kada je Aksu objavila video za dotad manje poznatu pjesmu, pjevačica je na meti vladinih pristaša, provladinih medija, vladinih političara i njihovih saveznika te, u konačnici, predsjednika Erdogana.

U ponedjeljak navečer 17. januara ispred njezine vile u Istanbulu okupila se grupa provladinih prosvjednika dok se hashtag #SezenAksuHaddiniBil ("Sezen Aksu, znaj svoje mjesto") širio društvenim mrežama.

Tursko vrhovno vijeće za radio i televiziju (RTUK) navodno je zabranilo televizijskim i radijskim kanalima diljem zemlje puštanje pjesme zbog mogućih sankcija.

Zakonodavac vladajuće turske islamističke Stranke pravde i razvoja (AKP) Mustafa Acıkgoz rekao je da glazbenica napada turske vrijednosti "pod krinkom umjetnosti i glazbe". Često citiran u medijima imam Ahmet Mahmut Unlu nazvao je pjevačicu "neznalicom koja ne poznaje riječ Božju".

U svom govoru tokom molitve petkom, u najvećoj novoizgrađenoj turskoj džamiji Camlıca u Istanbulu, predsjednik je rekao:

"Niko ne može ocrniti našeg poslanika Adama. Naša je dužnost, kad za to dođe vrijeme, odrezati jezike onima koji ga kleveću. Ničiji jezik ne može ocrniti našu majku Evu".

Predsjednik ima običaj razgovarati s novinarima nakon molitve petkom. Ovaj put odlučio je govor održati u džamiji.

Aksu je šutjela sve do predsjednikove prijetnje. U subotu 22. januara na svom Facebook profilu zahvalila se svima koji su joj pružili podršku.

"Kao što znate, nije stvar u meni, stvar je u državi", rekla je.

Reakcija protiv Aksu potaknula je umjetnike i oporbenjake da izraze solidarnost pop-zvijezdi. Kolege pjevači Mustafa Sandal i Dernet Akalin na Twitteru su branili Aksu, nazvavši je "nacionalnim blagom", čiji su tekstovi "iskrivljeni".

Nastupala širom svijeta

Aksu koju zovu kraljicom turskog popa ili Minik Serce (Mali vrabac), otkad je debitirala 1975., prodala je više od 40 miliona albuma. Svojom je glazbom postavila temelje turske pop-glazbe. Nastupala je diljem svijeta, triput na Eurosongu.

Aksu se dosad navikla istupati na naslovnim stranicama sa svojim otvorenim stavom o društvenim pitanjima. Borila se protiv mizoginije, nepismenosti, diskriminacije i homofobije.

U svom nastupu 2013. godine na pozornici je s transseksualnom glumicom Aytom Sozeri zavihorila zastavom duginih boja, što je bilo prvi put da je jedan turski umjetnik u javnosti iskazao podršku LGBTQ zajednici.

Demokratska prava na slobodu izražavanja kakve zastupa Aksu u sve su dubljoj krizi pod Erdoganom. Turska vlada predvođena AKP-om i do sada je provodila cenzuru za suzbijanje filmova, televizije i glazbe za koje je smatrala da su u suprotnosti s islamskim principima.

Edrogan: Žestok nastup

Klauzula vladina zakona se koristila za utišavanje svih disonantnih glasova. U posljednjih mjesec istanbulski sud donio je odluku da se poznati filantrop Osman Kavala zadrži iza rešetaka unatoč upozorenju Vijeća Europe.

U drugoj vijesti tužiteljica državnog vijeća Elmas Mucukgil izjavila je 20. januara da je povlačenje turskog predsjednika iz Istanbulske konvencije, evropskog sporazuma o pravima žena i nasilju u obitelji, nezakonito.

U izvještaju koje je u ponedjeljak objavila turska neovisna medijska web stranica Bianet navodi se da je turska vlada u 2021. osudila 35 novinara na ukupno 92 godine zatvora.

Uhapšena i novinarka

Ovog mjeseca uhapšena je i poznata novinarka Sedef Kabas zbog navodnog kršenja zakona o "vrijeđanju predsjednika".

Budući da se Turci suočavaju s ozbiljnim gospodarskim problemima i visokom inflacijom, kritičari smatraju da borbom protiv onih koji prijete nacionalističkoj i islamističkog politici zemlje Erdogan skreće pažnju javnosti.

Pop-divi sada također prijeti zatvorska kazna, no ona odbija zašutjeti. Aksu je objavila tekst nove pjesme u kojoj kaže: "Ne možeš mi odrezati jezik".

U kratkom vremenu ljudi su na društvenim mrežama preveli sljedeće stihove na više od 30 jezika:

"Vidim bol gdje god pogledam

Ja sam plijen, a ti si lovac…

Ne možeš me ubiti.

Imam svoj glas, svoje instrumente, svoje riječi.

Kad kažem 'ja', mislim na sve."