Neočekivano

Kreatori sankcija šokirani, Rusi žive bolje nego ikad. Kako?

Na ukrajinskom ratištu nastavljaju se intenzivni okršaji u kojima ruske snage nastavljaju s dominacijom, pa se otvara pitanje u kojoj mjeri su zapadne liberalne demokracije podcijenile ruske vojne potencijale.

"Ozbiljne" vojne analize koje su donosile zaključke da je ruska armija organizacijski i logistički u rasulu te da će stoga izdržati svega nekoliko mjeseci odnosno do prve ozbiljnije ofanzive Ukrajinaca pokazale su se kao neodgovorna propaganda.

Međutim, puno više zabrinjava otpornost ruske nacionalne ekonomije prema internacionalnim sankcijama, piše Jutarnji list.

Ugledni srpsko-američki ekonomist, Branko Milanović, objavio je na društvenoj mreži X status u kojem je ponudio šest razloga zbog čega je ruska ekonomija žilavija od očekivanja. Milanović konstatira kako su kreatori sankcija intuitivno očekivali da će se nakon nekoliko mjeseci Rusija suočiti s nestašicama, snažnim rastom cijena te eksplozijom fiskalnog deficita kao i deficita tekućeg računa, pa objašnjava zbog čega su takve procjene učinkovitosti sankcija bile pogrešne:

Milanović konstatira kako su kreatori sankcija intuitivno očekivali da će se nakon nekoliko mjeseci Rusija suočiti s nestašicama, snažnim rastom cijena te eksplozijom fiskalnog deficita kao i deficita tekućeg računa, pa objašnjava zbog čega su takve procjene učinkovitosti sankcija bile pogrešne:

- Rusija je samodostatna u proizvodnji hrane i energije

- Zapad je podcijenio militaristički Keynesianizam (ovo je sasvim nova teza)

- Rusija je vodila opreznu domaću fiskalnu i monetarnu politiku s visokim kamatnim stopama

- Paralelni uvoz u Rusiju funkcionirao je bolje od očekivanog

- Rusija je uspjela značajno dignuti izvoz

- Rusi su uspjeli supstituirati uvoz za ekonomiju visokih vještina

Ono što je posebno iznenadilo kreatore sankcija jest potpuno suprotan učinak sankcijskih mehanizama na ponašanje ruskih potrošača od očekivanog. Rusiji se prognozirao dramatični pad gospodarskih aktivnosti, kolaps izvoza i drastični rast nezaposlenosti, a gledamo scenarij u kojem Rusima (još od 2018.) robusno rastu realne plaće i potrošnja.