Svijet

Kremlj šokiran akcijom na vlastitom tlu: Ukrajina koristi rusku taktiku protiv Putina

Putin naoružava nacionalnu gardu

Bila je to mala vojna operacija – s velikim udarnim učinkom za Rusiju!

U ponedjeljak je oko 100 ruskih i bjeloruskih militanata s deset oklopnih vozila Humvee i MaxxPro upalo na granični prijelaz između ukrajinske regije Harkov i ruske regije Belgorod.

Uklonivši ruske graničare, krenuli su dalje na istok i zauzeli sela Kosinka, Glotovo i Gora-Podol, navodi BILD.

Porozna granica

Nakon šest sati putovanja kroz Rusiju i malo prije nego što su stigli do gradića Graivoron, zaustavile su ih velike ruske borbene jedinice, više od pet kilometara unutar Rusije.

Nakon više od 24 sata "antiterorističke operacije" ruska vojska uspjela je odbiti relativno malu grupu napadača. Međutim, napad je pokazao koliko je ruska granica porozna i koliko je lako prodrijeti na rusku teritoriju.

Napadači nisu bile jedinice regularne ukrajinske vojske.

Prema vlastitim izjavama, za operaciju su odgovorni "Legija Slobodne Rusije" i "Ruski dobrovoljački korpus" - koji se sastoji od ruskih državljana, nekih desničarskih ekstremističkih nacionalista.

Upečatljivo je da su napadi bili slični invazijama snaga ruskog predsjednika Vladimira Putina na ukrajinsko poluostvro Krim i istočnu Ukrajinu 2014. godine.

Za italijanskog vojnog stručnjaka Thomasa Theinera to je jasan znak:

"Cijela stvar se ponavlja, samo obrnuto. Ukrajinci su uzeli ruski priručnik iz 2014. i koriste ga za sebe. Međutim, Ukrajina je tada bila bolje pripremljena nego Rusija sada.”

Drugim riječima, Ukrajina se u svom protunapadu na Rusiju oslanja na Putinovu taktiku protiv Ukrajine 2014. i 2015. godine.

Tri godine obuke

Tada je Moskva preko granice poslala i ukrajinske proruske orijentirane borce koji su se obučavali tri godine. Poslali su i ruske specijalne snage – obučene i naoružane od ruske vojske i tajnih službi.

Tek kada su ti “zeleni ljudi” bili neuspješni i postali žrtve “antiterorističke operacije”, koju je proglasio Kijev, Moskva je poslala desetine hiljada vojnika u istočnu Ukrajinu kako bi preuzeli vlast u Donbasu nakon mjeseci teških borbi.

Tada je Kremlj svoje trupe u Ukrajini nazvao "proruskim separatistima". Borbe koje su izbile nazvali su "unutrašnjim sukobom" u Ukrajini. Međutim, dobro su znali da su sva borbena djelovanja bila kontrolirana iz Moskve.

Znači, sada bi Putin mogao probati svoj vlastiti lijek! Jer, antiputinovske trupe, koje već godinama žive u egzilu, prodrle su u Rusiju s ukrajinskog tla, opremljene od ukrajinske vlade, čak i potpomognute artiljerijskim salvama.

Njihov privremeni uspjeh u Belgorodu može se promatrati kao udar rukovodstva ukrajinske vojske protiv agresorske Rusije.