LGBTQI+ populacija

Održana peta BH Povorka ponosa: Mnogi došli sa palestinskim zastavama

Foto: Fena

Danas u 16:00 sati ispred Historijskog muzeja u Sarajevu počelo okupljanje učesnika pete BH Parade ponosa pod sloganom "Volim da se ne bojim".

A, oko 18 sati počeli su šetnju sve do Narodnog pozorišta u Sarajevu.

Učesnici Parade ponosa su pripadnici LGBTQI+ zajednice, ali i aktivisti i građani krenuli su šetnju sa brojnim porukama koje se prije svega odnose na slobodu da svako bira koga će da voli te da njihova ljubav nije grijeh kao i da se treba dići glas protiv fašizma. Osim zastave LGBTQI+ populacije nose i zastavu Palestine koja za njih predstavlja simbol otpora.

Kako je ranije najavljeno, šetnja pripadnika LGBTIQ+ zajednice, aktivista i građana počinje u 18:00 sati i planirana je sljedećom rutom: Pozornica kod Historijskog muzeja – Zmaja od Bosne – Hiseta – Obala Kulina bana – Kulovića – Trg Susan Sontag.

Aktivistica Dženana Aladžuz za N1 je poručila da je danas ovdje da podrži ljubav.

“Imam dvoje djece i šta ja znam koga će voljeti sutra i želim da znaju da su tata i mama tu za njih”, kazala je.

Članice Organizacionog odbora BH Povorke ponosa Anisa Pračić Šehić i Ivana Arapović danas su podsjetile da su i ovogodišnji zahtjevi LGBTQI+ populacije identične kao i prethodnih godina poručivši da je sramotan čin što institucije ne čine ništa po tom pitanju.

Pračić Šehić je navela da se BH Povorke ponosa održavaju u Sarajevu simbolično jer su tu smještene sve institucije koje donose zakone.

“Mi već pet godinama ističemo svoje zahtjeve, ali nažalost institucije ništa ne čine po pitanju toga što je zapravo sramotan čin. Zahtjevi ovogodišnje BH Povorke ponosa je da se donese Zakon o istospolnim partnerstvima, da se omoguće prava transrodnim osobama, da se donose izmejen i dopune Krivičnih zakona u entitetima koji bi preciznije definisao krivična djela na osnovu seksualne orjentacije i rodnog identiteta da se zaustavi femicid i da svaka LGBTQI+ osoba autentično živi svoj život”, istakla je Pračić Šehić.

Jadranka Miličević, ispred Organizacionog odbora, kaže da se LGBT plaše nasilja koje se svakodnevno dešava i koje proživljavaju u svom životu.

"Želimo skrenuti pažnju na porast nasilja nad LGBTIQ osobama i poslati poruku da imamo pravo na život bez nasilja. Stop svim vrstama nasilja, a posebno nasilju nad drugim i drugačijim. Želimo da imamo isti status, jednaka prava i mogućnosti kao i svi drugi građani i građanke u BiH."