Odavno je prošlo “krajnje vrijeme“ kada je trebalo smijeniti Sebiju Izetbegović sa funkcije generalne direktorice KCUS-a. I dok Trojka i dalje samo obećava „da će je smijeniti prije kraja mandata“ na Koševu se nastavlja čerupanje resursa KCUS-a sa ciljem da se kasa prije dolaska novog v. d. direktora, a posebno Sebijinog nasljednika isprazni do posljednje pare. Po principu „poslije nas – potop“.
Fenovi, blenderi, mikrovalne...
Raport je u posjedu dva dokumenta koji otkrivaju grozničavu ubrzanost dijela menadžmenta koji barata finansijama i javnim nabavkama da se kasa KCUS-a isprazni, ali i nastojanja savjesnijih uposlenika da spriječe bar nezakonito trošenje.
Prvi dokument odnosi se na dopis šefa elektro službe KCUS-a upućen 2. novembra 2023. godine svim organizacijskim jedinicama da naprave spisak trebovanja.
"Obzirom da je ostalo još sredstava za stavke kao u prilogu molimo sve OJ da još jednom pregledaju sve zahtjeve koje su dostavili prema Tehničkom sektoru i ako nisu dobili traženo da ponovo pošalju zahtjeve...“ itd.
To i ne bi bilo ništa neobično da u „prilogu“kojim se nudi nabavka ne stoje artiklikakvim se uobičajeno opremaju porodična domaćinstva, a vode se obično kao „sitni kućanski aparati“ tipa blender, fen za kosu, električni rešo, mašina za veš, suđe i sušenje veša (ali ugradbeni), električna pegla, mikrovalna pećnica... Da ne nabrajamo, pogledajte spisak sa priloga. Kad bi ovo bili artikli koje inače nabavljaju veliki klinički centri, ni po jada. I zato pitanje za bivše pacijente – da li vam je liječeći se na koševskim klinikama ikad ponuđen na korištenje fen, blender, mikrovalna...?
Drugi dokument do kojeg je Raport došao ukazuje na mnogo ozbiljniji proces. Naime, otkriva da u KCUS-u, čak i ne među ljekarima, postoji povlaštena kategorija nemedicinskih uposlenika koja u posljednje vrijeme nastoji da preko plate inkasira i (ne)zaslužene „premije“. Sve podsjeća na nekadašnje „zlatne menadžere“ među kojima je u vrijeme nekog bivšeg menadžmenta bila i Izetbegović.
Napuhivanje primanja
Radi se o svojevrsnom upozorenju šefa Sektora za finansijske poslove upućenom 6.11.2023. godine direktorici stručne nemedicinske discipline Muvedeti – Vedi Čedić – Butmir i na adresu još četiri sektora u kojem se upozorava na pokušaj korištenja Odluke o rasporedu i isplati koja je stavljena van snage (broj: 01-04-4-11913 od 23.3.2023.) na način da se dijelu uposlenika uplate naknade i za redovni posao, i za periode kad su bili na odmorima.
Upozorava se na nezakonitost: „Isplate su rađene čak i uposlenicima koji nisu članovi nikakvih komisija ni radnih tijela.“
U ovom dokumentu navodi se Sektoru za finansijske poslove obraća Služba za obračun plaća i traži „...da im se dostave informacije o ispostavljenim fakturama kako bi se nastavila isplata po Odluci koja je stavljena van snage.“ (!?) On dalje, kao način izbjegavanja intervencije inspekcijskih organa i kazni predlaže „...da se sačini Odluka kojom će se zadužiti uposlenici koji su primili naknade da iste i vrate.“
Nismo došli do saznanja kako se i da li se ova situacija razriješila ili će nemedicinskim, a posebno službama KCUS-a kojima još uvijek „komanduje“ direktorica Čedić – Butmir, u tome trebati „pomoć“ Finansijske inspekcije KS.
A osim ovog, dopis otkriva i problem sa (ne)radom, a posebno finansiranjem tzv. koordinatora za finansijsko upravljanje i kontrolu imenovanog sa zadatkom uspostave sistema FUK-a u KCUS-u, a koji od jula mjeseca prima naknadu od 600 KM. Simptomatično je da i pored toga KCUS za iste poslove već godinu i po angažuje firmu FMC pa se postavlja pitanje svrsishodnosti angažiranja i „kooordinatora“, i vanjske firme. Osim što je svrha da se naplate i FMC i „koordinator“.
Dopis završava svojevrsnim zaključkom da „...pojedini uposlenici i šefovi imaju povlašteni tretman u stručnoj nemedicinskoj disciplini.“
Opisani „modus operandi“ preusmjeravanja resursa KCUS-a u privatne džepove vjerovatno nije najdrastičniji, a svakako ne jedini. Već smo pisali o užurbanom angažmanu aktuelnog menadžmenta na sklapanju ugovora sa omiljenim dobavljačima skupocjene opreme ili izvođačima građevinskih radova, o „betoniranju“ radnih ugovora miljenicima dr. Izetbegović i provjerenim stranačkim kadrovima, kako bi ih novi menadžment teže posmjenjivao, ispremještao ili otpustio. Sve su to procesi koji bi morali interesirati inspekcijske organe i institucije za provođenje zakona.