"Hajka na slobodno izražavanje je počela".
Ovako Ukaz o proglašenju izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske (RS) koji je 18. avgusta potpisao predsjednik RS Milorad Dodik, a kojim se uvodi kriminalizacije klevete u ovom bosanskohercegovačkom entitetu, komentariše novinar Nikola Morača.
Zakon već objavljen
Zakon je već objavljen u Službenom glasniku RS. Stupit će na snagu osmog dana od dana objavljivanja, odnosno u petak, 25. avgusta.
Morača ističe da će stupanjem na snagu ovog Zakona početi autocenzura novinara, čija će sudbina zavisiti od volje tužilaca i policije, kada će oni odlučiti i protiv koga da pokrenu istragu, prenosi RSE.
"Ta istraga naravno ne mora biti okončana pravosnažnom osuđujućom presudom nego je dovoljno da nam upadnu u redakciju i oduzmu sredstva za rad i zabrane nam rad nekoliko mjeseci, pa da poslije toga uopće ne odgovaraju za svoje postupanje.
Dakle, očekujem jednu apsolutnu tišinu u radu novinara", poručuje Morača.
Povodom stupanja na snagu ovog zakona, iz Američke ambasade u BiH poručuju kako osuđuju kriminalizaciju klevete koja je "direktan napad na slobodu štampe i izražavanja".
Ocjenjuju da to ugrožava sposobnost novinara da prenose istinu i sposobnost građana da kritikuju vladine zvaničnike s kojima se ne slažu.
Represivne vlade
"Represivne vlade često koriste zakone o kleveti da ućutkaju novinare pokretanjem trivijalnih i skupih tužbi koje imaju za cilj da odvedu novinare u bankrot ili ih natjeraju na samocenzuru", navodi se u reakcija američke ambasade.
Sjedinjene Američke Države vjeruju da je pristup tačnim i kredibilnim informacijama javno dobro koje pomaže ljudima da razumiju postupke svojih vlada i drže ih odgovornima za njihove odluke.
"Društva bez ove zaštite, kojima nedostaje ovakav vid odgovornosti, podložna su interesima korumpiranih zvaničnika i drugim nevoljama od kojih samo malobrojni imaju korist na štetu mnogih", navodi se iz ambasade.
Zakon kojim se kriminalizuje kleveta je usvojen uprkos višemjesečnim upozorenjima novinara, aktivista i međunarodne zajednice da predstavljaju udar na slobodu mišljenja i korak ka uvođenju cenzure u ovom bh. entitetu.
Nevladin sektor i mediji su najavili apelaciju Ustavnom sudu RS.
"U pripremi je apelacija Ustavnom sudu RS, iako se tu treba dugo čekati.
Pravna borba
Ipak, imali smo tendenciju kod ranijih odluka Ustavnog suda RS koji samo potvrđuje odluke vlasti u RS. I tu nemamo pretjerana očekivanja", izjavila je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency internationala u BiH.
Korajlić napominje da će se pravna borba, ako bude potrebno, nastaviti i pred Ustavnim sudom BiH, čije odluke, kako navodi, ne sprovode vlasti u RS.
"Do toga će proteći značajno vrijeme koje ne sprečava sada masovno prijavljivanje zbog svih objektivnih informacija koje se iznose, kritika i slično, da bi se vršio pritisak na rad medija, organizacija civilnog društva, ili bilo koga ko iznosi takve informacija", poručuje Korajlić.
U tekstu zakona klevetom se naziva "iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji o nekoj osobi", za šta su predviđene novčane kazne od 1.000 do 3.000 evra.
Šta su "zlonamjerne ili neistinite tvrdnje o nekoj osobi" nije precizirano u novom Zakonu.
Jovana Kisin, advokatica i aktivistica iz Banje Luke, poručuje da će to sada biti u rukama tužilaca koji imaju široka ovlaštenja u krivičnom postupku.