Krizni štab Ministarstva zdravstva KS poduzeo je sve korake praćenja i spremnosti svih u lancu zdravstvene zaštite na pojavu koronavirusa, a sve skladu sa uputama Kriznog štaba FBiH i prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, istakla je ministrica zdravstva KS Amele Sofić.
Aida Pilav, direktorica Zavoda za javno zdravstvo KS i čelnica Kriznog štaba, istakla je da je današnje obraćanje javnosti inicirano informacijom Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Ženevi da je koronavirus evidentiran na više kontinenata, što znači da će, prema definiciji, proces širenja virusa vjerovatno vrlo brzo biti definirati kao pandemija.
"Potvrđivanjem slučajevima koronavirusa u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji znači da je virus u cirkulaciji i očekivati je da se pojavi u BiH kao potvrđen slučaj. Danas se više ne tretiraju kao potencijalne opasnosti samo osobe koje su boravile u Kini, Iranu ili Italiji nego i osobe koje su boravila na svakom području gdje je dokazana lokalna transmisija i prenos virusa", istakla je Pilav.
Od 31. januara do 27. februara, ukupan broj osoba, na osnovu ispunjenih sanitarnih upitnika, koje dolaze i borave u Kantona Sarajevo je 343, uz 45 sanitarnih upitnika za grupe turista.
"U ovom periodu 29 osoba je bilo pod zdravstvenim nadzorom, a trenutno je u KS pod nadzorom 15 osoba. Potvrđenih slučajeva koronavirusa još nema u BiH. Zadovoljni smo kako je prema utvrđenom algoritmu izvedeno testiranje turista iz Kine koji su bili negativni na korona virus. Kako se epidemiološka situacija bude mijenjala u regionu mijenjat će se algoritmi postupanja i kod nas", naglasila je dr. Pilav.
Vlada Federacije danas je potvrdila da u tri klinička centra ima dovoljno izolacijskog prostora za eventualne pacijente, kao i sredstva za nabavku zaštitne opreme.
Također, danas je istaknuto da je BiH dobila od Svjetske zdravstve organizacije 500 testova na koronavirus te da KCUS i Institut za mikrobilogiju imaju pola od toga.
"Moramo znati da testova nema na tržištu, mi njih ne možemo kupiti, mi njih dobivamo kao i sve druge zemlje članice UN-a. Testiranja nema na zahtijev, komercijalno , nego samo prema strogim medicinskim i epidemiološkim indikacijama", istakla je predsjednica Kriznog štaba.
Alma Burgur iz ZZ JZ KS istakla je značaj izolacije i samoizolacije i značaj poštovanja rješenja koja se izdaju od strane federalnih graničnih sanitarnih inspektora To podrazumijeva ograničenje kretanja, praćenje zdravstvnog stanja i svakodnevno javljanje epidemiloškoj službi na dežurne telefone.
"Preporučujemo samoizolaciju za osobe koje dolaze iz kritičnih područja kako bi se smanjio broj kontakata. Apelujemo da se poštuju ove preporuke jer je ponašanje stanovništva jako bitna karika u prevazilaženju ove situacije", poručila je Burgur.
Put pacijenta u slučajevima sumnje na bolest se, prema riječima dr. Rusmira Baljića, specijaliste infektologa , nažalost, dovoljno ne poštuje.
"Upućivanje sumnjivih slučajeva iz domova zdravlja na Kliniku za infektivne bolesti nije propisani put. Ovi pacijenti zahtijevaju specifične mjere zaštite sebe i okoline. Takvi pacijenti se ni u kojem slučaju ne trebaju javljajti u ambulante porodične medicine te da budu u istoj čekaonici gdje borave mnogo drugih , mahom starijih, pacijenata koji su i najugroženija grupacija. Takođe njihovo slanje na kliniku na isti način ugrožava pacijenete i zdravstvene radnike u bolnici", istakao je Baljić.
Svi koji sumnjaju na koronavirus trebaju se javeiti dežurnom epidemilologu i objasniti svoje tegobe, nakon čega će doći dežurna ekipa i utvrditi je li potrebno daljnje testiranje. Ako jeste, Hitnom pomoći takav se pacijent prebacuje u izolatorij Kliničkog centra na daljnji medicinski tretman.
U Kliničkom centru je danas uspostavljen potpuno nezavisan centar s laboratorijem i rendgenom u ove svrhe, tako da se neće morati koristiti usluge Centralnog medicinskog bloka kako bi se maksimalno smanjila mogućnost prenošenja virusa.
Javnosti su se u domenu svojih nadležnosti obratili drugi članovi Kriznog štaba, direktor Hitne pomoći dr. Adem Zalihić, u ime Domova zdravlja govorila je dr. Amra Junuzović Kaljić te dr. Aida Džinović, kantonalna sanitarna inspektorica.