Dugotrajna i krvava bitka za Bahmut, mali grad na istoku Ukrajine, postaje simbolom rata na istoku Evrope. Rat koji bi mogao trajati još godinama.
Rusi su na pragu osvajanja grada. To bi bila njihova prva pobjeda u posljednjih osam mjeseci. No, Ukrajinci, pružajući otpor do posljednjeg čovjeka, pokazuju da će svako zauzimanje i pedlja njihove zemlje skupo stajati ruske snage.
Ukrajinci pružaju žestok otpor
Bahmut - simbol beskrajnog rata. Duga ravna linija. Cesta koja vodi u grad veće simbolike nego vojnog značenja. Malo je vozila. Sa su vojna.
Ukrajinci se pokušavaju oduprijeti što bolje mogu u ovoj bitci, koja poput rata, nikada ne prestaje. No, ve je veća ruska prisutnost u samom gradu, prenosi HRT.
Počelo je tzv. taktičko pregrupisanje. Borbeno povlačenje ukrajinske vojske, dakle, ukrajinsko napuštanje Bahmuta. No, snage Kijeva i dalje nanose velike gubitke osvajačima.
Šef ruske privatne vojske Wagner Jevgenij Prigožin, plaćenika od kojih su neki regrutirani direktno iz zatvora, upozorava kako su ruski položaji oko Bahmuta, na istoku Ukrajine, u opasnosti ne dobiju li njegove snage municiju. To je najnoviji znak napetosti između njega i Kremlja.
U Ukrajini je oko 10 hiljada "muzičara". Tako kolokvijalno zovu plaćenike Wagnera. Ruska vojska na njih se oslanja u višemjesečnim napadima da zauzme Bahmut.
Pomaže im avionima i mobiliziranim osobljem. No, poznato je kako je Jevgenij Prigožin u otvorenom sukobu s načelnikom Glavnog štaba ruske vojske Valerijem Gerasimovom. On je zamijenio Prigožinu naklonjenog Sergeja Surovikina. U subobu je Wagnerov šef i sa ministrom odbrane Sergejem Šojguom.
Bahmut: Oglasio se Zelenskij
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij sinoć je zatražio od svojih vojnih komandanata da "pronađu snage" za obranu Bahmuta.
"Rekao sam glavnom štabu da nađe odgovarajuće snage za pomoć momcima u Bahmutu", objavio je Zelenskij u videu.
Dodao je da "nijedan dio Ukrajine ne može biti prepušten Rusima".
Oko grada se vode borbe mjesecima i ako bi Rusija preuzela kontrolu, neki vojni analitičari kažu da bi se ruskim snagama otvorio put do velikih gradova Slovjansk i Kramatorsk.
Time bi bili bliže potpunom osvajanju Donecke regije.
No, drugi tvrde da je opkoljavanje tih gradova sada nemoguće nakon što su ruske snage potisnute iz regije Harkiva. Smatraju da bi vrijednost osvajanja Bahmuta bila samo simbolično podizanje morala za Ruse.
Grad od oko 70.000 stanovnika prije rata, Bahmut je postao, zbog višemjesečnih borbi, simbol borbe između Ukrajinaca i Rusa za kontrolu nad Donbasom.