Kuba je do petka navečer počela vraćati opskrbu električnom energijom u dijelove svoje mreže, rekli su dužnosnici nekoliko sati nakon što je na čitavom otoku nestala struja jer se pokvarila jedna od glavnih kubanskih termoelektrana.
Velika većina od 10 miliona stanovnika zemlje još je bila u mraku u petak navečer, ali u dijelovima glavnog grada Havane, uključujući neke od glavnih gradskih bolnica, svjetla su se ponovno upalila.
Mrežni operater UNE priopćio je kako se nada da će ponovno pokrenuti najmanje pet svojih proizvodnih postrojenja na mazut tijekom noći, čime bi osigurao dovoljno električne energije, kako je rekao, za početak vraćanja struje u šira područja zemlje.
Zatvorene škole i dio industrije
Vlada je zatvorila škole i dio industrije u petak i poslala većinu državnih službenika kući u posljednjem pokušaju da zadrži opskrbu strujom nakon sedmica velikih nestašica.
Rekreacijske i kulturne aktivnosti, uključujući noćne klubove, također su ukinute. Ali malo prije podneva elektrana Antonio Guiteras, najveća i najučinkovitija u zemlji, prekinula je s radom, što je izazvalo potpuni kolaps mreže i iznenada ostavilo cijeli otok bez struje.
Nationwide blackout in #Cuba after grid and power plant failure pic.twitter.com/FIGdcnqu3H
— ProDesq Breaking News (@ProdesqN74350) October 19, 2024
Dužnosnici su kasno u petak rekli da rade na rješavanju problema koji je doveo do kvara elektrane. Nisu precizirali uzrok njezina urušavanja.
Život na Kubi postaje sve nepodnošljiviji
Nestanak struje predstavlja novi golemi problem na otoku gdje je život postao sve nepodnošljiviji, a stanovnici pate od nestašice hrane, goriva, vode i lijekova.
Gotovo sva trgovina u Havani u petak je stala. Mnogi stanovnici sjedili su znojeći se na kućnim pragovima, a turisti su bili frustrirani. Do večeri grad je gotovo potpuno obavio mrak.
"Otišli smo u restoran i nisu imali hrane jer nije bilo struje, sada smo i bez interneta", rekao je brazilski turista Carlos Roberto Julio, koji je nedavno stigao u Havanu. "U dva dana već smo imali nekoliko problema", dodao je.
Premijer Manuel Marrero za sve češće nestanke struje tokom proteklih nekoliko sedmica okrivio "savršenu oluju", dobro poznatu većini Kubanaca - loše stanje infrastrukture, nestašice goriva i rastuću potražnju.
"Nestašica goriva je najveći faktor", rekao je Marrero u televizijskoj poruci naciji.
Snažni vjetrovi koji su započeli s uraganom Milton prošli tjedan smanjili su sposobnost Kube da nabavlja gorivo s brodova, rekli su dužnosnici.
Kubanska vlada također krivi američki trgovinski embargo, kao i sankcije koje je uveo nekadašnji predsjednik Donald Trump, za poteškoće u nabavi goriva i rezervnih dijelova za rad svojih postrojenja na naftu.
🇨🇺🌑10 MILLION CUBANS LEFT WITHOUT ELECTRICITY AFTER POWER PLANT SHUTDOWN
— Sputnik (@SputnikInt) October 19, 2024
In Cuba, the Antonio Guiteras thermal power plant has failed, leading to power outages throughout the country. The failure occurred at 11 a.m. local time (1p.m. GMT), the ministry said. Restoration work is… pic.twitter.com/XQXbcjWT4A
"Složeni scenarij prvenstveno je uzrokovan intenziviranjem gospodarskog rata te finansijskim i energetskim progonom Sjedinjenih Država", rekao je kubanski predsjednik Miguel Diaz-Canel na X-u u četvrtak.
Za Kubance ovo postaje normalno
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće rekao je: "Sjedinjene Države nisu krive za današnji nestanak struje na otoku ni za cjelokupnu energetsku situaciju na Kubi."
Dužnosnik State Departmenta rekao je kasno u petak da Washington pomno prati potencijalni humanitarni učinak nestanka struje, ali da kubanska vlada nije zatražila pomoć.
Za mnoge Kubance, daleko od politike i naviknute na redovite nestanke, nestanak struje u cijeloj zemlji nije bio ništa više od normalnog petka navečer.
Dok je potražnja za električnom energijom porasla posljednjih godina zajedno s kubanskim privatnim sektorom u povoju, opskrba gorivom naglo je pala.
Najveći opskrbljivač Kube naftom Venezuela smanjila je isporuke otoku na prosječnih 32.600 barela dnevno u prvih devet mjeseci ove godine, što je jedva polovina od 60.000 barela dnevno isporučenih u istom periodu 2023., prema podacima praćenja plovila i internim otpremnim dokumentima venezuelske državne firme PDVSA.
PDVSA, čija rafinerijska infrastruktura također slabi, ove je godine pokušala izbjeći novi val nestašice goriva kod kuće ostavljajući manje količine raspoložive za izvoz u savezničke zemlje poput Kube.
Rusija i Meksiko, koji su u prošlosti slali gorivo Kubi, također su znatno smanjili isporuke. Manjkovi isporuka ostavili su Kubu da se sama snalazi na daleko skupljem spot-tržištu dok je njena vlada blizu bankrota.