Sport

Kuda idu sarajevski sportski velikani? Još bole šamari iz Mostara, Laktaša, Bijeljine, Banje Luke…

Kuda ide sarajevski sport?

Da li je moguće da niti u jednoj od vodećih sportskih liga na nivou Bosne i Hercegovine, klubovi iz bh. prijestonice nisu bili u stanju donijeti šampionski pehar?

Fudbal, košarka i rukomet udarni su sportovi, koji privlače i najviše pažnje i pune (barem su punili) stadione i dvorane. Međutim, niti u jednom od ovih takmičenja sarajevski klubovi već godinama nisu u stanju osvojiti titulu prvaka BiH.

Suze radosnice zbog Evrope

"Goli" plasmani Željezničara i Sarajeva u fudbalsku Evropu danas se slave kao titule, frcaju suze radosnice, govori se o tome kao podvigu nad podvizima.

Još je gore u košarci, gdje se ulazak u četvrtfinale play-offa i ekspresno ispadanje košarkaša Bosna Royala već na prvoj prepreci također tretira pothvatom vrijednim pohvale.

Posustao je čak i KK Spars, doskora jedina prava košarkaška sila u glavnom gradu, klub koji je godinama "punio" reprezentativne selekcije.

I rukomet je odavno prošao svoje zlatne dane. Rukometaši Bosne danas su u nižem rangu, čast Kantona spasila je ove godine Vogošća koja se uspjela domoći Kupa BiH.

Pretanko za ambicije, tradiciju i veličinu Sarajeva...

Šta je to krenulo po zlu pa titule zaobilaze glavni grad? Kako je moguće da fudbaleri Želje i Sarajeva u dvije sezone nabiju više od 100 bodova zaostatka za prvakom, mostarskim Zrinjskim, u Premijer ligi BiH?

Šta su to radile silne uprave u Želji da su na Grbavici danas više zabavljeni golim preživljavanjem i opstankom kluba, nego rezultatima na terenu?

Famozni investitori

A kakve li tek investitore imaju na Koševu kad je egzistencijalnim problemima zabavljeni Željo, kojem su navijači generalni sponzor (!?), završio ispred tog i takvog, navodno nikad moćnijeg, jačeg, bogatijeg... Sarajeva?

Naravno, možda na Koševu, Grbavici, u Skenderiji... zaista misle da su ovi rezultati zadovoljavajući, da je sve pod kontrolom. Da je sasvim OK da ih šamaraju klubovi iz Laktaša, Banje Luke, Mostara, Bijeljine...

Ukoliko, pak, nije, onda bi bilo lijepo da, prije nego počnu optuživati sve druge, krenu sami od sebe.

Da li su ljudi koji vode naše sportske perjanice dorasli zadatku, čime su se to dokazali u sportu da bi čvrsto držali fotelje ili dobili pravo da bez riječi kritike nastavljaju voditi naše vodeće timove?

Izdvaja li se dovoljno novca za klubove?

Posebna tema je odnos nadležnih struktura prema sportu. Izdvaja li se mnogo ili malo novca za sportske klubove, pitanje je na koje bi mnogi dali oprečne odgovore.

Recimo, Kanton Sarajevo je fudbalskim klubovima Sarajevu i Željezničaru dodijelio po 350.000 KM u 2022. godini.

KK Royal (takmiči se pod nazivom Bosda Meridianbet) dobio je 250.000 KM, Košarkaški klub Spars Ilidža 300.000... Rukometni klub Vogošća dobio je 180.000, Omladinski rukometni klub Bosna 90.000 KM...

To su sasvim pristojne cifre, izuzev ako neko ne misli da bi ministarstva trebala biti glavni finansijer njihovih aktivnosti, mada za neke vjerovatno i jesu?