Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić podsjetio je u obraćanju vjernicima na hutbi da je 20. juli datum koji predstavlja simbol stradanja Bošnjaka na području Prijedora, Kozarca i Bosanske krajine, jer je u toj općini u ljeto 1992. godine ubijeno 3.176 osoba, od toga 102 djece i 263 žene.
Tog 20. jula u jutarnjim satima iz svojih kuća oni su odvedeni na stratišta, gdje su u unaprijed isplaniranom pohodu osuđeni na smrt. Srpske vojne i policijske formacije krenuli su s masovnim ubistvima, protjerivanjima i odvođenjem u logore.
Uništavali su i rušili džamije, odvodili imame u logore i na kraju nastojali da unište dokaze o počinjenom zločinu te Kudić ističe da je bilo jasno da su planirali uništiti muslimansko stanovništvo i svaki trag o njima, a što se može iskazati jednom riječju - genocid.
Prije dvadeset osam godina na području općine Prijedor desio se teški zločin, upozorava Kudić, a većina muslimana svirepo je ubijena ispred svojih kuća ili na putu prema logoru. Bošnjake su bacali u pojedinačne, zajedničke i masovne grobnice. U općini Prijedor pronađena je najveća masovna grobnica - Tomašica, zatim Stari Kevljani, Jakorina Kosa, Korićanske stijene i druge.
Više od 32.000 civila nezakonito je zatočeno u 58 koncentracionih logora, među kojima su najozloglašeniji Omarska, Keratern, Trnopolje, Manjača i drugi. Protjerano je više od 50.000 Bošnjaka i uništene su 32 džamije.
„Ovaj zločin bi trebao u srce dirnuti svakog humanog čovjeka. Nevino ubijene osobe zaslužuju da se s poštovanjem govori o njima. Svaki drukčiji pristup je barbarstvo. Žrtve čekaju da se o njima progovori, da im se klanja dženaza i zatraži halal“, kazao je muftija Kudić.
Podvukao je da negacija zločina također predstavlja zločin jer u svim vremenima, zločinci uvijek pokušavaju prikriti počinjeni zločin, ali sjećanje na žrtve općine Prijedor moralna je i građanska obaveza svakog čovjeka koji zna razlikovati dobro i zlo i koji vjeruje da dobro uvijek pobjeđuje.
„Naša je dužnost da se sjećamo i neumorno ukazujemo na razmjere zločina, kao i da tražimo zadovoljenje pravde, ako je ona uopće moguća na dunjaluku“, naglasio je muftija.
Ocijenio je da danas za porodice žrtava najveća sreća kada pronađu i identificiraju svoje najbliže, ali je istaknuo da su porodice koje traže svoje članove, bile uvijek u nadi, ali i u strahu: u nadi da će konačno naći svoje najmilije, a i u strahu kako se suočiti i uvijek iznova proživljavati smrt svojih najbližih.
Muftija bihački podsjeća da Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini nastoji izgraditi kulturu sjećanja na stradanje Bošnjaka širom BiH, pa je u tom smislu Vijeće muftija donijelo fetvu o proglašenju područja Prijedora i dolinu rijeke Sane šehitlucima, područjem najtežih zločina s elementima radnji učinjenja genocida.
„Ma koliko se trudili da sakriju zločin, mi ćemo učiti našu djecu da znaju šta se desilo našem narodu kako bi se sutra bili spremni odbraniti. Imamo Kur'an da nas podsjeća na ispravan put, ali i ova bosanska zemlja natopljena plemenitom krvlju šehida bit će nam trajni podsjetnik“, dodao je.
Kako je u hutbi zaključio muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, naša zemlja ne može biti mirna i stabilna dok nosi ovoliki teret zbog količine zla koji su zločinci činili, ali je zamolio svevišnjeg da ovo bude generacija koja će imati sjećanje na sve šehide i koja će učiti na greškama.